Budapeszt. Uzdrowisko, które zachwyci każdego

0
2164

Wielu z nas w czasie wycieczki po węgierskiej stolicy zapomina o tym, że Budapeszt to nie tylko najważniejsze miasto, ale i najwspanialsze uzdrowisko, jakim mogą pochwalić się Węgry. W czasie wędrówek po Budapeszcie nie można zatem pominąć tych miejsc, które znane są jako miejsce rekreacji, wypoczynku oraz leczniczych zabiegów. Budapeszt to miasto, w którym można ujrzeć najwspanialsze łaźnie w całej Europie. Co warto wiedzieć na ich temat? Na które z nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Z dziejów uzdrowiska
Jako uzdrowisko Buda została zauważona już w czasach starożytnych. Niezwykłą moc tutejszych wód docenili najpierw Grecy, a następnie – Rzymianie. W pobliżu leczniczych źródeł już w okresie średniowiecza powstawały szpitale, w których pieczę nad chorymi sprawowali joannici. W czasie zależności od Turcji łaźnie stały się powszechnym elementem w krajobrazie miasta. Było to efektem religijnej i kulturalnej tradycji. I choć Budapeszt jako uzdrowisko „oficjalnie” funkcjonuje od 1934 roku, to lecznicze właściwości jego wód oraz ich wykorzystanie mają znacznie dłuższą tradycję. Łaźnie oraz ośrodki lecznicze do dziś odgrywają w tym mieście bardzo ważną rolę. W Budapeszcie może dziś korzystać z zabiegów, które pomagają w walce z reumatyzmem oraz sprawdzają się w walce z dolegliwościami ginekologicznymi.

Kąpieliska i łaźnie, czyli największe atrakcje uzdrowiska
Ze wszystkich łaźni, którymi może nas zachwycić to niezwykłe uzdrowisko, Kąpielisko Gellarta zasługuje na wyjątkową uwagę. W miejscu, w którym najszybciej doceniono niezwykłe właściwości mineralnych wód, dziś czekają piękne baseny oraz sztuczna fala. Wszystko to w wyjątkowej scenerii. Drugim ważnym kąpieliskiem jest Kąpielisko św. Łukasza, założone w miejscu, w którym w średniowieczu istniał szpital św. Łukasza. Choć w okresie tureckim tutejsze łaźnie straciły na znaczeniu, już w końcu XIX wieku należały do najważniejszych miejsc na uzdrowiskowej mapie Budapesztu. Mimo ogromnej popularności, to kąpielisko może zaskoczyć nieco kameralną atmosferą oraz niezwykłym spokojem. W efekcie są to łaźnie cenione przez tych, którzy w wyjątkowej scenerii chcą odpocząć od codziennych problemów. Warto też zainteresować się innym kąpieliskiem, które powstało na terenie Pesztu. To Kąpielisko Szechenyiego, które zostało oddane do użytku tuż przed wybuchem I wojny światowej. To kąpielisko może zachwycić swym neobarokowym charakterem oraz termicznym źródłem, którego moc doceniono już w połowie XIX stulecia. W czasie wycieczki po Budapeszcie i jego najpiękniejszych łaźniach warto też odwiedzić Łaźnie Królewskie (które, wbrew pozorom, nigdy nie były własnością rodu królewskiego). Te mogą zachwycić ośmiokątnym basenem, nad którym znajduje się pełna lukarn kopuła. Taki charakter tego kąpieliska najlepiej podkreśla fakt, iż jego budowę rozpoczęto w okresie tureckim. Wyjątkowy styl oraz dobre warunki do wypoczynku może tu znaleźć obecnie każdy, komu marzy się lecznicza kąpiel w wyjątkowej scenerii.

Zachwycają pięknymi gmachami i wspaniałym otoczeniem, kuszą ciepłymi wodami o leczniczych właściwościach. Łaźnie, których na terenie Budapesztu jest blisko 50, z pewnością mogą zachwycić. Są one ważnym elementem miejskiego krajobrazu i przypominają, że Budapeszt to uzdrowisko wyjątkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here