Co warto wiedzieć na temat Gór Stołowych?

0
577

Są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Kuszą niezwykłymi atrakcjami, unikalnymi widokami oraz niezwykle bogatym światem przyrody. Góry Stołowe to magiczny zakątek, po którym można urządzać wspaniałe wycieczki. Co każdy turysta powinien wiedzieć na temat tych gór? Za co właściwie tak bardzo kochamy Góry Stołowe?

Góry Stołowe: jakie są ich największe walory?
Niezwykła budowa geologiczna sprawiła, że Góry Stołowe wyróżniają się przede wszystkim swą formą oraz niezwykłymi tworami skalnymi. To właśnie skalne dziwy stały się symbolem tego pasma i jego najwspanialszą wizytówką zarazem. Góry Stołowe znane są też jako obszar niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowym, a widoki ze Szczelińca zapierają dech w piersi. Jest to jednocześnie idealny obszar dla tych turystów, którym marzą się wycieczki o przyrodniczym charakterze. I na nich czeka tu moc atrakcji, a wyjątkowy świat fauny i flory może ich oczarować swym bogactwem.

Geograficzne ABC
Położone w Sudetach Środkowych Góry Stołowe są nie tylko ich najciekawszą, ale i największą pod względem obszaru grupą górską. Wyróżniają się one nie tylko unikalnymi formami, ale też wyjątkowo jednolitą budową geologiczną. Zbudowane z górnokredowych skał osadowych Góry Stołowe są zatem geologiczną perełką na terenie Sudetów. Geologiczna przeszłość Gór Stołowych sprawiła, że ich wizytówkami stały się słynne „skalne miasta” – niezwykłe skupiska skał o unikalnych formach, między którymi prowadzą kręte korytarze. To właśnie te skalne labirynty przyniosły górom sławę i sprawiły, że turyści zaczęli coraz chętniej urządzać wycieczki po terenie tej grupy górskiej.
To niezwykłe pasmo przebiega przez Czechy oraz Polskę, tworząc wspaniały łańcuch górski o długości około 45 km. Polska część tego pasma, znana właśnie pod nazwą Góry Stołowe, jest najwyższa i najbardziej efektywna zarazem. Na obszarze od Radkowa aż po rejon Polanicy czekają zatem na miłośników górskich wędrówek wspaniałe tereny, które urzekają swą geograficzną i przyrodniczą odrębnością. Ograniczone dolinami Bystrzycy Dusznickiej, Kamiennego Potoku, Złotonowskiego Potoku oraz Brameckiej Wody, są Góry Stołowe wielką atrakcją dla miłośników pięknych i zróżnicowanych krajobrazów. W otoczeniu gór o niezwykłych kształtach wyróżniają się przecież i takie obszary, jak Obniżenie Dusznickie czy też rozległe obniżenie Kudowy. Pięknie prezentuje się też ta część Gór Stołowych, która tworzy efektywną krawędź opadającą w stronę Kotliny Kłodzkiej. Krawędź ta może się pochwalić m. in. naturalnymi, skalnymi murami, których widok może wywrzeć ogromne wrażenie na każdym turyście. Wnętrze Gór Stołowych prezentuje się jednak najpiękniej, a najważniejszym elementem krajobrazu w tej części pasma jest oczywiście Szczeliniec Wielki (919 m. n. p.m.).
Ciekawie prezentuje się również sieć rzeczna tego obszaru. Zdecydowana większość obszaru Gór Stołowych należy do zlewiska Morza Północnego, choć przez teren gór przebiega wododział między zlewniami Morza Północnego i Bałtyku. Typową cechą dla Gór Stołowych jest spora ilość górskich potoków, które tworzą wiele malowniczych kaskad o niewielkich rozmiarach. Są one ważnym i niezwykle atrakcyjnym elementem tutejszego krajobrazu, a turyści poświęcają im sporo uwagi. nie brak w tej części kraju i rozległych dolin, w gronie których wyróżnia się dolina Pośny w rejonie Radkowa oraz dolina Czerwonej Wody, którą można ujrzeć w pobliżu Batorowa. Wielką atrakcją dla turystów jest też piękny zalew, który znajduje się w pobliżu Radkowa. Stał się on ważnym miejscem wypoczynku i rekreacji, a nad jego brzegami, niczym grzyby po deszczu, zaczynają wyrastać nowe ośrodki wypoczynkowe.

Przyroda Gór Stołowych

Ciekawy świat fauny i flory jest kolejnym atutem tego pasma. Choć naturalne środowisko zostało tu już dawno przekształcone przez człowieka, nie brak tu zakątków o niezwykłej wartości przyrodniczej. W czasie wycieczki po Górach Stołowych można ujrzeć zatem naturalne świerczyny, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Nie brak też naturalnych borów sosnowych, z którymi można się spotkać w niższych partiach gór. Najcenniejszym skarbem przyrody są tu jednak nie lasy, lecz torfowiska. Najsłynniejsze z nich zostało objęte ochroną i jest jednym z najsłynniejszych rezerwatów przyrody w Sudetach. To „Wielkie Torfowisko Batorowskie”, którego skarbami są takie gatunki, jak sosna błotna czy też rosiczka okrągłolistna. Ciekawie prezentuje się również roślinność naskalna, która na terenie Gór Stołowych jest bardzo dobrze reprezentowana. Ciekawostkami są tu skupiska skalnicy na Rogowej Kopie oraz mchy, wątrobowce oraz porosty, z którymi można się spotkać praktycznie na każdym kroku. Te obszary, które mają największą wartość, są (podobnie jak Wielkie Torfowisko) ważnymi rezerwatami przyrody. Do tych najważniejszych zaliczają się rezerwaty „Szczeliniec” oraz „Błędne Skały”, w przypadku których głównym celem jest ochrona krajobrazu. Całość objęta jest ochroną jako Park Narodowy Gór Stołowych, który dość szybko awansował do grona najpopularniejszych parków narodowych na ziemiach polskich.
W świecie zwierząt prym wiodą gatunki dość typowe dla sudeckich lasów. Jelenie, sarny oraz dziki stanowią tu dość liczną grupę, jednak i mniejsze ssaki są tu godnie reprezentowane. Licznie występują tu lisy oraz kuny, spotkać się można także z tchórzami oraz łasicami. Na terenie Gór Stołowych nie brak też atrakcji o charakterze ornitologicznym. Chętnie zaglądają tu bociany czarne oraz puchacze. Spotkać się tu można także z pustułkami, sówczekami oraz pliszkami górskimi.

