Bolechowice: magia jurajskich miejscowości

0
2590

Należą do ciekawszych wsi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a dzięki malowniczej okolicy są coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Bolechowice, małopolska wieś leżąca w pobliżu Krakowa, to jedno z najlepszych miejsc dla miłośników jurajskich krajobrazów, przyrody i ciekawych zabytków.
potok bolechowka
Bolechowice leżą na terenie obecnego powiatu krakowskiego, w odległości niespełna 20 km od małopolskiej stolicy. Przez wieś przepływa potok Bolechówka (lewy dopływ Rudawy), który tuż za wsią tworzy jeden z najpiękniejszych wąwozów na Jurze. To Wąwóz Bolechowicki, do którego wejścia strzeże imponująca Brama Bolechowicka. Turyści mogą tu wędrować malowniczą dolinką, mogą też obserwować wyczyny miłośników wspinaczki, dla których okolice Bolechowic są rewelacyjnym miejscem treningów. Miłośników przyrody przyciąga tu z kolei rezerwat „Wąwóz Bolechowicki”, znany z ciekawej i cennej szaty roślinnej. Takie atrakcje czekają tuż za centrum wsi. A co koniecznie trzeba zobaczyć w samych Bolechowicach?

brama bolechowicka
Znany już doskonale turystom Wąwóz Bolechowicki nie jest jedyną atrakcją w okolicy tej wsi. Wiele ciekawostek czeka też na jej terenie, a najważniejsze obiekty można zobaczyć w samym centrum Bolechowic. Wprawdzie spichlerz dworski został przeniesiony do Krzesławic, we wsi zachował się zabytkowy dwór. Pochodzi on z końca XVIII wieku, i (podobnie jak cała wieś) stanowił własność biskupów krakowskich. Pod koniec XVIII stulecia majątek ten trafił w ręce prywatne. Po wojnie jego właścicielem stał się Janusz Roszko – pisarz, amator archeologii oraz jeden ze współtwórców Kroniki Krakowskiej. Po jego śmierci (tj. po 1995 roku) dworek w Bolechowicach stał się własnością jego krewnych.

kosciol sw.piotra i pawla bolechowice

W centrum wsi można też zobaczyć ciekawy zabytek architektury sakralnej. To kościół św. Piotra i Pawła, wzniesiony pod koniec XIV stulecia z woli ówczesnych panów wsi – biskupów krakowskich. Warto pamiętać, że zalicza się on do najstarszych murowanych świątyń na terenie województwa małopolskiego. Na szczególną uwagę zasługuje tu prezbiterium – najstarsza część świątyni. To właśnie tu w latach 60-tych XX wieku udało się odkryć pozostałości średniowiecznych polichromii. Jeśli chodzi o wyposażenie świątyni, to dominuje tu barok. Większość dzieł sztuki w kościelnym wnętrzu pochodzi z XVII wieku. Najważniejszym zabytkiem w kościele jest pochodzący z 1685 roku obraz w ołtarzu głównym. To „Ukrzyżowanie” Tycjusa – malarza, który karierę robił m. in. na dworze króla Jana III Sobieskiego. Warto też zwrócić uwagę na barokową chrzcielnicę, która powstała ze słynnego marmuru dębnickiego. Z ołtarzami i portalami wykonanymi z tego właśnie marmuru można się spotkać w okolicy Krakowa bardzo często, a to ze względu na bogate złoża tego kamienia w tym właśnie rejonie. W środku można też ujrzeć ciekawe epitafia. Jedno z nich pochodzi z XVI wieku, młodsze – z XVII stulecia. Zachował się tu również fragment renesansowej płyty nagrobnej Pawła von Wathectora.

Kupimy zdjęcia wnętrza tego kosciola – zakladka kontakt

dolina

Z Bolechowic można planować wiele ciekawych wycieczek pieszych i rowerowych. Ponieważ Jura jest obszarem coraz lepiej zagospodarowanym pod względem turystycznym, sieć szlaków pieszych i rowerowych zagęszcza się tu dość szybko. Z Bolechowic można się wybrać na teren dwóch Dolinek Podkrakowskich: Kluczwody i Bolechowickiej. Każda z nich może się pochwalić ciekawymi formami skalnymi oraz bogatą szatą roślinną. Są one dodatkowo znane z pięknych widoków, którymi Jura obdarzyła ten skrawek Wyżyny Olkuskiej wyjątkowo hojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here