Czym zachwycają polskie parki narodowe?

4
3349

Parki narodowe mają służyć ochronie przyrody oraz promocji wiedzy na temat walorów przyrodniczych danego regionu. Są też wyjątkowymi atrakcjami dla tych turystów, którzy w czasie wakacyjnych podróży chcą w pełni odkrywać piękno przyrody. Jakimi parkami narodowymi może oczarować Polska? Oto mały poradnik turystyczny dla tych, którzy wakacje chcą poświęcić odkrywaniu piękna ojczystej przyrody i zapoznaniu się z najpiękniejszymi w Polsce parkami narodowymi. Które z nich zasługują na szczególną uwagę

Królowa Beskidów i jej przyrodnicze atrakcje
Obejmujący masyw Babiej Góry park narodowy jest jednym z ciekawszych parków w Polsce. Może on zachwycić piękną roślinnością oraz niezwykłymi widokami. To nie tylko ważny park narodowy, ale i rezerwat biosfery – jeden z wielu na liście UNESCO. Czym tak zachwyca Babiogórski Park Narodowy? Wyjątkowych atrakcji na tym terenie nie brakuje. Można tu podziwiać i piękne szczyty, i malownicze jeziorka osuwiskowe. Bogaty jest świat roślin, wśród których pojawiają się unikatowe gatunki wysokogórskie. Można tu ujrzeć wiele ciekawych gatunków porostów oraz roślin naczyniowych. Świat zwierząt również jest bogaty, a największą atrakcją są pojawiające się w rejonie Babiej Góry ptaki drapieżne. Orły czy myszołowy są tu częstymi gośćmi. Gęsta sieć szlaków turystycznych sprawia, że po terenie parku można bezpiecznie wędrować, delektując się jego niezwykłym urokiem. Wysokość Babiej Góry sprawia, że panuje tu dość surowy klimat, z którym muszą się zmierzyć wędrujący po terenach parku turyści. Zdarza się, że sporym problemem okazuje się tu halny, kojarzony powszechnie z Tatrami. Babia góra to jednocześnie niezwykły folklor i kultura. Aby poznać ją bliżej warto zatrzymać się w takich miejscowościach, jak Zawoja czy Zubrzyca Górna.

W krainie żubra
Białowieski Park Narodowy to kolejna ważna ostoja przyrody w Polsce. Nieodłącznie związany z żubrami i olbrzymimi kompleksami leśnymi, jest jednym z najważniejszych obszarów na granicy Polski z Białorusią. Można tu zobaczyć jedyny w swoim rodzaju Ośrodek Hodowli Żubrów oraz park pałacowy z siedzibą dyrekcji oraz z muzeum przyrodniczym. Niezwykle bogaty jest tu świat roślin, przy czym zachwycają nie tylko pierwotne lasy, ale także liczne grzyby, porosty i rzadkie gatunki roślin naczyniowych. W świecie zwierząt (oprócz żubrów) wymienić należy wilki, rysie oraz bobry. Do tego należy doliczyć ponad 100 gatunków ptaków, wśród których znajduje się bocian czarny oraz liczne gatunki dzięciołów.

Spotkania z łosiami
Ci, którzy marzą o spotkaniu z łosiem, koniecznie powinni odwiedzić Biebrzański Park Narodowy. Jego najcenniejszym fragmentem jest rezerwat „Czerwone Bagno”, choć miejsc godnych uwagi jest tu znacznie więcej. Nic w tym dziwnego, skoro dolina Biebrzy od dawna wabiła naukowców i badaczy przyrody. Torfowiska i moreny są najbardziej charakterystycznymi elementami tutejszego krajobrazu, pięknie prezentuje się również przepływająca przez park Biebrza. Lasy olszowe oraz naturalne zbiorowiska roślinne to kolejna atrakcja tego parku. Wyróżniają się tu torfowiska niskie, które zajmują spore obszary w dolinie Biebrzy. Najważniejszym mieszkańcem parku jest łoś, choć można tu spotkać inne zwierzęta leśne oraz bobry i borsuki. Bardzo bogaty jest świat ptaków, które reprezentowane są tu przez niemal 300 gatunków. Ze względu na swe przyrodnicze i krajobrazowe walory, obszary parku są chętnie odwiedzane przez turystów. Czekają na nich nie tylko atrakcje związane z naturą, ale i cenne pamiątki po dawnych mieszkańcach doliny Biebrzy. Na uwagę zasługuje tu Kanał Augustowski oraz twierdza Osowiec, która dawniej broniła granic cesarstwa rosyjskiego.