Kultura ludowa i najciekawsze zabytki w Górach Stołowych

Choć tereny Gór Stołowych nie należały w przeszłości do obszarów zbyt silnie zaludnionych, nie brak tu i ciekawych obiektów zabytkowych oraz miejsc, w których można się spotkać z ciekawymi reliktami kultury ludowej. Bez wątpienia dla miłośników architektury punktami wyjątkowo ważnymi będą tutejsze uzdrowiska, np. Duszniki Zdrój. Wycieczki do Lewina czy Radkowa mogą również przynieść moc wrażeń. Cennym zabytkiem są też ruiny zamku Homole oraz pochodzące z XIV wieku relikty kościoła parafialnego w Dusznikach. Ratno Dolne może się z kolei pochwalić ciekawym zespołem pałacowym, a Wambierzyce – unikalną kolekcją zabytków sakralnych: bazyliką oraz kapliczkami, dzięki którym powstała tu słynna Droga Krzyżowa. W wielu wsiach zachowały się też cenne przykłady ludowej architektury. Są to stare chaty, często będące już zabytkami o ogromnej wartości oraz budynki gospodarcze. Ciekawą kolekcję stanowią również przydrożne kapliczki, które można ujrzeć niemal w każdej miejscowości. Zabytkami, które wiążą się ze sztuką ludową, są również ruchome szopki. Można je ujrzeć w Wambierzycach oraz w Pstrążnej. Są to jednocześnie wyjątkowo cenne atrakcje turystyczne, które zdobyły wielkie uznanie w oczach najmłodszych turystów odwiedzających teren Gór Stołowych.

Z dziejów turystyki w Górach Stołowych

Turystyka, będąca obecnie tak ważną częścią gospodarki na terenie Gór Stołowych, zaczęła się tu rozwijać dość wcześnie. Już w XVII wieku leżące na tym terenie uzdrowiska stawały się modnymi miejscami wypoczynku, co skutkowało napływem kuracjuszy. Spacery po okolicy pozwalały im na odkrywanie piękna tych terenów, czego efektem stały się pierwsze wycieczki o typowo turystycznym charakterze. W XVIII wieku Kudowa oraz Duszniki były już ważnymi ośrodkami. W tym też czasie założono Karłów, który w błyskawicznym tempie zmienił się z znany i szanowany punkt wypadowy w góry. Przełom XVIII i XIX wieku to czas, gdy na terenie Gór Stołowych zaczynają działać zawodowi przewodnicy, a wycieczki o górskim charakterze stają się na tym obszarze jedną z największych atrakcji. Radków, Karłów oraz Kudowa czy Duszniki – oto miejscowości, które do dziś są na terenie Gór Stołowych najważniejszymi ośrodkami turystycznymi.
Od wieków za największą atrakcję na terenie tej grupy górskiej uchodzi Szczeliniec Wielki, znany z platformy widokowej i niezwykle ciekawej drogi na szczyt. Rezerwat „Błędne Skały” oraz Wodospady Pośny w Karłówku to kolejne atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Są one do dziś popularnymi celami wycieczek, a jednocześnie obiektami, dzięki którym możliwy stał się rozwój turystyki w tej części Sudetów.

Najciekawsze ośrodki turystyczne, czyli gdzie warto wybrać się na wczasy?
Ci, którym marzą się wczasy w Górach Stołowych, mogą wybrać się do jednego z wielu ośrodków turystycznych na tym obszarze. Nie brak przecież miejscowości, które przyciągają malowniczym położeniem, bliskością szlaków pieszych i dobrym zagospodarowaniem. Jednym z takich miejsc jest Pasterka, na terenie której można znaleźć noclegi, wiele ciekawych szlaków, a jednocześnie cieszyć się ciszą i spokojem. Ciekawe wczasy można też spędzić w okolicach Radkowa oraz Wambierzyc, w pobliżu których na brak atrakcji i obiektów noclegowych narzekać nie można. Noclegi można również zarezerwować w tak znanych kurortach, jak Duszniki Zdrój czy też Kudowa Zdrój. I te uzdrowiska mogą być atrakcyjnymi punktami wypadowymi w góry, a na brak obiektów gastronomicznych i noclegowych nikt tu nie będzie mógł narzekać.

Wycieczki po Górach Stołowych mogą się okazać niezwykłym przeżyciem dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Ta magiczna kraina może zaskoczyć każdego, a jej niepowtarzalne piękno na wielu osobach wywiera ogromne wrażenie. Nic dziwnego, że od lat Góry Stołowe zaliczają się do tych regionów, na terenie których turystyka rozwija się wyjątkowo dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here