Czechy Zachodnie: jakimi atrakcjami mogą one zachwycić turystów?

0
2089

Zachodnie Czechy to kraina wyjątkowa. Czekają tu ważne ośrodki przemysłowe oraz wspaniałe browary, które znane i cenione są na całym świecie. Czeka tu również wiele wspaniałych uzdrowisk, na terenie których kuracjusze mogą wypoczywać w wyjątkowej atmosferze. Jakimi atrakcjami mogą zatem zadziwić nas Czechy Zachodnie? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po ich terenie?

Czechy Zachodnie w pigułce
Dobre zagospodarowanie sprawia, że Czechy Zachodnie są coraz bardziej popularnym kierunkiem niejednej wycieczki. Nic dziwnego. Ten region zachwyca, a jego wspaniałe uzdrowiska od lat są cenionymi miejscami wypoczynku. Znane jako stolica regionu oraz ważny ośrodek browarnictwa Pilzno, tradycyjne kurorty, jak Karlowe Wary czy też Mariańskie Łaźnie, są w tej części kraju najważniejszymi atrakcjami. Nie oznacza to jednak, że w czasie wycieczki po zachodniej części Czech turyści nie znajdą ciekawych, choć znacznie mniej znanych atrakcji. Co zatem warto zobaczyć w tej części kraju? Jakie atrakcje w tej części państwa czeskiego są najczęściej zachwalane przez biura podróży?

Pilzno: nie tylko browary
Czechy Zachodnie to przede wszystkim kraina wyśmienitych piw, które produkowane są na terenie najważniejszego miasta w tej części kraju. Jest nim Pilzno, do którego wycieczki zaglądają głównie w celu zwiedzenia zabytkowych browarów i skosztowania na miejscu najsłynniejszego ze wszystkich czeskich piw. Biura podróży chętnie organizują takie wyprawy, pokazując w ich trakcie, że Pilzno to nie tylko piwo. Wszak to miasto, którego historia sięga XIII wieku, może się pochwalić licznymi muzeami oraz wspaniałą starówką. Muzeum Lalek, Muzeum Straszydeł oraz ciekawe Muzeum Etnograficzne to placówki, które z pewnością warto zwiedzić w czasie wycieczki po tym mieście. Wiele atrakcji czeka także na miłośników sztuki, przy czym miejscem najważniejszym jest dla nich Galeria Zachodnioczeska. W gronie zabytków sakralnych wyróżniają się pamiątki związane z żyjącymi niegdyś w tym mieście Żydami. Stara Synagoga przyciąga ciekawą sylwetką oraz udostępnionym do zwiedzania wnętrzem, jednak to Wielka Synagoga cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Wśród kościołów katolickich największa mocą przyciągania zwiedzających wyróżnia się z kolei kościół św. Bartłomieja. O jego popularności decydują dwa czynniki: wysoka wieża, uznawana za najwyższa wieżę kościelną w całych Czechach oraz pochodząca z XIII wieku rzeźba, która przedstawia Madonnę. To jedno z najciekawszych dzieł sztuki gotyckiej, jakim mogą się pochwalić Czechy Zachodniej. Pilzno to również wspaniała zabudowa świecka, przy czym z jej najciekawszymi przykładami można się spotkać w trakcie wycieczki wokół Rynku. To tu skupiły się najpiękniejsze kamienice mieszczańskie, które przyciągają pięknymi elewacjami oraz unikanymi zdobieniami. W czasie krótkiej wycieczki po mieście każdy może szybko się przekonać, że Pilzno to nie tylko browary, ale i liczne przykłady wspaniałej architektury.