Kraina wilka
Bieszczadzki Park Narodowy to królestwo wilka oraz niezwykłych połonin. To jedyne w Polsce miejsce, w którym można podziwiać przyrodę charakterystyczną dla wschodnich terenów Karpat. Wspaniałe połoniny: Caryńska i Wetlińska, urocze gniazdo Tarnicy – oto największe atrakcje tego parku. Bogaty jest tu świat roślin i zwierząt. Licznie występują tu ptaki drapieżne, pojawiają się także rysie i wilki. Żbiki, wydry i borsuki to kolejni mieszkańcy parku, którzy budzą ogromne zainteresowanie. Wielkie zainteresowanie budzi również wąż Eskulapa, będący największym gadem w Środkowej Europie.
Bieszczady to jednak nie tylko wspaniała przyroda, ale i tutejsi mieszkańcy. Kuszą bieszczadzkie cerkwie, a wielką atrakcją jest tutejsza wąskotorówka. Muzea przyrodnicze i ośrodki dydaktyczne, liczne szlaki turystyczne – wszystko to sprawia, że Bieszczadzki Park Narodowy może zaskoczyć swym bogactwem i atrakcyjnością.

W Borach Tucholskich
Znany ze Strugi Siedmiu Jezior Park Narodowy „Bory Tucholskie” jest jednym z piękniejszych kompleksów leśnych w Europie. To tereny atrakcyjne nie tylko ze względów przyrodniczych, ale i krajobrazowych. Można się tu spotkać z bobrem, można tu również podziwiać rzadkie porosty. Bory Tucholskie to również wyjątkowa kultura kaszubska oraz doskonale przystosowana do potrzeb turystów sieć szlaków turystycznych. Nie brak tu również perełek dawnej architektury, z którymi można się spotkać min we Wdzydzach Kiszewskich.

W krainie salamandry
Salamandra stała się symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego – jednego z ciekawszych parków górskich w województwie małopolskim. Tu kusi Turbacz oraz inne szczyty, których zbocza pokryte są pięknymi lasami. Gorce kuszą też łąkami, na których dojrzeć można wyjątkowo ciekawą roślinność. Na terenie tego parku szczególnie bogaty jest świat owadów, choć największym zainteresowaniem cieszą się płazy – w tym symboliczna salamandra. Występują tu również traszki, w tym bardzo rzadka traszka karpacka.

Góry niczym stoły
Park Narodowy Gór Stołowych to jedna z największych atrakcji na ziemi kłodzkiej. Bliskość znanych, dolnośląskich kurortów oraz malownicza sceneria sprawiły, że ten obszar już dawno zyskał ogromne uznanie. Wielkim powodzeniem cieszy się Szczeliniec Wielki oraz Skalne Grzyby, wielkie zainteresowanie wzbudzają również Błędne Skały. Tu można podziwiać najpiękniejsze formy skalne na terenie Dolnego Śląska. Góry Stołowe kuszą i piękną roślinnością, a na szczególną uwagę zasługuje tu rezerwat florystyczny „Wielkie Torfowisko Batorowskie”. Pięknie prezentuje się również świat zwierząt, w którym prym wiodą chrząszcze i ślimaki.

W pradolinie Wisły
Na obszarze pradoliny Wisły można podziwiać park, który jest przyrodniczą perełką województwa mazowieckiego. To Kampinoski Park Narodowy, nazywany również zielonymi płacami Warszawy. Na tym obszarze można podziwiać fascynujące zbiorowiska roślinne, w tym torfowiska oraz bagna. Nie brak tu i wydm, które są miłym urozmaiceniem miejscowego krajobrazu. W świecie zwierząt na szczególną uwagę zasługują bobry i borsuki oraz ptaki: żurawie, orliki czy bociany czarne. Najsympatyczniejszym mieszkańcem parku jest jednak łoś, który czasem zapędza się w swych wędrówkach aż na obrzeża Warszawy.

Niezwykłe Karkonosze
Karkonoski Park Narodowy to chluba Dolnego Śląska i miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników górskich wędrówek. Można tu podziwiać okazałe kotły polodowcowe oraz niezwykłe formy skalne. Piękna roślinność oraz bogaty świat zwierząt to kolejne walory tego parku. Nie brak tu reliktów polodowcowych oraz gatunków charakterystycznych dla wysokich gór. Jedną z największych atrakcji przyrodniczych jest tu reliktowy ślimak, znany jako poczwarówka alpejska. Można go ujrzeć tylko i wyłącznie w rejonie Małego Śnieżnego Kotła.

