21 ciekawostek o tygrysach

0
2331

Wiele osób zapytanych o króla zwierząt odpowie lew. Nic bardziej mylnego, ponieważ są zwierzęta o bardziej majestatycznym wyglądzie i sposobie bycia. O kim mówimy?
O tygrysach!
/
1. Tygrys jest jednym z największych żyjących drapieżników lądowych, wzrostem ustępuje jedynie niedźwiedziom. Jest także największym żyjącym kotowatym, ale występuje wśród nich dość duże zróżnicowanie. Tygrys syberyjski jest największym przedstawicielem tygrysów osiągając masę około 300 (rekordowy ważył 384kg) przy długości ciała ponad 300 cm (wraz z ogonem) Najmniejszym przedstawicielem jest tygrys sumatrzański, który osiąga przeciętnie długość 240 cm (razem z ogonem) przy średniej masie ciała około 120 kg.
/
2. Tygrysy mogą mieszać się z innymi kotami, ponieważ pokrewieństwo pomiędzy nimi jest dość bliskie. Zachowania takie są jednak zaobserwowane jedynie w niewoli, chociaż nie wyklucza się, że do krzyżowania dochodziło także na wolności, gdy zasięg ich występowania był znacznie większy. Dzięki krzyżówce tygrysicy z lwem powstał nowy gatunek – lygrysy zaś lwicy z tygrysem – tyglew.

3. Lygrysy są największymi kotami na świecie, ich długość ciała dochodzi nawet do 4 metrów! Występują one jednak tylko w niewoli, zaś samce rodzą się niepłodne. Samice zachowują swoją płodność.

4. Tygrysy wbrew pozorom polują głównie przed i po zachodzie słońca, chociaż aktywność w nocy i w ciągu dnia nie jest wykluczony. Nocą jednak głównie patrolują swoje terytorium.

5. Budowa siatkówki oka umożliwia im widzenie w ciemnościach, z czego tygrysy widzą sześciokrotnie lepiej niż człowiek. Zaś dobrze rozwinięte pręciki wskazują na możliwość widzenia barw.

6. Tęczówki tygrysa zazwyczaj przybierają barwę żółtą, jednak u tygrysów białych są one niebieskie.

7. Każdy tygrys ma unikalne pasy na futrze, które występują także na skórze, więc nawet ogolony tygrys zachowa swoje paski. Często mówi się, że ich pasy są niczym ludzkie linie papilarne – unikalne dla każdego osobnika.

8. Tygrysy wolą polować z zasadzki, więc gdy patrzysz mu w oczy pokazujesz mu, że go widzisz. Tracąc element zaskoczenia tygrys najprawdopodobniej pójdzie poszukać innej ofiary, dlatego też ludzie w Indiach często nosili maski z tyłu głowy przypominające do złudzenia twarz.

9. Tygrysy są ślepe przez pierwszy tydzień swojego życia. Około połowa z nich ginie, zanim osiągnie dorosły wiek.

10. Tygrysia ślina ma właściwości dezynfekujące.

11. Tygrysy mają szorstki, przypominający w dodyku papier ścierny język, dzięki któremu łatwo im czyścić futro. Język ten jednak ma na celu pomóc przy pozbawianiu skóry, piór i futra ofiary.

12. Podczas posiłków, gdy zbierze się większa ilość tygrysów, rzadko dochodzi do potyczek. W przeciwieństwie do lwów, tygrysy dzielą się jedzeniem, zaś samce czekają aż zjedzą samice i ich młode. Rzadko walczą o jedzenie, zazwyczaj każdy osobnik cierpliwie czeka na swoją kolej.

13. W przeciwieństwie do innych kotów, tygrysy są świetnymi pływakami. Często można zobaczyć tygrysa w wodzie podczas przepływania rzeki bądź gonieniu ofiary. Za młodu często bawią się w wodzie.

14. Tygrysy rzadko obierają sobie za cel ludzi. Atakują ich, gdy czują sie zagrożone bądź nie mają możliwości posilić się gdzie indziej (np. brak zwierzyny w okolicy) Zdarzyły się jednak przypadki tygrysów-ludożerców, a jednym z nich był tygrys bengalski z Champawat zabijający ludzi na przełomie XIX/XX wieku w dystrykcie Champawat w stanie Uttarakhand w Indiach. Został on postrzelony w 1907 roku przez znanego myśliwego wielkich kotów, Jima Corbetta, zaś zanotowano 436 śmiertelnych ofiar jego działalności.

15. Tygrys jest drugim po pumie rekordzistą w skoku wzwyż – potrafi wskoczyć na wysokość 5 m – i drugim po lwie w skoku w dal – jednym skokiem pokonuje odległość 8–9 m. Na krótkich dystansach osiągają prędkość 60km/h.

16. Zadowolenie okazują poprzez mrużenie bądź też zamykanie oczu. Robią to jednak rzadko ze względu na to, że tracą wtedy znaczną część zdolności obronnych, więc robią to jedynie gdy czują się bezpiecznie i komfortowo.

17. Jednym uderzeniem łapy jest w stanie zabić zwierzę wielkości dużego psa, a nawet człowieka.

18. W ciągu ostatnich 80 lat wyginęły 3 podgatunki tygrysa (kaspijski, balijski i jawajski).

19. Ich głośny ryk jest słyszalny z odległości dwóch kilometrów.

20. Z powodu dramatycznej sytuacji dzikich tygrysów – jest ich dziś na świecie tylko 3 200 sztuk. Światowa populacja dzikich tygrysów zanika z powodu zanikania ich naturalnych terenów życia oraz kłusownictwa. Ich kości i wąsy czuciowe wykorzystywane są w chińskiej medycynie ludowej i jako afrodyzjach. Skóry są cennym trofeum myśliwskim, służy także do zdobienia ubiorów. Na świecie prowadzonych jest wiele kampanii, które mają na celu ratowanie tygrysów. W Polsce głównym jest WWF.

21. Tygrys jest często widoczny w kulturze. W Grecji tygrys był symbolem pijaństwa, gdyż zwierzęta te ciągnęły wóz Dionizosa. Jest też ukazany jako jeden z dwunastu chińskich znaków zodiaku. W kulturze Dalekiego Wschodu oznacza wojowniczość, piękno, odwagę, nieśmiertelność, ale i krwiożerczość, chciwość i gniew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here