Beskidzkie atrakcje. Dobczyce

0
3419
Dobczyce
Dobczyce

Dobczyce są jedną z ciekawszych miejscowości, które warto odwiedzić podczas wędrówek w okolicach Krakowa. To jedno z piękniejszych miejsc, którym może skusić turystów Beskid Makowski. Dobczyce, spokojne miasteczko znane ze sztucznego jeziora oraz zamku, nie bez powodu jest tak chętnie odwiedzane przez wycieczki.

Raba
Raba

Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje turystyczne w tym mieście zasługują na szczególną uwagę?
Położone w dolinie Raby Dobczyce są jednym z ciekawszych miast na terenie tak ciekawej, choć mało znanej grupy górskiej, jaką jest Beskid Makowski. Leżą zaledwie 30 km od Krakowa, dzięki czemu na brak turystów narzekać nie mogą. Tutejszy zamek jest chętnie odwiedzany, a brzegi Jeziora Dobczyckiego są idealnym miejscem na spacer.

Kazimierz Wielki
Kazimierz Wielki

Ze względu na położenie w pobliżu ważnych szlaków handlowych łączących Myślenice, Wieliczkę oraz Kraków, Dobczyce dość wcześnie otrzymały prawa miejskie. Nadał je miastu sam król Kazimierz Wielki, który docenił strategiczne położenie Dobczyc. Co więcej, Kazimierz Wielki przebudował tutejszą warownię, czyniąc z niej potężny zamek, mający pełnić rolę dodatkowego zabezpieczenia dla pobliskiego Krakowa. Ten zamek jest dziś największą atrakcją miasta i magnesem, przyciągającym tu liczne wycieczki. To właśnie obok zamku powstała osada, która już w początkach XIII wieku miała charakter małego miasteczka. Pamiątką po Kazimierzu Wielkim są również zachowane fragmentu murów obronnych, które powstały w latach jego panowania i które miały zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom miasta.

Zamek w Dobczycach
Zamek w Dobczycach

Swój „złoty okres” przeżywały Dobczyce w XVI i XVII wieku. Potop szwedzki oraz trudne początki XVIII stulecia sprawiły, że tutejszy zamek stracił na znaczeniu. Dziś Dobczyce korzystają głównie dzięki turystyce, która rozwija się tu bardzo dobrze dzięki naturalnym walorom tego miasta. Piękne krajobrazy, walory krajoznawcze oraz korzystny klimat sprawiają, że turyści zaglądają tu chętnie.

Skansen w Dobczycach
Skansen w Dobczycach

Najważniejsza atrakcja tego miasta znajduje się na Górze Zamkowej. To pozostałości warowni wzniesionej w czasach Kazimierza Wielkiego, a następnie rozbudowanej w XVI stuleciu przez kolejnych panów tej ziemi – Lubomirskich. Z zamku można podziwiać piękne widoki, zarówno na samo jezioro, jak i na pobliskie pasma górskie. Pięknie prezentuje się Beskid Makowski, dobrze widoczny jest również Beskid Wyspowy. Wielką atrakcją jest tu również zrekonstruowana część zamku dolnego, w której obecnie mieści się Muzeum Regionalne. Jego eksponaty związane są głównie z archeologią oraz historią Dobczyc i najbliższej okolicy miasta. Częstym celem wycieczek z Krakowa i okolic jest też urządzony przy zamku skansen, w którym prezentowane są zabytki architektury ludowej z terenów Pogórza Wielickiego.

Kościół w Dobczycach
Kościół w Dobczycach

W centrum miasta warto zwrócić uwagę na dość dobrze zachowane fragmenty murów miejskich oraz na kościół parafialny z początków XIX wieku. W jego wnętrzu można podziwiać jednak znacznie starsze zabytki sztuki sakralnej, jak np. rzeźbę Chrystusa z XV wieku. Drugi ciekawy kościół z cennym wyposażeniem znajduje się tuż przy dobczyckim rynku.

Łysina
Łysina

Turystyka ma się tu bardzo dobrze, a z myślą o gościach w okolicach Dobczyc wyznaczono wiele ciekawych szlaków turystycznych. Dobczyce są dobrym punktem wypadowym w Pasmo Lubomira i Łysiny, ciekawy szlak prowadzi również przez Górę Zamkową na szczyt Łysiny. Coraz lepsze jest również zagospodarowanie turystyczne w okolicach miasta. Coraz lepiej ma się tu agroturystyka, dzięki czemu coraz modniejsze stają się wczasy w tej okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here