Śladami Krzyżaków

0
784

Wędrówka śladami Krzyżaków może okazać się przygodą wyjątkową. Ci, którym marzą się wycieczki po terenach nie tylko malowniczych, ale i pełnych zamków i uroczych miast, koniecznie powinni wybrać się na tereny Pojezierza Iławskiego i Dolnego Powiśla. To właśnie na tym obszarze można ujrzeć najwspanialsze na ziemiach polskich zabytki, które nierozerwalnie wiążą się z losami zakonu krzyżackiego. Jakie atrakcje czekają na turystów w tej części Polski? Gdzie koniecznie trzeba się zatrzymać w czasie podróży?

Z wizytą w Malborku
Większość turystów swą podróż śladami Krzyżaków rozpoczyna właśnie od wizyty w Malborku. W tym malowniczym mieście można ujrzeć jedną z najpotężniejszych warowni krzyżackich w Europie. Potężna twierdza oraz organizowana w jej pobliżu wielka impreza znana jako „Oblężenie Malborka” są najważniejszymi, lecz nie jedynymi atrakcjami tego miasta. Warto pamiętać, że Malbork może się pochwalić również wspaniałą starówką, na której zwiedzenie również warto znaleźć nieco czasu.

Sztumskie atrakcje
Wspaniałym miastem, w którym można spotkać się z Krzyżakami, jest też Sztum. Położony pomiędzy jeziorami, kusi przede wszystkim wspaniałym zamkiem oraz ciekawym muzeum. Można w nim lepiej poznać dzieje ziemi sztumskiej, w których ciekawych wydarzeń nie brakowało. Warto też zwiedzić prezentowane w tym mieście zbiory etnograficzne, które związane są z Indianami. To wielka atrakcja dla tych, którzy wycieczkę śladami krzyżaków chcą rozszerzyć o dodatkowe ciekawostki.

Świecie: piękno zabytkowego miasta
W czasie podróży śladami Krzyżaków konieczni trzeba zwiedzić Świecie. To piękne miasto może się pochwalić uroczą starówką, po której spacer może przypominać podróż w czasie. I tu, podobnie jak w innych miastach należących niegdyś do zakonu krzyżackiego, można zwiedzić zamek. Jego potężne mury do dziś robią ogromne wrażenie, a dodatkowym walorem budowli jest jej malownicze położenie nad rzeką Wdą.

Zamek i starówka, czyli Gniew i jego atrakcje
Gniew może się pochwalić nie tylko wspaniałym zamkiem, ale i piękną starówką. W panoramie miasta, prócz potężnej warowni, ważne miejsce zajmuje gotycki kościół św. Mikołaja. W jego wnętrzu nie brak wspaniałych zabytków sztuki sakralnej. Zachwycić może również zabudowa miasta, na terenie którego ujrzeć można wiele ciekawych kamienic o ogromnej wartości historycznej.

Grudziądz: miasto spichlerzy
Choć w tym mieście z krzyżackiego zamku zachowały się jedynie ruiny, koniecznie trzeba to miasto uwzględnić w programie swej wycieczki. Zabytkowy kościół w stylu nadwiślańskiego gotyku, znane jako doskonały punkt widokowy zamkowe wzgórze są ważnymi, lecz nie najważniejszymi atrakcjami miasta. Tym, czym kusi Grudziądz w pierwszej kolejności, są jego spichlerze. Jest ich 26, a każdy z nich jest obiektem o ciekawej historii i wspaniałej architekturze. Te najstarsze są zabytkami z XIV stulecia, co czyni zeń jedne z najcenniejszych obiektów tego typu w całej Polsce.

Radzyń Chełmiński: w cieniu malowniczych ruin
Choć w tutejszego zamku krzyżackiego pozostały jedynie ruiny, Radzyń Chełmiński z pewnością stanie się dodatkową atrakcją na trasie wycieczki śladami Krzyżaków. W tym starym mieście można ujrzeć nie tylko pozostałości krzyżackiej twierdzy, ale i ciekawy, gotycki kościół ozdobiony barokowymi polichromiami. Spacer po terenie zamkowych ruin również może stać się ciekawą przygodą. Dostrzec tu można ślady po zamkowym skrzydle oraz po potężnych wieżach, dość dobrze widoczne są i mury obwodowe.

Wędrując śladami krzyżaków warto tak zaplanować trasę wycieczki, by móc zajrzeć i do Pelplina. Tu czeka jedna z najpiękniejszych katedr gotyckich oraz pełne fascynujących zbiorów Muzeum Diecezjalne. Zachwycić też może Kwidzyn, w którym czeka i krzyżacki zamek, i okazała katedra. W każdym z tych miast można doskonale poczuć atmosferę średniowiecza, a wspaniałe budowle przypominają najlepiej o wyjątkowej historii tej części ziem polskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here