Albania dla turystów: co warto o niej wiedzieć?

0
2252

Czym kuszą nas Bałkany?
Tym, że mało znane kiedyś kraje starają się promować swe zabytki oraz kulturę. Wycieczki po tej części Europy to ciekawe i pouczające doświadczenie, a jednocześnie – wyjątkowa przygoda dla każdego miłośnika podróży. W gronie tych państw, którymi mogą nas oczarować Bałkany, coraz ważniejszą rolę odgrywa Albania. To piękny kraj, który wraz ze swą stolica, Tiraną, może się okazać wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki? Jakie atrakcje czekają tu na nas? Jakimi walorami i ciekawostkami może nas zaskoczyć Albania?

Albania to kraj górzysty, stąd i idealne warunki do uprawiania tu aktywnej turystyki. Większość powierzchni tego kraju obejmują Góry Dynarsko – Greckie, uznawane za jedno z ciekawszych pasm, jakimi mogą się pochwalić Bałkany. Wycieczki piesze po ich terenie to wielka atrakcja, choć i w górskich dolinach nie brak miejscowości godnych polecenia. Albania może się też pochwalić nizinami, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża Adriatyku oraz nad Morzem Jońskim. Tak urozmaicone ukształtowanie powierzchni jest wielkim walorem tego kraju. Albania może się jednak pochwalić i innym bogactwem, czyli niezwykłym światem przyrody. Dla miłośników fauny i flory ten kraj jest wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem wycieczki, a na zainteresowanych czeka tu aż 13 ciekawych parków narodowych oraz cztery rezerwaty przyrody.

Turystyka jest tu jeszcze bardzo słabo rozwinięta, dzięki czemu na terenie Albanii można cieszyć się ciszą i spokojem. Brakuje tu odpowiedniego zaplecza, miejsc noclegowych, słabo rozwinięta jest również komunikacja, jednak sytuacja w tym zakresie poprawia się z każdym kolejnym sezonem. Najlepiej turystyka zaczyna się rozwijać nad Morzem Jońskim, gdzie malownicze wybrzeże i walory wypoczynkowe stają się największą atrakcją dla coraz liczniejszych gości. To właśnie w tej części kraju miłośnicy podróży najchętniej spędzają wczasy, a tzw. Riwiera Albańska staje się coraz bardziej popularna. Na jej terenie Albania może oczarować każdego, każdy też może się przekonać, jak wspaniałym miejscem do zabawy nad morzem mogą się okazać Bałkany,

Ważną rolę w ruchu turystycznym na terenie Albanii odgrywają również dwa jeziora: Ochrydzkie oraz Prespa. Nad ich brzegami również sporo się dzieje, a turystyka zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie. Są to miejsca idealne do wypoczynku oraz do uprawiania sportów wodnych.

A co dzieje się na terenach górskich?
Mimo górskiego krajobrazu na terenie Albanii nie ma zbyt wielu możliwości rozwoju jeśli chodzi o sporty zimowe. Śnieg zalega tu bardzo krótko. Wielką atrakcją mogą się za to okazać piesze wycieczki, które każdemu miłośnikowi podróży zapewnią mnóstwo atrakcji.

Albania może się za to pochwalić pięknymi miastami, na terenie których zachowało się wiele ciekawych zabytków. To one najpiękniej przypominają o jej bogatej, bardzo ciekawej kulturze. Znajdują się tu pamiątki i po Grekach, i po Rzymianach, chociaż dla wielu turystów najcenniejszymi skarbami są tu te pamiątki, które wiążą się z ludnością tracką i ich kulturą. Albania swą popularność zawdzięcza również tym miejscowościom, w których znajdują się zabytki związane z kulturą bizantyjską oraz turecką. Orientalne budowle i meczety to z pewnością ciekawa grupa obiektów, których zwiedzenie pozwoli każdemu turyści miło i atrakcyjnie spędzić czas na terenie tego bałkańskiego kraju.

A gdzie szukać najpiękniejszych budowli i tych pamiątek, które są wyjątkowo cenne?

Najwięcej zabytków znajduje się w albańskiej stolicy, czyli w Tiranie. Liczne budowle o zabytkowym charakterze i meczety stanowią tu ciekawą grupę budowli, a którymi kontrastują dość liczne gmachy, budowane w okresie komunizmu w typowym dla socrealizmu stylu. Inną pamiątką po czasach komunizmu są niezwykle liczne w tym mieście schrony, które miały chronić kraj przez domniemaną inwazją. Jest ich ponad 80 tysięcy i stanowią wielką ciekawostkę dla tych, którzy interesują się obiektami o charakterze militarnym.

Bałkany mogą oczarować każdego turystę. Wycieczki po takich krajach, jak Albania, stają się zatem coraz ciekawsza propozycją spędzania wolnego czasu. Podróże po krajach, które jeszcze nie tak dawno nękane były wewnętrznymi konfliktami, są dla wielu miłośników turystycznych wypraw wspaniałą przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju atrakcją. Z pewnością warto z niej skorzystać teraz, póki na terenie Albanii jest jeszcze dość spokojnie i kameralnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here