Czy dzięki hobby staniesz się szczęśliwszy i zdrowszy? A może twoja pasja zamieni cię w zamkniętego w sobie ekscentryka?

0
2179

Posiadanie konkretnych zainteresowań rozwija osobowość, poszerza horyzonty, pozwala nabywać nowych umiejętności, zapobiega nudzie, rutynie i poczuciu pustki. Ci, którzy mają jakieś hobby odnoszą z tego korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Często łatwiej jest im znaleźć pracę, ich relacje z innymi ludźmi mogą być dzięki temu głębsze i trwalsze. Ludzie tacy mają więcej tematów do rozmów, przez co są postrzegani jako bardziej komunikatywni, interesujący i inteligentni. Hobby sprawia że rozwijamy się, i to nie tylko w danej dziedzinie. Z czasem stajemy się bardziej ciekawi otaczającego nas świata, pragniemy próbować wciąż nowych rzeczy.
W ten sposób możemy także podnosić poczucie własnej wartości. Gdy dotykają nas problemy łatwo jest zacząć myśleć o sobie źle, co powoduje bezsilność a może nawet prowadzić do depresji. Dzięki hobby dostrzegamy jednak dziedziny w których jesteśmy dobrzy, lepsi od innych, a to pozwala zachowywać równowagę. Dla niektórych hobby staje się sposobem zarabiania pieniędzy. Tacy mogą uważać się za szczególnie szczęśliwych. Robią to, co sprawia im przyjemność i z tego się utrzymują. Posiadanie hobby może więc znacznie podnieść jakość naszego życia. Przyjrzyjmy się więc kilku popularnym rodzajom hobby, a także wynikającym z nich korzyściom oraz zagrożeniom.

Dlaczego ludzie kolekcjonują przedmioty?
Chyba każdy z nas coś kiedyś zbierał. W szkołach dzieci wręcz prześcigają się z kolegami kto zbierze więcej kart z wielkimi piłkarzami, figurek ulubionych postaci z kreskówek i wielu innych przedmiotów. Firmy marketingowe skrupulatnie to wykorzystują, dołączając takie przedmioty do chipsów czy napojów. Dorośli także nierzadko zbierają różne rzeczy. Niekiedy są to przedmioty które zdają się nie przedstawiać większej wartości, jak kapsle albo etykiety na butelki. W oczach kolekcjonera przedmioty takie są jednak bardzo cenne, ponieważ zdobycie wielu niepowtarzalnych rzeczy kosztowało go mnóstwa poszukiwań i wysiłku. Niektóre rzadkie przedmioty, jak choćby monety z dawnych czasów, osiągają ogromne ceny, dlatego że tak trudno je zdobyć a cieszą się tak wielkim zainteresowaniem tysięcy osób. Kolekcjonerzy bardzo dbają o posiadane przedmioty, zwykle trzymają je w specjalnych klaserach i regularnie porządkują. Cały czas powiększają swoje zbiory i sprawia im to przyjemność. Dzięki temu stają się bardziej uważni, potrafią dostrzec piękno małych przedmiotów i drobnych szczegółów. Rozwijają cenne przymioty, stają się wrażliwsi, są w stanie wczuć się w położenie innych.

Urok dwóch kółek, czyli dlaczego warto jeździć na rowerze
Gdy tylko rozpoczyna się okres wczesnowiosenny wielu miłośników kolarstwa może powrócić do ulubionych zajęć. Dlaczego jazda na rowerze cieszy się tak wielką popularnością. Dla niektórych główną motywacją jest pragnienie dbania o zdrowie i dobrą kondycję. Sport ten doskonale to umożliwia. Pozwala na aktywność fizyczną, przy czym ryzyko nabawienia się kontuzji czy urazów nie jest duże. Dodatkową zaletą jest fakt, że jest to hobby niemal dla każdego, bez względu na jego płeć, wiek czy tuszę. Fani tego sportu często są bardzo ambitni, chcą osiągać coraz więcej, czy to pokonując większe dystansy, czy osiągając lepsze czasy. Inni natomiast dostrzegają w jeździe na rowerze sposobność do przebywania na świeżym powietrzu, wyciszenia się, podziwiania piękna przyrody. W Polsce czyni się starania by promować tę dyscypliną. Powstaje wiele ścieżek i szlaków wyznaczonych do jazdy na rowerze, w dużych miastach powstają specjalne parkingi a nawet wypożyczalnie rowerów. Ich miłośnicy nie mają też powodów do narzekania na brak profesjonalnego sprzętu. Produkuje się rowery przeznaczone dla każdego odbiorcy, w zależności od sposobu użytkowania. Kolarze zwykle używają też specjalny sprzęt ochronny, jak kask, ochraniacze czy okulary.