Z wizytą w Karlowych Warach
W czasie wycieczki po tak pięknym obszarze, jakim są Czechy Zachodnie, koniecznie trzeba zajrzeć na teren jego najsłynniejszego kurortu. To Karlowe Wary – uzdrowisko, które już w XIV wieku stało się znane dzięki gorącym źródłom. O długiej tradycji uzdrowiskowej tej miejscowości świadczy wspaniała zabudowa. Dotyczy to zarówno tej części miasta, która ma służyć kuracjuszom, jak i tej, która wykorzystywana jest przez miejscową społeczność. Piękne kamienice, liczne galerie oraz miejsca, które pozwalają na urządzanie spacerów to walory, dzięki którym Karlowe Wary do dziś cieszą się ogromną popularnością. Jest to jednocześnie miejscowość coraz bardziej atrakcyjna pod względem turystycznym, a malownicza okolica sprawia, że z uzdrowiska można urządzać ciekawe wycieczki po tej części Czech.

Mariańskie Łaźnie: Dom Chopina i inne skarby
Mariańskie Łaźnie to kolejne uzdrowisko, dzięki któremu Czechy Zachodnie stały się terenem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Czeka tu wiele atrakcji, przy czym w gronie tych najważniejszych znajduje się Śpiewająca Fontanna. Mariańskie Łaźnie znane są również ze wspaniałej kolumnady, będącej jedną z najwspanialszych atrakcji tego typu w całym kraju. Spacer nią jest wielkim przeżyciem dla każdego, kto w czasie wycieczki po Czechach Zachodnich trafił na teren tego uzdrowiska. Jest to również ulubione miejsce wypoczywających tu kuracjuszy. Nowe Łaźnie, prawosławna cerkiew oraz pochodzący z 1820 roku Dom Chopina to kolejne atrakcje, dzięki którym to uzdrowisko może pozytywnie zaskoczyć każdego turystę.

Klatovy: w cieniu Czarnej Wieży
W rejonie Szumawy znajduje się jedno z ciekawszych miast, jakim mogą zadziwić turystów Czechy Zachodnie. To Klatovy – miasto, które jeszcze w XVI wieku należało do najważniejszych w tym kraju ośrodków miejskich. Dziś o dawnej świetności miasta przypominają jego najcenniejsze zabytki, pochodzące właśnie z XVI wieku. Tym najważniejszym jest Czarna Wieża – budowla, która stała się symbolem miasta i jego najważniejszą atrakcją turystyczną. Dla wielu turystów wieża ta jest przede wszystkim doskonałym punktem widokowym, stąd też spora liczba wizyt na jej terenie. Drugim obiektem, którym turyści interesują się bardzo mocno, jest wzniesiony w XVI wieku ratusz. Wprawdzie z czasem został on nieco przebudowany, jednak jego historyczny charakter zachwyca do dziś. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się z kolei kościół z XVII wieku, który dawniej należał do jezuitów. To cenny zabytek sakralnej architektury, który może się pochwalić reprezentacyjnym portalem oraz pięknym wnętrzem. Wyróżniają się w nim wspaniałe freski o charakterze iluzjonistycznym, które same w sobie są unikalnym dziełem sztuki.

Cheb: mniej znane oblicze Czech Zachodnich
Choć Czechy Zachodnie to przede wszystkim browary i kurorty, ciekawym urozmaiceniem w programie wycieczki po tej części kraju może się okazać wizyta w mieście Cheb. To najdalej na zachód wysunięty ośrodek miejski w Czechach, który najchętniej odwiedzany jest przez turystów z Niemiec. Choć polskie biura podróży tylko sporadycznie urządzają wycieczki na teren tego miasta, zaczyna się ono cieszyć coraz większa popularnością. Bez wątpienia ten mało znany ośrodek miejski zasługuje na uwagę. Cheb to piękny rynek oraz domy żydowskich kupców, które pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Cheb to również ruiny zamku średniowiecznego, którego pozostałości mogą oczarować ogromem oraz niezwykłą formą. W tym mieście czeka też na turystów romański kościół św. Mikołaja, w którego wnętrzu dostrzec można jeszcze pozostałości dawnych fresków.

Wycieczki po tak pięknym kraju, jakim są Czechy, to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii. Ci, którzy zdecydują się odwiedzić Czechy Zachodnie, na nudę i brak atrakcji z pewnością nie będą mogli narzekać. Tu przygoda czeka na każdym kroku, a piękne budowle i cenne zabytki skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here