Co warto wiedzieć na temat chorób tarczycy?

0
490

Niewielkich rozmiarów tarczyca jest gruczołem wyjątkowo ważnym, a jej działalność ma ogromne znacznie dla naszego stanu zdrowia i samopoczucia. Produkowane przez nią hormony mają wielki wpływ na naszą formę, a problemy z nimi związane mogą nam sprawić wiele problemów. Wpływ tarczycy na metabolizm jest przecież ogromny, jednak nie tylko przemiana materii i związane z tym problemy stanowią poważne zagrożenie. Dość liczne choroby tarczycy mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami i utrudniać pacjentom wykonywanie wielu codziennych zadań. Dlaczego tarczyca może sprawiać tak wiele kłopotów? Jakie choroby tarczycy są najpoważniejszym zagrożeniem dla człowieka?

Co warto wiedzieć na temat chorób tarczycy?

Choroby tarczycy to dość szeroka grupa problemów związanych ze zdrowiem. Każda z tych dolegliwości przebiega na swój sposób. Różne są też objawy, za pomocą których tarczyca informuje nas o problemach związanych z jej funkcjonowaniem. Wole to jeden z najczęstszych problemów związanych z tarczycą, choć warto pamiętać, że i poważne problemy związane z guzami nie należą do rzadkości. Niezbędna jest zatem obserwacja tarczycy oraz wczesne wykrywanie jej schorzeń. Niepokojące objawy powinny być w porę konsultowane z lekarzem, dzięki czemu w porę można przeprowadzić zestaw niezbędnych w danym przypadku badań.
Z jakimi problemami wiążą się choroby tarczycy? Najwięcej problemów związanych z tym niewielkim gruczołem wiąże się z hormonami. Ich nadmierna lub zbyt mała produkcja to przyczyna wielu chorób. Nadmiar hormonów tarczycy staje się przyczyną nadczynności tarczycy, z kolei ich brak – niedoczynności. Każda z tych chorób jest groźna, każda ma wpływ na jakość naszego życia oraz naszą formę.

Chora tarczyca: nadczynność i niedoczynność tarczycy jako najczęstsze problemy zdrowotne

Choroby tarczycy, które występują najczęściej, wiążą się z nadmierną lub zbyt małą produkcją hormonów. Tarczyca, która produkuje zbyt wiele tych substancji, staje się powodem dolegliwości związanych z nadczynnością tarczycy. Ta choroba objawia się zwiększonym apetytem oraz utratą masy ciała. Szybka praca serca oraz wysokie ciśnienie to kolejne problemy, z którymi wiąże się nadczynność tarczycy. Innymi problemami, które często pojawiają się w przypadku nadczynności, są problemy związane z osłabieniem mięśni, nerwowością oraz powiększającym się wolem.
W zupełnie inny sposób objawia się równie uciążliwa niedoczynność tarczycy. Tu serce pracuje wolniej, a osoby dotknięte tą chorobą są ospałe i często mają problemy ze zbyt wysoką masą ciała. Niedoczynność tarczycy jest wyjątkowo niebezpieczna w przypadku dzieci, które mogą mieć poważne problemy związane z rozwojem psychicznym w chwili, gdy ich tarczyca nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości hormonów. Warto też pamiętać, że brak odpowiedniego leczenia w przypadku niedoczynności tarczycy może skutkować tak poważnymi problemami, jak nadmierna senność lub śpiączka.

Choroby tarczycy: jak wykryć je w porę?
Niepokojące objawy w porę skonsultowane z lekarzem oraz systematyczne wykonywanie kontrolnych badań to najlepsze metody na wczesne wykrycie problemów z tarczycą. Dzięki temu można rozpocząć terapię w chwili, gdy tarczyca nie wyrządziła jeszcze zbyt wielkich szkód w organizmie. Najważniejszym badaniem, które pozwala ustalić w jaki sposób pracuje nasza tarczyca, to badanie ilości hormonów we krwi. Pomocne jest też USG tarczycy, a w niektórych przypadkach również biopsja. Od wyników takich badań uzależnione jest dalsze leczenie. Na czym może ono polegać?

Jak walczy się z chorobami tarczycy?
Leczenie uzależnione jest od rodzaju schorzenia, najczęściej jednak jego nadrzędnym celem jest przywrócenie równowagi hormonalnej. Cel ten można osiągnąć dzięki podawaniu odpowiednich leków. Są one podawane już do końca życia, a ich przyjmowanie wiąże się z koniecznością systematycznego odwiedzania lekarza oraz wykonywania specjalistycznych badań. Zdarza się jednak, że same leki nie wystarczają. Często niezbędne okazuje się leczenie operacyjne oraz związana z nim terapia. Chorym pomóc może także medycyna alternatywna, przy czym szczególnie zalecane są ćwiczenia jogi oraz inne formy aktywności fizycznej. Prawidłowa dieta to kolejna ważna kwestia. Choroby tarczycy mogą wykluczać obecność pewnych produktów, np. kapusta nie jest zalecana tym, których tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów. Dieta taka powinna być jednak skonsultowana ze specjalistą, który pomoże wybrać te składniki, które w menu powinny pojawiać się możliwie jak najczęściej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here