Co warto wiedzieć o mieszkańcach Malty?

0
2221

Chcesz spędzić wczasy na tak pięknej wyspie, jaką jest Malta? Zanim wyruszysz w podróż, postaraj się dowiedzieć nieco więcej na temat mieszkańców tej wyspy. To oni decydują o jej wyjątkowości, warto zatem poznać lepiej ich kulturę i zwyczaje. Jak zatem wygląda codzienne życie w tak uroczym zakątku świata, jakim jest Malta?
Osoby, które spędzają wczasy na Malcie, znają zazwyczaj przeszłość tej wyspy. Burzliwa historia nie złamała jednak mieszkańców wyspy. Do dziś mogą się oni pochwalić i dumą, i wspaniałą kulturą. Maltańczycy mieszkają głównie na wyspach Malcie i Gozo. Tworzą w sumie społeczność składającą się z około 400 tysięcy osób. Maltańczycy żyją też na emigracji. Najczęściej można się z nimi spotkać w Australii oraz w Kanadzie, tworzą też sporą społeczność w Wielkiej Brytanii oraz w USA.

Ci Maltańczycy, którzy pozostali na wyspie, znani są z gościnności oraz przyjaznego podejścia do tych, którzy na ich wyspie chcą spędzić wczasy. Turystyka jest zresztą ważną dziedziną gospodarki dla współczesnych mieszkańców wyspy, stąd też troska o to, by konsekwentnie podnosić jakość usług turystycznych w wyspiarskich kurortach. Na ich terenie powstają zatem przytulne hotele i pensjonaty, w których każdy z nas może spędzić wspaniałe wczasy.
Malta może się też pochwalić ciekawą zabudową mieszkalną. Ich domy kusza porządkiem i przytulną atmosferą, a goście są w nich mile widziani. Malta jest jednym z tych zakątków świata, w którym wciąż trwa moda na marmurowe posadzki. To one są jedną z najlepszych wizytówek tutejszych domów. Z takimi czystymi, pięknie urządzonymi domami, silnie kontrastują ulice maltańskich miejscowości. Dzikie wysypiska wciąż są tu obecne, choć Malta posiada specjalne służby, odpowiedzialne za wywóz śmieci. Zagrożeniem dla sielskiego krajobrazu Malty są też nowe osiedla mieszkaniowe oraz blokowiska, które coraz częściej wypierają tradycyjną, wyspiarską zabudowę.
A jakimi wyznaniami może się pochwalić Malta? Dominuje tu katolicyzm. Osoby, które spędzają wczasy na tej wyspie, mogą być zdziwione ogromną rolą religii w życiu jej mieszkańców. Księża mieli tu jeszcze niedawno ogromny wpływ na życie nie tylko duchowe, ale i świeckie. Przedstawiciele Kościoła do dziś cieszą się na tej wyspie ogromnym szacunkiem, na co bez wątpienia ogromny wpływ na przeszłość wyspy. Wszak dla większości z nas Malta to przede wszystkim wyspa Joannitów. I choć pobożność mieszkańców uległa w ostatnich latach pewnemu osłabieniu, księża nadal cieszą się tu wielkim autorytetem.

Maltańczycy są ludźmi niezwykle radosnymi. Rozmowy towarzyskie, spotkania i uroczystości – oto sens ich życia. Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy wyspy nie są wolni od wad. Lepiej ich nie obrażać, gdyż urazę potrafią oni pielęgnować dość długo. Ci, którzy chcą spędzić wczasy na tej wyspie, muszą też pamiętać o jednym- choć sama Malta jest wyspą dość spokojną, jej kierowcy znani są z dość nerwowej jazdy. Lepiej więc na nich uważać, szczególnie w chwili, gdy samemu korzysta się z wypożyczonego samochodu i wyspiarskich dróg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here