Chorwacja Środkowa: co warto zobaczyć na jej terenie?

0
1745

Chorwacja jest nam dobrze znana, choć większość nas koncentruje się na jej wybrzeżu. Wczasy na chorwackich wyspach oraz pobyt na terenie Dalmacji to oferty, z których korzystamy najczęściej. Nie brak i takich osób, dla których Chorwacja to nie tylko idealny kraj dla osób chcących spędzić wczasy nad morzem. Dla tych, którzy chcą ujrzeć wiele wspaniałych zabytków architektury i sztuki, ciekawym regionem może się okazać Chorwacja Środkowa. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie wycieczki po jej terenie? Co warto wiedzieć na temat tej części kraju?

Geograficzne ABC
Chorwacja Środkowa to pełna niezwykłego uroku kraina, wciśnięta między Sawę i Drawę. Rozciąga się ona na zachód od Dunaju, obejmując swym zasięgiem Nizinę Sławiońską oraz Gorski Kotar. Chorwacja Środkowa znana jest z pięknych widoków oraz terenów wyjątkowo korzystnych dla rolników. Ważną rolę w krajowej gospodarce zajmują również tutejsze złoża ropy naftowej oraz złoża węgla. Mniejsze znaczenie ma tu turystyka, która jednak zaczyna konsekwentnie się rozwijać. Moda na wycieczki po Chorwacji trwa, zatem i jej środkowa część jest nam coraz lepiej znana. Efekt? Już nie tylko Zagrzeb – stolica kraju i najważniejszy ośrodek miejski na terenie Chorwacji Środkowej przyciąga naszą uwagę. I inne miasta zyskują uznanie. Gdzie zatem warto się wybrać w czasie wycieczki po tym regionie? Co koniecznie trzeba zobaczyć w drodze na wczasy na dalmatyńskim wybrzeżu? Oto miejsca, do zwiedzenia których od dawna zachęcają nas biura podróży.

Zagrzeb: niezwykła stolica pełna atrakcji
Zagrzeb to dla turystów miasto wyjątkowe. Stolica kraju często jest odwiedzana przez tych, którzy nad Adriatykiem chcą spędzić w kraju. Jedni zatrzymują się tu „po drodze”, inni decydują się na spędzenie w tym mieście kilku dni. Atrakcji nie zabraknie tu nawet dla tych, którzy całe wczasy postanowią spędzić w rejonie Zagrzebia. Biura podróży już dawno dostrzegły potencjał tego miasta i promują wiedzę o jego zabytkach. A jest ich sporo. Na terenie miasta, które zaczęło się rozwijać w VIII wieku w miejscu dawnej słowiańskiej osady Gradec, nie brak cennych pamiątek historycznych. W gronie atrakcji, którym koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej czasu podczas wizyty w tym mieście, znajduje się Kapitol z katedrą św. Stjepana. Budowana od XIII wieku świątynia jest ciekawym przykładem architektury gotyckiej, a jej wnętrze pozwala zapoznać się z pięknem chorwackiej sztuki sakralnej. Kusza przede wszystkim średniowieczne portale oraz freski, które zdobyły sławę w całej Europie. Ważnym zabytkiem sakralnym jest także kościół św. Marka z XIII wieku. W jego wnętrzu wyróżnia się niezwykła figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która została przedstawiona jako chorwacka wieśniaczka. Dach tego kościoła, na którym można zobaczyć narodowe barwy Chorwacji oraz ułożone z dachówek godło, stał się jednym z najważniejszych symboli miasta oraz wizytówką Zagrzebia. Chorwacka stolica może też zachwycić tych, którzy w czasie wycieczki chcą poszerzyć swą wiedzę na temat kraju, jego kultury oraz historii. Mogą im w tym pomóc tutejsze muzea, jak Muzeum Historyczne, Muzeum Etnograficzne czy też Muzeum Archeologiczne. Dla miłośników sztuki (a w szczególności malarstwa) nie lada gratką będzie z kolei wizyta w Muzeum Mimara. Tutejsza kolekcja obrazów zalicza się do najwspanialszych w całej Europie, zatem w czasie pobytu w mieście koniecznie trzeba ją zobaczyć.

Okolice chorwackiej stolicy: gdzie warto się wybrać?
Zagrzeb może okazać się też ciekawym punktem wypadowym dla tych, którzy planują wycieczki po okolicy. By przekonać się o tym, jak ciekawym i pełnym różnorodnych atrakcji krajem jest Chorwacja, warto odbyć podróż na teren pobliskich uzdrowisk. To Krapinske oraz Stubicke Topice, które znane były już w czasach starożytnych. Tutejsze wody lecznicze znane są w całej Europie, a pobyt w kurortach tych zalecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na reumatyzm.

Karlowacz i jego atrakcje turystyczne
To kolejne miasto w Chorwacji Środkowej, które z pewnością zasługuje na uwagę. W przeszłości miasto ono bronić chorwackiej granicy przed Turkami, stąd też potężne fortyfikacje oraz twierdze wznoszone na jego terenie już w XVI stuleciu. Karlowacz kusi też Jeziorami Plitvickimi – jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych, której w czasie wycieczki po tym kraju nie można pominąć.

Osijek, czyli stolica Sławonii
Sławonia, będąca mało znaną krainą w Chorwacji, może się również pochwalić ciekawymi miejscowościami. Najważniejszym miastem na jej terenie jest Osijec, miasto o celtyckim rodowodzie. Jego specyfika wynika m. in. z faktu, że przez pewien czas znajdowało się ono w rękach Turków. Wpływy orientalne są tu widoczne do dziś, mają one tez pozytywny wpływ na to, w jaki sposób Osijec jest postrzegany przez turystów. Dla nich różnorodność jest przecież najważniejsza, a tym właśnie przyciąga ich stolica Sławonii.

Choć Chorwacja Środkowa nie jest zbyt popularna, wycieczki po jej terenie cieszą się coraz większa popularnością. Znane biura podróży przekonują, że w tej części kraju nie tylko Zagrzeb zasługuje na uwagę. Efektem tego jest coraz większe zainteresowanie turystów tymi miastami, które do tej pory pozostawały w cieniu dalmatyńskich kurortów i ośrodków turystycznych leżących na terenie chorwackiego wybrzeża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here