Bezpieczeństwo kobiety. Gwałt

0
1941

Gwałt jest jednym z najczęściej popełnianych na kobietach przestępstw, które wyrządza wiele szkód – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Obrażenia fizyczne oraz wysokie ryzyko zarażenia chorobą weneryczną lub niechciana ciążą – oto najpoważniejsze konsekwencje związane ze zdrowiem fizycznym. Przestępstwo to odbija się również na kobiecej psychice, pozostawiając głęboki uraz. W wielu przypadkach zgwałcone kobiety doświadczają głębokich, psychicznych zmian, zaś poczucie utraconej godności i utrata poczucia bezpieczeństwa zazwyczaj towarzyszą im już do końca życia.
/
Sprawcami gwałtów są zazwyczaj młodzi mężczyźni, niebezpiecznym sygnałem jest zaś coraz większa liczba nieletnich gwałcicieli. Większość gwałcicieli to mężczyźni samotni lub ci, którzy mają niezbyt ustabilizowane życie rodzinne. Sporą grupę w tym gronie stanowią mężczyźni wrogo nastawieni wobec kobiet, choć nie brak i takich, którzy przemocą wobec pań próbują zamaskować własne kompleksy i poczucie niższości. Wielu gwałcicieli, jak wynika z policyjnych statystyk, dopuszcza się tego przestępstwa pod wpływem alkoholu, zaś ich ofiarą zazwyczaj staje się przypadkowa, nieznajoma kobieta.

Błędne jest przekonanie, że na gwałt narażone są młode, piękne kobiety. Często ofiarami gwałcicieli padają mniej atrakcyjne panie, zaś wiek ofiary nie ma większego znaczenia.
Czy kobieta może zapewnić sobie bezpieczeństwo i uchronić się przed gwałtem? To dość kontrowersyjne pytanie. Dla wielu osób, w powszechnym przekonaniu, kobieta swym zachowaniem może sama sprowokować gwałciciela. Takie myślenie sprawia zaś, że ofiarom gwałtu jeszcze trudniej przyznać się do tego, że stały się ofiarą przestępstwa i zgłosić je na policję.
Faktem jest jednak, że bardzo często ofiary gwałtu wykazują się brakiem uwagi lub zbyt wielką łatwowiernością. Często gwałciciel korzysta z podstępów, którymi obezwładnia swą ofiarę. Może podać jej narkotyki lub inne środki odurzające np. w drinku lub innym napoju. Zazwyczaj jednak gwałciciele stosują wobec swych ofiar przemoc fizyczną, grożąc użyciem siły lub też bijąc swą ofiarę. Często zaś efektem stosowania siły wobec gwałconej ofiary jest zabójstwo.

Aby zwiększyć swe bezpieczeństwo, każda kobieta powinna pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinna unikać samotnego poruszania się po odludnych miejscach, szczególnie po zmroku. Lepiej też unikać wdawania się w rozmowy z obcymi mężczyznami oraz stanowczo reagować na zaczepki. Ze względu na częste odurzanie potencjalnych ofiar różnymi środkami dodanymi do napojów lub jedzenia lepiej też zrezygnować z przyjmowania poczęstunków od obcych osób.

Każdy gwałt powinien być zgłoszony na policję, choć w rzeczywistości niewiele kobiet decyduje się na takie rozwiązanie. Zawstydzone i poniżone wolą przestępstwo, którego ofiarą padły, zachować w tajemnicy. Kobieta – ofiara gwałtu potrzebuje również odpowiedniego wsparcia. W wielu ośrodkach lub poradniach rodzinnych istnieją punkty, w których zgwałcone kobiety mogą szukać pomocy i wsparcia – tak ważnego po traumatycznych przeżyciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here