Atrakcje Chorwacji. Dalmacja Północja i Środkowa

4
3100

Dalmacja Północna i Środkowa to ta część Chorwacji, która każdego roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Alpy Dynarskie oddzielają ją od Bośni, a na stokach gór zobaczyć można piękne winnice. Malownicze wybrzeże tej części Dalmacji rozciąga się pomiędzy zatokami Kvarnerską oraz Kotarską, a warunki do kąpieli są tu idealne praktycznie aż do końca września. Nic dziwnego, że turyści chętnie odwiedzają ten region podczas wizyty w Chorwacji.
Co warto zobaczyć w tej części Dalmacji? Oto najciekawsze punkty, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki po Dalmacji.
Najważniejszym miastem w tej części Dalmacji jest Zadar. To ważny ośrodek wypoczynkowy i turystyczny, w którym znajdziemy i piękne plaże, i ciekawe zabytki. Część z nich pochodzi jeszcze z czasów, gdy miastem władali Rzymianie. O tym, że miasto to miało niegdyś warowny charakter, do dnia dzisiejszego przypominają zachowane fragmenty murów miejskich, które wzniesiono w czasach cesarza Oktawiana. Liczne, zabytkowe kościoły i ciekawe muzea sprawiają, że turyści nie będą się w tym mieście nudzić. Ci, których zabytki nie interesują, mogą spędzić czas na wybrzeżu, określanym mianem Riwiery Zadarskiej.

Innym miejscem, które warto odwiedzić w tej części Dalmacji jest Szybenik. Podobnie jak w wielu innych miastach Chorwacji, i tu można zobaczyć wiele wspaniałych zabytków z XV-wieczną katedrą św. Jakuba na czele. Bardzo atrakcyjne są okolice tego miasta, które wchodzą w skład Parku Narodowego Krka. Ciągnie się ten park wzdłuż rzeki Krka, u stóp Gór Dynarskich. Szczególnie atrakcyjny jest ten odcinek, na którym rzeka tworzy ciąg siedmiu wodospadów. Najwyższy z nich ma prawie 50 metrów wysokości i składa się z 17 kaskad.
Dalmacja środkowa może pochwalić się z kolei tak pięknym miastem, jak Trogir. To typowo średniowieczne miasto, w którym zabytkowe obiekty spotyka się na każdym kroku. Jednym z najcenniejszych jest tu katedra św. Wawrzyńca oraz ratusz pochodzący z przełomu XIV i XV wieku.

Dalmacja może pochwalić się również miastem, które jest prawdziwą perełką całej Chorwacji. Miasto to zaliczane jest do najbardziej słonecznych miast w całej Europie. To również jedno z największych miast, którymi może poszczycić się Chorwacja. Miasto to nosi nazwę Split i jest doskonale znane turystom ceniącym sobie wypoczynek na plaży oraz piękne zabytki. Tu na szczególną uwagę zasługuje urocza starówka, podczas zwiedzania której można natknąć się na liczne budowle z okresu rzymskiego. Jest wśród nich największa rzymska budowla wzniesiona na Bałkanach – pałac Dioklecjana. Liczne pałace, które można zobaczyć w tym mieście, zaliczane są do najpiękniejszych rezydencji którymi może pochwalić się Dalmacja.
Dużą atrakcją Dalmacji jest również Solin, czyli ruiny starożytnego miasta Salona, które znajdują się w odległości zaledwie 6 kilometrów od Splitu. Zachowały się tu ruiny rzymskiego teatru oraz fragmenty murów miejskich i dawnych bazylik.

Będąc w tej części Dalmacji warto zajrzeć również do miejscowości Omis, która znana jest jako gniazdo korsarskie. Samo miasto w XII i XIII wieku otrzymało silne fortyfikacje, zaś jednym z najcenniejszych jego zabytków jest warowny zamek. Ciekawa jest również zabudowa tego miasta, wśród której dojrzeć można wiele ciekawych, zabytkowych domów.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here