Bądź osobą konkretną

0
2675

W życiu mamy do czynienia z wieloma ludźmi – i to codziennie. Nic nie funkcjonowałoby tak, jak należy, jeśli relacje międzyludzkie byłyby znikome albo gdyby w ogóle ich nie było. O ile same relacje – szczególnie te dobre – są niezbędne w każdej dziedzinie życia, tak jest jeszcze coś, co sprawia, iż stają się one jeszcze lepsze.

Nie jest ciężko się domyślić, czym jest to „coś”. Już sam tytuł artykułu na to wskazuje. I fakt, relacje to jedna sprawa natomiast drugą jest to, w jakim stopniu człowiek jest konkretny w tych relacjach. Innymi słowy, czy rozmowa bądź realizowanie czegokolwiek z nim są przyjemnością, czy też prawdziwym utrapieniem.

Konkretny vs. antykonkretny.
Na pytanie, czy wolisz współpracować bądź być z osobą konkretną, czy z kimś, kto jest zupełnym jej przeciwieństwem, odpowiedź byłaby oczywista. Każdy woli ludzi konkretnych, czyli takich, którzy odpowiadają rzeczowo na zadane pytania i przy okazji wywiązują się dobrze z powierzonych im obowiązków lub z przedsięwzięć, które sami realizują. W zasadzie wszędzie tzw. konkret się przydaje. Związki, biznes, handel, przyjaźń itd. to tylko kilka przykładów, w których bycie człowiekiem konkretnym po prostu popłaca. Jak można wyobrazić sobie np. szanowanego biznesmena, który nie byłby rzetelną osobą? Przecież wiadomo, że sukces nie przychodzi do ludzi, którzy są mało rzeczowi i metaforycznie rzecz ujmując, rozmyci, niestabilni.

Przyznasz, że raczej nie jest przyjemnością mieć do czynienia z tego typu ludźmi nie tylko w sferze zawodowej, lecz także i prywatnej. Z doświadczenia zapewne wiesz, iż z takimi osobami wszelkie próby osiągnięcia celów spełzają zazwyczaj na niczym. Oni sami nie za bardzo wiedzą, czego chcą, boją się przyjąć jakąkolwiek odpowiedzialność i z reguły nigdy nie odpowiadają na zadane im pytania w sposób zadowalający. Nic dziwnego, że sukces omija takich ludzi szerokim łukiem. Dobrze, zostawmy na tę chwilę innych i zatrzymajmy się przy Tobie. Jak natomiast u Ciebie to wygląda? Jakim typem człowiek jesteś? Jesteś kimś konkretnym czy też nie? Nie bój się teraz sobie szczerze odpowiedzieć. Tutaj nie chodzi o osąd tylko o zmianę istniejącego stanu rzeczy. Jak wiadomo, ażeby coś zmienić, trzeba najpierw znać problem.

Zatem jeśli Twoim problemem było do tej pory bycie człowiekiem tzw. niekonkretnym to najwyższy czas to zmienić. Szczególnie jeśli masz zamiar odnieść sukces w biznesie, związku, sporcie lub na jakimkolwiek innym polu. Najważniejszą rzeczą jest uzmysłowić sobie, że ludzie sukcesu chętnie współpracują z ludźmi im podobnymi i takich chcą mieć przy swoim boku. Podobnie jest w związkach. Ciężko jest o dobrą komunikację i relacje pomiędzy dwiema osobami, kiedy brak jakichkolwiek konkretów. Także jak widzisz, chcąc obracać w środowisku biznesowym albo jakimś innym i odnosić sukcesy czy też mieć udany związek należy zacząć być osobą zdecydowaną, wiarygodną, czyli inaczej ujmując, konkretną. Musisz przestać bać się podejmowania decyzji, jak i brania odpowiedzialności. Na Twoje barki spadną z całą pewnością jakieś obowiązki, jednak dzięki temu będziesz się uczyć i rozwijać.
To zainicjuje zmiany. Oczywiście, możesz na początku nieco się wystraszyć tak diametralnej zmiany, jednak działać będzie ona na Twoją korzyść. Strach jest czymś normalnym. Pytanie tylko, czy mu się poddasz – jak to było dotychczas – czy też go przełamiesz.

Nie daj też tłamsić się innym ludziom. Jeśli już bariera strachu została przez Ciebie pokonana, to kolejnym czynnikiem jest niewycofywanie się łatwo i szybko z wcześniej podjętych decyzji. Kiedy coś zostało przez Ciebie postanowione i jest to dla Ciebie ważne, to nie poddawaj się zbyt szybko, dając się zdominować komuś, komu się to nie podoba. Przede wszystkim zrozum, że to Ty masz realizować własny założony cel, a nie rezygnować z niego, ponieważ komuś innemu się to nie podoba. Trzymaj się własnego kursu, choćby nie wiadomo co się działo. Statek na morzu też bywa rzucany w różne strony przez sztorm, lecz nie oznacza to automatycznie, że zbacza z kursu, rozbija się albo zawraca, racja? Mimo wszystko płynie tam, gdzie zmierza. I tak też niech będzie z Tobą.

Wyjdź poza własną skorupę.
Niech Twoim pierwszym postanowieniem będzie podejmowanie decyzji i branie odpowiedzialności za nie, a następnie trzymanie się ich. Zmienić możesz je jedynie wtedy, kiedy okażą się błędne oraz nie będą korzystne dla Ciebie. W pozostałych przypadkach trzymaj się tego, co zostało przez Ciebie postanowione. Również w kontaktach międzyludzkich bądź osobą rzeczową. Odpowiadaj konkretnie. Nie zbaczaj z tematu, nie unikaj rozmówcy, nie próbuj wymigać się od odpowiedzi, tylko powiedz szczerze to, co masz do powiedzenia, jakkolwiek będzie to brzmiało. Jeśli marzy Ci się dobry biznes i osiąganie sukcesów z nim bądź też udany związek, świetne wyniki w sporcie, handlu albo wspaniałe efekty w innych dziedzinach to po prostu stań się osobą konkretną. Szczerość może nie zapewni Ci zbyt wielu sprzymierzeńców, za to da Ci takich, których potrzebujesz i na których możesz liczyć. A to chyba jest ważniejsze niż tłum ludzi, którzy uciekają przed odpowiedzialnością, jak i przed byciem kimś, na kim można polegać. I tutaj chyba przyznasz rację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here