Bo tajemnica sukcesu tkwi w wyborze celu

0
2038

Bo tajemnica sukcesu tkwi w wyborze celu
/
Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego bywa tak, że to co zdaje się na początku trudne do osiągnięcia okazuje się łatwą zdobyczą, zaś to co wydaje się prostsze czasami wymyka nam się z rąk i oddalamy się od upragnionego celu? Myślisz, że nie masz na to wpływu? To nie prawda – masz. Rozwiązanie jest niezwykle proste. Od powodzenia naszych działań zależy, czy dobrze się do nich przygotujemy oraz najważniejsze, czy dobre dla nas cele wybraliśmy. Nie chodzi tu aby wybierać tylko takie cele, które zapewniają nam powodzenie ale o to by dobrze je sformułować.
/
Każdy człowiek powinien mieć swoje cele, swoje pragnienia, do których dąży na co dzień, Coś co by chciał osiągnąć, spełnić…. proces dochodzenia do wyznaczonego przez siebie celu jest niezbędny w samorealizacji. Gdy osiągamy swój cel, radość i zadowolenie z tego faktu dodaje nam sił do innych działań oraz stanowi pewne dowartościowanie, poczucie że coś potrafimy. Dlatego tak ważne jest aby na samym etapie wybierania swoich celów odpowiednio się przygotować i nastawić do nich. Ale jak to zrobić? To proste trzeba tylko pamiętać i kilku ważnych aspektach
/
Pierwszy aspekt zdaje się najważniejszy gdyż mówi o tym aby treść naszego celu była pozytywna. O co chodzi? Chodzi o nasze myślenie a zarazem nastawienie do wybranego celu, im więcej o czymś myślimy tym bliżej osiągnięcia celu, pod warunkiem że myślimy o tym w pozytywie. Negatywne myśli nie pomagają w osiąganiu celu, więc dlatego przykładowo myśląc „ nie chcę być samotny/a” przywołujemy myśli o samotności co nasza podświadomość może odczytać jako potrzebę samotności ( w końcu tyle o niej myślimy) pozytywna treść tego celu jest następująca „znajdę kogoś z kim będę szczęśliwa”. Innym przykładem może być np.: treść negatywa – „ nie chce być biedny/a” dla porównania treść pozytywna „chę być bogaty/a”

Następną ważna rzeczą w wybieraniu celu jest to, czy jest on realny, czyli taki, który jesteś w stanie osiągnąć. Gdy Twoim celem będzie np.: „chcę zostać Królem/Królową Anglii” to fakt powodzenia jest bardzo daleki… Celem wielu ludzi jest posiadanie dużej gotówki nie realnym celem było by takie jego stwierdzenie „ chce w ciągu tygodnia stać się bogaty” taki cel z góry skazany jest na porażkę, dlatego przy wyborze celu trzeba zwrócić uwagę na to czy jest on do zrealizowania, czy jest osiągalny, zgodny z naszą moralnością i zasadami. Dlatego celem tutaj może być stwierdzenie: „w ciągu najbliższego roku moje dochody wzrosną o ….zł” Posiadając taki cel (realny) nasza podświadomość nie odpowie nam „daj spokój to nie realne” a „ tak, to możesz osiągnąć” i będziemy podejmować działania aby tak się właśnie stało. Pamiętać trzeba, że nic samo nie przychodzi, aby coś osiągnąć trzeba podejmować pewne działania aby się zbliżać do celu.

Cel, który wybieramy powinien nas ekscytować co to oznacza? Oznacza to powiązanie go z dobrymi uczuciami emocjami. Jeżeli myśląc o osiągniętym już celu nasz nastrój jest euforyczny, jesteśmy podekscytowani łatwiej nam będzie doprowadzić do jego osiągnięcia. Ponieważ im więcej pozytywnych emocji czujemy gdy myślimy o spełnieniu tego czego pragniemy to również więcej emocji pozytywnych wkładamy w doprowadzeniu do osiągnięcia celu.

Następnym aspektem jest to, aby wyznaczać sobie konkretne cele mówiąc ”chce być szczęśliwszy”, może to oznaczać ogrom rzeczy. Nawet zakup nowej bluzki czyni nas na moment szczęśliwszymi, dlatego myśląc o jakimś celu sformułujmy go konkretniej. Pomyśl co sprawi, że staniesz się szczęśliwszym i dąż do tego np.: „chcę w wieku trzydziestu pięciu lat mieszkać w drewnianym domku z wielkimi okiennicami z widokiem na góry w Żywcu”

Czy coś jeszcze powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz swój cel?? Oczywiście. Istotne jest to aby cel dotyczył Ciebie i to czy go osiągniesz zależało od Ciebie a nie od innych. Dlaczego to takie ważne? Wybierając sobie za cel np.: „chciałbym żeby moja kuzynka znalazła wymarzoną pracę” nie możemy wpłynąć na jego realizacje, no bo ani nie jesteśmy kuzynką która powinna podejmować działania aby osiągnięcia ten cel, ani nie jesteśmy w stanie jej dać na tacy wymarzone stanowisko. Dlatego przy wyborze celu tak ważne jest to aby to my byliśmy jego motorem napędowym.

Znając te najważniejsze aspekty niezbędne w dążeniu do celu będzie nam łatwiej osiągać mądrze wybrane przez nas cele. Na zakończenie prostej drogi do osiągnięcia wytyczanych sobie celów nie należy zapomnieć o tym, że aby osiągnąć cel trzeba myśleć o terminie realizacji może to być miesiąc, rok, kilka lat ale musimy wyznaczyć do kiedy chcemy go zrealizować, bo pamiętajmy, że gdy tylko myślimy że kiedyś….. to będę szczęśliwy” to kiedyś może nigdy nie nadejść….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here