Z wizytą w Beskidzie Niskim
Ten park zajmuje niewielką powierzchnię, za to może zachwycić swymi atrakcjami. Magurski Park Narodowy, leżący na skraju Małopolski i Podkarpacia, obejmuje masyw Magury Wątkowskiej wraz z źródłami Wisłoki. To najpiękniejsze tereny tak pięknej grupy górskiej, jaką jest Beskid Niski. Na jego terenie można podziwiać ciekawe gatunki roślin, jednak to zwierzęta przyciągają największą uwagę. Magurski Park Narodowy to ważna ostoja dla rysia i żbika, spotkać tu można również jenota. Na uwagę zasługują tu również traszki oraz salamandry, gniewosze oraz kumaki górskie. Wiele atrakcji czeka tu również w dolinach, a na szczególną uwagę zasługują drewniane cerkwie łemkowskie.

W dolinie Narwi
Istniejący na terenie województwa podlaskiego Narwiański Park Narodowy znany jest z licznych starorzeczy oraz terenów bagiennych. W efekcie panujące tu warunki sprzyjają ptactwu wodno-błotnemu, czyniąc z terenów parku istny raj dla ornitologów. Innymi ważnymi mieszkańcami doliny Narwi są bobry oraz zagrożone wydry, czasem można tu spotkać i łosia. Sama dolina jest wyjątkowo atrakcyjna dla miłośników pięknej przyrody oraz pięknych widoków.

W sercu Jury
Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to on cieszy się największą popularnością wśród turystów. Ojcowski Park Narodowy jest doskonale znany z malowniczych ostańców skalnych, jaskiń oraz dwóch zamków: w Ojcowie oraz Pieskowej Skale. Owady i nietoperze to najważniejsze ze wszystkich zwierząt mieszkających na trenie parku. W świecie roślin tereny Ojcowa mogą się z kolei pochwalić wyjątkowo bogatą kolekcją mchów, grzybów i porostów. To raj dla miłośników pieszych wędrówek, na których czekają tu liczne szlaki turystyczne.

Piękno pienińskiej przyrody
Malownicze Pieniny to bogaty świat roślin i zwierząt, które w pięknej scenerii cieszą oczy turystów wędrujących po tych górach. Sam Pieniński Park Narodowy jest jedną z ciekawszych ostoi przyrody na terenie Małopolski. Znane z Trzech Koron oraz przełomu Dunajca, mogą zachwycić bogatym światem owadów i motyli. Zachwycają pienińskie łąki oraz murawy naskalne, które są wielką gratką dla wędrujących przez Pieniny turystów – przyrodników.

Magia Polesia
Poleski Park Narodowy to kraina pięknych jezior, bagien i torfowisk. W tej pięknej scenerii nie brak wyjątkowych ciekawostek przyrodniczych i krajoznawczych, obok których trudno przejść obojętnie. Jednym z najważniejszych mieszkańców tego parku jest żółw błotny, ciekawie prezentuje się tu również świat ważek, motyli oraz chrząszczy. Na szczególną uwagę zasługują tutejsze ptaki, wśród których pojawiają się orły bieliki, błotniaki, brodźce oraz żurawie. W tej magicznej krainie nie brak też zabytkowych dworków i wiatraków, które można podziwiać w poleskich wsiach.

Przyrodnicze atrakcje Roztocza
Malownicze tereny Roztocza docenione zostały już w XVI wieku, kiedy to po raz pierwszy zainteresowano się tutejszą przyrodą. I choć Roztoczański Park Narodowy powstał dopiero w 1974 roku, ochrona przyrody na tym obszarze ma długą tradycję. Dziś jest to wyjątkowy zakątek na obszarze województwa lubuskiego, którego symbolem stały się koniki polskie oraz piękne lasy. Można tu podziwiać i bory jodłowe, i wspaniałe zbiorowiska buczyny karpackiej. To kraina wyjątkowa, która może zachwycić każdego miłośnika przyrody.

