Czechy dla aktywnych. Gdzie warto się wybrać?

0
3645
czechy panorama
czechy panorama

Niewielka odległość, niskie ceny i brak zbędnych formalności, które tak często wiążą się z planowaniem podróży – oto czynniki, dzięki którym Czechy stały się dla wielu polskich turystów kierunkiem wyjątkowo atrakcyjnym. Biura podróży kusza ofertami spędzania ferii zimowych w tym kraju, coraz bardziej popularne stają się też wycieczki objazdowe po najpiękniejszych czeskich miastach. Warto jednak pamiętać, że Czechy mogą się pochwalić licznymi bogactwami naturalnymi. Są tu i piękne jeziora, i wspaniałe pasma górskie. Wszędzie tu można uprawiać swe ulubione dyscypliny sportowe lub też spędzać czas na pieszych wędrówkach. Gdzie warto się wybrać? Oto kilka najciekawszych propozycji.

 

czeskie karkonosze narty
czeskie karkonosze narty

Czeskie Karkonosze
To oferta dla tych, którzy kochają piesze wycieczki oraz jazdę na nartach. Czeskie Karkonosze to liczne ośrodki narciarskie, ciekawe trasy piesze oraz coraz większa liczba ośrodków turystycznych. Największą popularnością cieszy się tu oczywiście Śnieżka – najwyższy szczyt w Czechach i w całych Karkonoszach zarazem. Ten przedzielony granicą państwową szczyt jest też idealnym miejscem dla amatorów pięknych widoków oraz dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na ośnieżonym stoku.

gory izrelskie
gory izrelskie
gory izrelskie zima
gory izrelskie zima

 

Góry Izerskie
To kolejne pasmo górskie, którym Czechy mogą oczarować wszystkich miłośników gór, pieszych wycieczek oraz sportów zimowych. Wspaniałe lasy, dość rzadka zabudowa, górskie schroniska i wieża telewizyjna, która stała się zarówno jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w lokalnym krajobrazie, jak i doskonałym punktem widokowym. Ciekawie prezentuje się tu świat zwierząt. Kuny, gronostaje, borsuki oraz zwierzyna leśna – oto mieszkańcy tego pasma. Dumą Gór Izerskich jest jednak salamandra – ciekawy i bardzo cenny z przyrodniczego punktu widzenia płaz, którego czarny grzbiet pokryty jest charakterystycznymi, żółtymi plamami.

szumawa park
szumawa park

Szumawa
Szumawa to czeskie Bieszczady – takie porównanie sprawiło, że to niezwykłe pasmo górskie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne dla tych, którzy szukają miejsc ciekawych i dzikich zarazem. Te piękne góry leżą na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. Od 1991 roku są objęte ochroną. Ten park narodowy przyciąga przede wszystkim starymi, gęstymi lasami, w których nie brak torfowisk, oraz malowniczymi łąkami. Spotkać się tu można również z jeziorami polodowcowymi oraz skalnymi rumowiskami, dzięki którym krajobrazy w tej części Czech mogą zachwycić każdego.

skalne miasta czechy
skalne miasta czechy

Skalne miasta
Atrakcji tego typu na terenie Czech jest sporo. Każde z nich zachwyca pięknymi widokami oraz idealnymi warunkami do wspinaczki. To najsłynniejsze w Czechach skalne miasto znajduje się blisko granicy z Polską, w rejonie miejscowości Adrspach. Można tu zobaczyć zarówno wyjątkowe formy skalne, jak i malownicze jeziorka górskie, dzięki którym wycieczki po skalnej krainie stają się jeszcze większą przyjemnością. Wspaniałe formy skalne można spotkać nie tylko na terenach górskich. Czechy mogą się przecież pochwalić wspaniałą krainą, która leży na wysokości zaledwie 400 m. n. p.m., w pobliżu granicy z Niemcami. Znana jest ona doskonale jako Czeska Szwajcaria, będąca od 2000 roku obszarem chronionym w granicach parku narodowego. Turyści, których zainteresowały czeskie formacje skalne, koniecznie powinni zajrzeć też na teren Czeskiego Raju. Tu czeka na nich wiele niespodzianek oraz mocnych wrażeń.

jaskinie
jaskinie

Morawy i ich jaskinie
Wspaniałymi formami krasowymi mogą się też pochwalić podziemne królestwa. Czechy, a dokładniej Morawy, znane są ze wspaniałych jaskiń. Morawski kras, położony w rejonie Brna, może się pochwalić wyjątkowymi atrakcjami. Na powierzchni czekają piękne skałki, choć to, co najważniejsze, znajduje się pod powierzchnią. Morawski kras to przede wszystkim unikalny system podziemnych jaskiń, które swą szatą naciekową mogą zaskoczyć każdego. Nic dziwnego, że i polskie biura podróży chętnie urządzają wycieczki na ich teren.

Narodowy Rezerwat Przyrody Soos
Narodowy Rezerwat Przyrody Soos

Rezerwat Soos
Nie tylko góry i skały mogą zachwycić turystów odwiedzających Czechy. Specyficzną atrakcją jest w tym kraju rezerwat Soos – idealny kierunek wycieczki dla tych, którym marzy się wyprawa do krainy bagien i torfowisk. Na tym terenie występują miniaturowe wulkany błotne, zwane mofetami. Soos jest jedynym miejscem na terenie całej Europy, w którym z takimi wulkanami można się spotkać. Dodatkową atrakcją, którą biura podróży kusza turystów do odwiedzenia tego miejsca, są występujące tu bardzo licznie źródła mineralne.

czechy gory widok
czechy gory widok

Czechy to kraj wyjątkowy, którego atrakcje mogą oczarować każdego. Wycieczki po rezerwatach oraz parkach narodowych to idealna propozycja dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek w otoczeniu wspaniałej przyrody. Piesze wędrówki, jazda na nartach lub rowerowe wyprawy – oto najlepsze sposoby na odkrywanie piękna przyrody tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here