Pełne przygód życie podróżnika.
Okres wakacyjny jest czasem gdy choć na jakiś czas możemy zapomnieć o pracy, swoich obowiązkach i mamy możliwość korzystania z uroków życia. Wielu uwielbia spędzać te dni nad morzem, opalając się na plaży i zaznając kąpieli. Inni wybierają góry czy inne miejsca gdzie można korzystać z aktywnego wypoczynku i cieszyć się obecnością dzikiej przyrody. Coraz więcej osób wyjeżdża w tym okresie poza granicę kraju, do najpiękniejszych zakątków naszej planety. Urlop taki wcale nie musi być bardzo kosztowny, biura podróży często przygotowują specjalne oferty w cenach porównywalnych, a nawet niższych niż ceny wakacji spędzonych w kraju. Turystyka nie musi być jednak jedynie krótkim okresem w roku, oderwanym od rzeczywistości. Wielu, pragnąc jak najwięcej zobaczyć, poczuć i przeżyć postanowiło zaoszczędzić trochę pieniędzy albo tak ułożyć swoje życie, by móc pozwolić sobie na prawdziwe podróżowanie i odwiedzenie miejsc o których zawsze marzyli. Często zabierają oni do plecaka jedynie najpotrzebniejsze rzeczy i korzystają z różnych środków transportu. Dzięki temu maja możliwość poznać wiele różnych kultur, zobaczyć na własne oczy ich zwyczaje oraz posmakować ich specjałów kulinarnych. Zycie podróżnika wcale nie musi przebiegać samotnie. Niektórzy, wiedząc że wspólne podróże bardzo przybliżają ludzi do siebie, postanawiają podróżować we dwójkę a nawet większa grupą.

Czas na ryby!
Dawniej jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu, dzisiaj coraz bardziej odchodzi w zapomnienie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Tempo obecnego życia z pewnością nie sprzyja rozwojowi tej dziedziny, która wymaga przecież cierpliwości, opanowania oraz może pochłania czas. Jednak osoby zaczynające swoją przygodę z wędkarstwem szybko potrafią dostrzec jak wiele przynosi im to korzyści. Przebywanie na łonie natury, z dala od zgiełku miasta to prawdziwa przyjemność. W takich warunkach można naprawdę wypocząć i zregenerować swój umysł. Zapaleni wędkarze często tworzą własne kluby. Pozwala im to dzielić się swoimi doświadczeniami oraz korzystać z wiedzy innych. Mają też okazje by pochwalić się swoimi osiągnięciami. Wielki okaz to prawdziwy powód do dumy. Naprawdę duże zdobycze niekiedy są przez nich prezentowane także w serwisach społecznościowych, a nawet w telewizji. Obecnie wędkarze mają możliwość korzystania z wysokiej jakości sprzętu, w sklepach wędkarskich mogą też zaopatrzyć się w gotowe przynęty. Wędkarstwo nierzadko staje się pasją na całe życie, która pozwala ustrzec się rutyny i z której można korzystać przez długie lata, także na emeryturze. Pod jej wpływem można stać się człowiekiem spokojniejszym i życzliwszym.

Zostań książkowym molem!
Przez wieki była ona wiodącą dziedziną sztuki. Wyznaczała kierunek narodom, kształtowała postawy moralne, sprawiała że najważniejsze wartości były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nic więc dziwnego że interesuje ona tak wiele ludzi. Już od najmłodszych lat, uczęszczając do szkoły jesteśmy zachęcani do czytania lektur. Nie wszystkim sprawia to przyjemność. Ale osoby wrażliwe, posiadające wyobraźnie potrafią dostrzec piękno niektórych z nich. W taki sposób rodzi się pasja, która może trwać przez całe życie. Książki pozwalają odkrywać osobowość ich twórcy, jego poglądy. Możemy dzięki nim korzystać z bogatego doświadczenia bardzo różnych ludzi, nawet tych którzy żyli setki lat przed naszymi narodzinami. Pozwalają one też na długie godziny zanurzyć się w opisywanym świecie, co może sprawiać prawdziwą przyjemność. Dzięki literaturze łatwiej jest wypracować własne opinie, pogłębia się zrozumienie świata i zachowań innych ludzi. Obecnie wiele osób interesuje się literaturą fantastyczną i okultystyczną. Często książki zostają też wypromowane przez produkcje kinowe, maja wtedy szanse by w krótkim czasie stać się bestsellerami.

Gdy hobby zaczyna niszczyć życie.
Hobby może ograbić ze szczęścia, gdy nie zachowujemy w tej dziedzinie równowagi. Niektóre zainteresowania są dość kosztowne. Gdy staną się one dla nas najważniejsze, łatwo możemy zatracić trzeźwy osąd, stracić oszczędności czy nawet wpędzić się w długi. Przyjemność odnoszona w taki sposób jest chwilowa, skończy się wtedy, gdy zdamy sobie sprawę w jak trudnym znaleźliśmy się położeniu. Nawet gdy nasze zainteresowania nie pochłaniają zbyt dużo pieniędzy mogą stać się one niebezpieczne!
Gdyby zabierały cały nasz wolny czas, mogłoby go nam zabraknąć na sprawy ważniejsze. Ucierpiałoby na tym nasze życie rodzinne, mogłoby to nawet doprowadzić do rozpadu związku. Pozbawialibyśmy się także życia towarzyskiego. Gdybyśmy nie dbali o swoje przyjaźnie, nie poświęcali im uwagi, w końcu zaczęłyby one wygasać. Znajomi nie czuliby potrzeby by zabiegać o nasze towarzystwo. Gdy zostalibyśmy sami ze swoim hobby nawet ono mogłoby nam spowszednieć, już nie sprawiałoby nam przyjemności. Stalibyśmy się ludźmi nadmiernie skupionymi na sobie. Inni zaczęliby nas postrzegać jako dziwnych i ekscentrycznych. A może właśnie to jest potrzebne aby stać się geniuszem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here