Bergen: norweska brama do fiordów

0
418

Norwegia to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw skandynawskich. Wspaniałe miasta i piękne zabytki sprawiają, że w czasie wędrówek po tym kraju każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji. W gronie miast, w których warto zatrzymać się w czasie norweskiej wycieczki, znalazło się miasto Bergen. Ze względu na swe położenie bywa ono często określane mianem bramy do fiordów, a dzięki wspaniałej zabudowie miasto znalazło się na słynnej liście UNESCO. Jakimi atrakcjami może ono oczarować turystów?

Bergen to przede wszystkim miejsce wyjątkowe dla każdego miłośnika historii. Dzieje tego miasta sięgają XI wieku, kiedy to król Olaf Spokojny zadecydował o jego założeniu. Przez wieki życie mieszkańców Bergen związane było z morzem, a Hanza odgrywała ważną rolę w jego rozwoju. Dzięki niej rodziły się wielkie majątki kupieckie, a rola tutejszego portu konsekwentnie wzrastała. Handel nie był jednak jedyną dziedziną gospodarki ważną dla mieszkańców miasta. I rybacy swą pracą przyczyniali się to jego rozwoju. Co ciekawe, mimo dynamicznego rozwoju miasta, Bergen zachowało charakter tradycyjnej, skandynawskiej miejscowości. W XIX wieku było to największe miasto w Europie, które mogą się pochwalić głównie drewnianą zabudową.

Dziś, wskutek wielkiego pożaru z początków XX wieku, takich perełek drewnianej architektury jest tu znacznie mniej. Czekają za to inne atrakcje. Jazda zabytkową kolejką oraz delektowanie się wspaniałymi widokami w czasie jazdy kolejką górską to najbardziej znane atrakcje tego miasta. Turystów przyciąga również tutejsza twierdza z XIII wieku, która przed wiekami miała strzec tak ważnego dla norweskiej gospodarki portu. Drugim cennym zabytkiem jest Wieża Rosenkrantza. Wzniesiona w XVI stuleciu jest zaliczana do grona najcenniejszych zabytków renesansowych na terenie Norwegii. Spacerując po najstarszej części tego miasta warto zwrócić uwagę na jego najcenniejszy zabytek architektury sakralnej. To kościół z XIII wieku, który w czasach Hanzy służył kupcom niemieckim.

Bergen może też oczarować ciekawymi muzeami oraz miejscami, w których można spędzić ciekawie czas z dziećmi. W czasie wycieczki z najmłodszymi koniecznie trzeba się wybrać do tutejszego akwarium. A jego terenie czekają nie tylko foki i ciekawe gatunki ryb, ale i krokodyle czy pingwiny. Dla starszych turystów kuszącym celem wycieczki są z kolei tutejsze placówki muzealne. Z pewnością warto tu odwiedzić Muzeum Bryggen. Można się tu zapoznać z dziejami dzielnicy, która znalazła się na liście UNESCO. To na jej terenie można ujrzeć najstarsze i najpiękniejsze domu, wśród których nie brak obiektów budowanych jeszcze w czasach Hanzy. Tej kupieckiej organizacji poświęcona jest druga placówka muzealna – Muzeum Hanzy. Urządzone w domu z początków XVIII jest kolejną wielką atrakcją tego miasta, które dla turystów już dawno stało się jedną z największych atrakcji w Norwegii. Specyficzną tematyką może się pochwalić trzecie muzeum. Tu Muzeum Trądu, które urządzone zostało w średniowiecznym szpitalu służącym niegdyś trędowatym.

Bergen jest miastem przyjaznym dla turystów. Świetne zagospodarowanie sprawia, że noclegi na jego terenie można znaleźć bez problemów. Moc atrakcji na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy to czynniki, dzięki którym turyści chętnie zaglądają na jego teren. Wizyta tu każdemu miłośnikowi Skandynawii może sprawić wiele radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here