Akwarystyka. Porady dla początkujących

0
837

Czym wyróżnia się nowoczesna akwarystyka? Jakie obowiązują w jej przypadku zasady? Oto garść informacji, dzięki którym posiadaczom domowego akwarium znacznie łatwiej będzie zadbać zarówno o jego atrakcyjny wygląd, jak i o formę znajdujących się w nim rybek. Ryby akwariowe wymagają przecież odpowiednich warunków oraz specjalnego pożywienia. Wbrew pozorom prowadzenie domowego akwarium jest zajęciem nie tylko przyjemnym, ale również czasochłonnym i wymagającym sporej wiedzy. Co zatem powinien wiedzieć każdy miłośnik akwarystyki?

Czym zachwycają ryby?
W akwarystyce to właśnie one są najważniejsze. Ryby mogą zaskoczyć swym pięknem oraz bogactwem kształtów i kolorów. Te zdumiewające twory natury stanowią jedną z najliczniejszych grup w świecie zwierząt, a w zajmujących około 70% powierzchni kuli ziemskiej zbiornikach wodnych można ujrzeć ich liczne, często zadziwiające gatunki. Piękne ryby można zatem spotkać w Rowie Filipińskim, przy czym wiele z nich zasługuje jeszcze na bliższe poznanie. Ryby to również tak potężne i zachwycające „potwory”, jak rekiny, które są najbardziej zbliżonym do pierwotnych ryb gatunkiem.

Czym jest akwarystyka?
Piękno ryb sprawiło, że wiele osób chce się nimi otaczać niemal na każdym kroku. Domowe akwaria cieszą się rosnącym powodzeniem, a akwarystyka staje się jednym z najbardziej rozpowszechnionych hobby. W domach takich hobbystów można spotkać przeróżne akwaria. To, w jaki sposób zostaną one urządzone, zależy przede wszystkim od inwencji oraz pomysłowości twórcy. Bardzo popularne są akwaria towarzyskie. W ich przypadku z jednym zbiorniku żyją obok siebie wodne rośliny oraz ryby, przy czym chętnie są tu łączone różne gatunki. Bardziej specjalistyczne są akwaria gatunkowe, nastawione np. tylko i wyłącznie na hodowlę pielęgnic lub brzanek. Najmniej znane są akwaria środowiskowe, w których żyją ryby spotykane zazwyczaj razem w naturalnych warunkach.

Wyposażenie akwarium
Aby akwarium zapewniało rybom odpowiednie warunki, a jednocześnie mogło cieszyć oczy, należy zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Podstawowe znaczenie ma tu (i to dosłownie) podłoże, czyli mieszanki piasku, żwirku i nawozu, którym posypuje się dno zbiornika. Szczególnie zalecany w nowoczesnej akwarystyce jest kwarcowy żwir rzeczny, który stopniowo wypiera piaski oraz żwirki wapienne. Oprócz podłoża w akwarium powinny pojawić się stosowne dekoracje. Mogą być to suche korzenie lub muszle, świetnie sprawdzają się też łupki, kamienie oraz okruchy lawy wulkanicznej. Nieco trudniejszy jest wybór roślin do akwarium, które są najważniejszą ozdobą każdego akwarium. Należy pamiętać o tym, że są to rośliny dość wymagające. By dokonać ich najlepszego doboru, warto skorzystać z porad specjalistów.

Technika w akwarium
Współczesna akwarystyka chętnie korzysta ze zdobyczy techniki. Filtry, grzałki oraz sprzęt oświetleniowy sprawiają, że akwarium nie tylko łatwiej jest utrzymać w odpowiednim stanie – dzięki takim dodatkom może się ono znacznie lepiej prezentować. Ponieważ ogrzewanie akwarium jest bardzo ważne, koniecznie należy zwrócić uwagę na grzałki. Powinny one posiadać odpowiednie atesty oraz moc odpowiednią do rozmiarów danego akwarium. Umieszczając grzałkę w akwarium należy zrobić to w taki sposób, by lampka kontrolna była zawsze dobrze widoczna. Dzięki temu łatwiej zachować kontrolę nad temperaturą wody w zbiorniku. Duże znacznie w akwarystyce na również filtr, dzięki któremu z akwarium usuwane są wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Szczególnie zalecane są lekkie i poręczne filtry gąbkowe, których obsługa nie sprawia problemów nawet tym, którzy swą przygodę z akwarystyką dopiero zaczynają.

Jak oświetlić akwarium?
Ważnym elementem w każdym domowym akwarium jest również jego oświetlenie. Pełni ono kilka ważnych funkcji. Pozwala na lepsze wyeksponowanie zbiornika, a także na prawidłowy rozwój znajdujących się w nim roślin. Rośliny te z kolei produkują tlen, który jest bardzo ważny dla pływających w takim zbiorniku rybek. Światło to zatem nie tylko dekoracja, ale źródło życia dla wszystkich mieszkańców akwarium. Wybór oświetlenia do akwariów domowych jest dość szeroki, a skorzystać można zarówno z jarzeniówek, lamp rtęciowych oraz lamp halogenowych. Jako oświetlenie akwarium swego czasu bardzo popularne były żarówki, dziś jednak korzysta się z nich coraz rzadziej.

Woda – podstawa domowego akwarium
Rośliny, światło oraz elementy dekoracyjne to ważne kwestie. Jednak by w akwarium mogły zamieszkać wybrane ryby, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Tu podstawowe znaczenie ma woda, bez której nie ma mowy o życiu w takim zbiorniku. Zwykła woda nie wystarczy. Aby ryby mogły dobrze się rozwijać, należy zapewnić im wodę z odpowiednią ilością wapnia i magnezu. Ważna jest jej twardość oraz odczyn pH. Czystość wody oraz kontrola poziomu azotu w zbiorniku to podstawowe kwestie, o które muszą zatroszczyć się hodowcy rybek i opiekunowie akwariów. W dbałości o wodę pomagają współczesnym hobbystom liczne preparaty, które pozwalają zwiększyć jakość wody i uczynić ją bardziej przyjaznym dla ryb i roślin środowiskiem.

Tak popularne hobby, jakim jest akwarystka, może stać się źródłem wielu przyjemności oraz doskonałym sposobem na nudę. Piękne i zadbane akwarium, pełne fascynujących rybek oraz roślin, może stać się również wyjątkową dekoracją każdego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here