Wśród nadmorskich wydm
Kusi pięknymi wydmami i ciekawą roślinnością. Słowiński Park Narodowy jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych nad Bałtykiem i dumą województwa pomorskiego. To właśnie na jego obszarze można podziwiać wspaniałe ruchome wydmy – największe w Europie. Nie brak tu ciekawych roślin, wśród których wyróżniają się trawy: piaskownica nadmorska oraz kostrzewa czerwona. Występuje tu również wrzosiec bagienny, a w pobliżu jezior – roślinność typowa dla torfowisk. Z ciekawszych roślin nadmorskich wyróżnia się tu mikołajek oraz malina moroszka, która tu ma swe największe w Polsce stanowisko. W świecie zwierząt prym wiodą ptaki wodne i błotne, spotkać można też ciekawe gatunki ptaków drapieżnych z orłem przednim na czele.

W Górach Świętokrzyskich
Świętokrzyski Park Narodowy to przede wszystkim lasy jodłowe, gołoborza oraz liczne szlaki, umożliwiające wędrówkę po najstarszych górach Polski. Liczne porosty oraz mszaki, rzadkie gatunki roślin naczyniowych oraz malownicze rumowiska na górskich zboczach czynią z tego parku miejsce wyjątkowe. To jednocześnie kraina pełna niezwykłych zabytków, znana z klasztoru na Świętym Krzyżu oraz pamiątek po starożytnych hutach.

Niezwykłe Tatry
Najwyższe góry w Polsce już dawno zachwyciły swą przyrodą. Wysokogórska sceneria oraz polodowcowe jeziora to symbole Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie brak tu roślin i zwierząt, których nie spotkamy poza Tatrami. Kozice, świstaki oraz piękne kosodrzewiny zachwycają nie tylko miłośników przyrody, ale i turystów wędrujących górskimi szlakami. Przyroda, mimo rozwoju turystyki i licznych schronisk, ma się w Tatrach dobrze, o czym można przekonać się w trakcie wycieczek pieszych.

Wokół Jeziora Wigry
Wigierski Park Narodowy to przede wszystkim tereny Puszczy Augustowskiej oraz jedno najpiękniejszych i najgłębszych jezior w Polsce. Jezioro Wigry nie jest tu jednak jedyną atrakcją. Kusi rzeka Czarna Hańcza, będąca jedną z najważniejszych tras dla miłośników spływów kajakarskich. Torfowiska i rzadkie gatunki paproci, jelenie, wspaniałe kormorany i perkozy to najważniejsze ozdoby tego parku, które przyciągają tu miłośników przyrody z całej Polski.

Na wyspie Wolin
Woliński Park Narodowy obejmuje swym zasięgiem najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny wyspy Wolin, która zachwyca swym pięknym, klifowym wybrzeżem. Nie tylko ono zasługuje na uwagę. Pięknie prezentują się polodowcowe jeziora, wokół których można ujrzeć potężne głazy narzutowe. Piękne buczyny oraz tak ciekawe gatunki roślin, jak wiciokrzew pomorski czy rzadkie storczyki czynią z tego parku ważne miejsce dla miłośników flory. Bogaty jest również świat zwierząt, przy czym najważniejszą rolę odgrywają tu ptaki. Można tu spotkać łabędzia niemego oraz bielika. To właśnie ten potężny ptak drapieżny jest symbolem parku. Doskonałym punktem wypadowym na tereny tego parku są Międzyzdroje, z których można dostać się w tak atrakcyjne miejsca, jak Wzgórze zielonka czy Jezioro Turkusowe. W samych Międzyzdrojach (w których mieści się Dyrekcja parku), czeka wyjątkowa atrakcja przyrodnicza. Jest nią Rezerwat Pokazowy Żubrów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów.

Przyroda Wielkopolski
Znana z cennych zabytków Wielkopolska może zachwycić pięknym, polodowcowym krajobrazem. Wędrówka po terenach Wielkopolskiego Parku Narodowego to przede wszystkim wspaniałe jeziora rynnowe oraz wspaniałe bory sosnowe. W świecie zwierząt wyróżniają się przede wszystkim ryby oraz płazy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ropucha paskówka oraz rzekotka drzewna.

Przyrodnicze atrakcje w ujściu Warty
Ten młody park może zachwycić pięknymi rozlewiskami oraz wspaniałym ptactwem. Park Narodowy „Ujście Warty” to raj dla ornitologów, którzy mogą tu obserwować bociana czarnego, rybitwy, żurawie oraz kormorany. Tereny te upodobały sobie również gęsi, w tym gęś zbożowa uznana za symbol parku i jego największą atrakcję.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here