10 największych atrakcji Rzymu

0
4342
Fontana di Trevi Rzym
Fontana di Trevi Rzym

Wieczne miasto co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Nie ma co się temu dziwić. Na terenie miasta wznoszą się największe skarby architektury każdej epoki. Od czasów antycznych aż po klasycyzm. Atrakcje Rzymu są tak liczne, że łatwo jest się w nich pogubić. Istnieją jednak takie miejsca, w których TRZEBA być bez względu na ilość czasu i zasobność portfela.

koloseum
koloseum

1. Koloseum
Jest to najbardziej rozpoznawalna rzymska budowla. Niemożliwym jest być w Rzymie i nie widzieć Koloseum. To miejsce, w którym trzeba się znaleźć za wszelką cenę, mimo tłoczących się w tym miejscu turystów. Ta najsłynniejsza antyczna budowla została wybudowana w I w. n. e. przez ród Flawiuszów. Na arenie odbywały się głównie walki gladiatorów. Koloseum dla wielu kojarzy się także z męczeństwem chrześcijan oraz Drogą Krzyżową odprawianą tu przez papieży w Wielki Piątek. I chociaż nazwa Koloseum nie wywodzi się wcale z jego niebotycznych rozmiarów, to wysokość budowli wynosi 57m!

Forum Romanum
2. Forum Romanum
To kolejne miejsce, w którym można poczuć atmosferę starożytnego Rzymu. Forum było w starożytności najważniejszym placem w mieście. Spełniało rolę reprezentacyjną. Tutaj wznosiły się najważniejsze świątynie, bazyliki, pomniki. Droga przez Forum, Via Sacra, zmierzała w stronę świątyni Jowisza Najlepszego i Największego.

muzeum
muzeum

3. Muzea Kapitolińskie
To gigantyczne muzeum mieszczące się w kilku budynkach, Pałacu Konserwatorów, Palazzo Nuovo oraz części Pałacu Senatorów. Mieści się w nim bezcenna (i największa w Wiecznym Mieście) kolekcja rzeźby. Największą popularnością cieszy się ta przedstawiająca wilczycę kapitolińską karmiącą Remusa oraz (według legend, założyciela Rzymu) Romulusa.

Rzym Pantheon
Rzym Pantheon

4. Panteon
Jedna ze sztandarowych budowli miasta. Pozycja obowiązkowa zwiedzania. Panteon to niezwykła świątynia poświęcona wszystkim rzymskim bogom. Budowla została wzniesiona 121 r. n. e. przez cesarza Hadriana. Obecnie w Panteonie znajduje się mauzoleum zasłużonych. Spoczywają tu m. in. Rafael, a także Wiktor Emanuel II.

Fontana di Trevi
Fontana di Trevi

5. Fontana di Trevi
To najbardziej znana fontanna w mieście, w którym fontann i studzienek jest naprawdę wiele. Zaprojektował ją w 1726 r. Salvi. Podobno osoba, która tyłem wrzuci monetę do fontanny, ponownie odwiedzi Rzym.

Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie

6. Schody Hiszpańskie
Nie sposób wyobrazić sobie wizytę w Rzymie bez zobaczenia tego miejsca. Schody Hiszpańskie, zdobiące Piazza Spagna, zawdzięczają swoją nazwie znajdującej się na placu ambasadzie hiszpańskiej. Budowa została ukończona 1726r. Oprócz schodów warto także zobaczyć kościół Trinita dei Monti, do którego wiodą.

Galleria Borghese
Galleria Borghese

7. Galleria Borghese
Najwspanialsza galeria sztuki w całym Rzymie. Można tutaj znaleźć dzieła takich mistrzów jak Tycjan, Caravaggio, Rafael czy Bernini.

Bazylika Swietego Piotra wnetrze
Bazylika Swietego Piotra wnetrze

8. Bazylika Świętego Piotra
To miejsce wyjątkowe nie tylko dla katolików. Nie sposób tej budowli pominąć. Bazylika, której twórcami byli m. in. Bramante i Michał Anioł, to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej. Podczas pobytu w Watykanie warto odwiedzić także Groty oraz Muzea Watykańskie.

Santa Sabina
Santa Sabina

9. Awentyn
Głównymi atrakcjami tego wzgórza jest kościół Santa Sabina oraz Circo Massimo, w którym w starożytności odbywały się wyścigi koni.

Santa Maria Maggiore
Santa Maria Maggiore

10. Santa Maria Maggiore
Słynny kościół wznoszący się na Eskwilinie zachwyci swoją urodą nawet najbardziej wymagającego turystę. Uwagę przyciągają niezwykłe mozaiki z V wieku. W kościele znajduje się najbardziej czczony w Rzymie wizerunek Madonny, podobno namalowany przez św. Łukasza. Tak pięknego przykładu sztuki sakralnej po prostu nie można ominąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here