Oglądanie telewizji często jest kuszącą alternatywą dla nastolatków zamiast czytania szkolnej lektury, a dla dorosłych odskocznią od codziennych obowiązków i trosk. W obliczu szarej rzeczywistości śledzenie losów bohaterów seriali i filmów daje chwilę relaksu oraz wytchnienia. Są jednak osoby, które wolą wkraczać w świat fantazji za pomocą książek. W obu przypadkach poznajemy historię, ale dzieje się w to zupełnie inny sposób i w inaczej wpłynie na naszą przyszłość. To czy po powrocie z pracy do domu wybierzesz książkę czy telewizję ma naprawdę duże znaczenie.

Telewizja obecnie daje bardzo szeroki wybór programów. Wybierając te o tematyce podróżniczej, historycznej czy przyrodniczej wykorzystamy telewizję w sposób pozytywny. Będziemy mogli zobaczyć jak wyglądają lasy tropikalne wraz z żyjącą tam zwierzyną, poznać kulturę i obyczaje odległych krajów, poznać życiorysy wielkich ludzi lub ciekawostki historyczne. To pomoże przyswoić wiedzę z książek, gdyż człowiek więcej zapamiętuje, kiedy jednocześnie wykorzystuje więcej niż jeden zmysł – w tym przypadku wzrok i słuch. Możemy zobaczyć rzeczy, których bez telewizji byśmy nie zobaczyli, np. oglądając dokument o najniebezpieczniejszych lądowaniach na lotniskach w różnych częściach świata.

W wielu domach telewizor jest włączony od rana do wieczora, a taki stan rzeczy niesie ze sobą ryzyko. Wtedy “okno na świat” przestaje w rzeczywistości poszerzać horyzonty, a zaczyna je zawężać. Z tego powodu przybywa coraz więcej domów, w których w ogóle nie mam telewizora. Aby telewizja wnosiła wartość do naszego życia należy skrupulatnie i świadomie wybierać programy. Oglądając codziennie wiadomości narażamy się na chaos informacyjny i życie w strachu. Wiadomości są nasączone tragicznymi informacjami o tym, jak komuś stała się krzywda, ktoś zginął, został oszukany, a politycy znów podjęli decyzje na szkodę obywateli. Jak to powiedział bohater filmu “Co nas kręci, co na podnieca”: “Mój ojciec popełnił samobójstwo, bo czytał poranne gazety. Możecie go winić?”. Codziennie gdzieś dzieją się złe rzeczy, ale też każdego dnia dzieją się rzeczy pięknie i niesamowite. Skupianie się tylko na tych gorszych aspektach życia sprawi, że będziemy się martwić o jutro w obawie, że może zdarzyć się coś strasznego.

Do tego oglądanie telewizji zabiera czas, który można wykorzystać w sposób bardziej kreatywny i pożyteczny. Wpatrywanie się w ekran przez kilka godzin codziennie zmienia się w nałóg. Jak w porównaniu z tymi informacjami wypada czytanie książek?

 

book-1716308_1920

 

Czytanie książek pobudza do pracy szare komórki. To trening dla umysłu, dzięki któremu możemy polepszyć pamięć i opóźnić proces starzenia mózgu. Osoby, które regularnie czytają nie mają kłopotów z koncentracją. Młody człowiek może nie przejmować się takimi odkryciami naukowymi, bo starość jest dla niego tak odległa, jakby miała w ogóle nie nadejść. Rolą rodziców jest wyjaśnić dzieciom dlaczego to takie ważne, aby ograniczyć telewizja na rzecz czytania. Najlepszą metodą wpływu będzie bycie przykładem. Istotny jest wybór książki. Lektury szkolne mogą znudzić i zniechęcić do czytania wiele osób. Aby zachęcić do czytania należy wybrać opowieść, która będzie dla dziecka tak wciągająca, że z powodzeniem będzie mogła zastąpić film.

Czytanie wspomaga nie tylko rozwój intelektualny dzieci, ale również emocjonalny. Pomaga lepiej zrozumieć otaczający świat i uczy empatii. Książki przede wszystkim rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Możemy sobie wyobrażać czytaną historię według własnych upodobań, a jedynym ograniczeniem są granice naszej wyobraźni. Oglądając film jesteśmy tylko obserwatorami, a czytając jesteśmy współtwórcami.  Warto przypomnieć, że czytając wzbogacamy zasób słownictwa, a to z kolei przyda się w różnych sytuacjach. Sposób w jaki się wypowiadamy wpływa na to, jakie sprawiamy pierwsze wrażenie. Dobre pierwsze wrażenie pomoże na rozmowie kwalifikacyjnej, jak również w nawiązaniu ciekawych znajomości z ludźmi na poziomie.

Wieczorne czytanie sprzyja szybkiemu zasypianiu, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na jakość snu. Przed snem ważne jest, aby nasze działania wyciszały organizm i przygotowały go do snu. Niebieskie światło ekranu telewizora pobudza ciało i utrudnia zaśnięcie. Czytanie przed snem jest dobrym nawykiem i rytuałem, który przyczyni się do lepszego wypoczynku. Czytanie w ciągu dnia pozwala się zrelaksować i jest dobrym antidotum na stres. Badania pokazały, że czytanie więcej niż zaledwie 6 minut dziennie obniża stres aż o 68%!

Parafrazując znane powiedzenie można powiedzieć “Nie czytasz, nie żyjesz”. Wybierając telewizję wybieramy kłopoty z koncentracją, obniżenie żywotności komórek mózgowych, chwilowe pocieszenie, obserwację czyjejś wizji, zamiast tworzenia własnej. Okazuje się, że miłośnicy książek są również bardziej aktywni kulturalnie i społecznie, a także częściej podejmują aktywności fizyczne. Osoby, które zrezygnowały całkowicie z posiadania telewizora i kablówki często stwierdzają, że ich życie od tego czasu stało się spokojniejsze i ciekawsze. Odzyskali wiele czasu, który wykorzystują na kreatywne zabawy i rozrywki w gronie rodziny, spotkania i wyjścia ze znajomymi.

Wybór pomiędzy książką a telewizją to wybór stylu życia. Być może włączamy telewizor z przyzwyczajenia, bo tak zawsze było w naszym domu rodzinnym, nie mając świadomości jak to na nas wpływa. Jednak świadomość to pierwszy krok do zmiany, a na nie nigdy nie jest za późno.

 

Alicja Brzezińska

Zapraszam do polubienia naszego fanpage, po więcej ciekawych artykułów

https://www.facebook.com/clikcoin/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here