Dalmacja: najpiękniejsze zakątki chorwackiej krainy

0
683

Dalmacja uchodzi za jedną z najpiękniejszych krain europejskich. To jej wspaniałe zabytki i wyjątkowe krajobrazy sprawiły, że Chorwacja stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży. Co warto zobaczyć w tej części świata? Oto najciekawsze miejsca, które warto uwzględnić w programie wycieczki po tej części Europy.

Dubrownik: turystyczny hit Chorwacji
Ze względu na swe piękno oraz wspaniałą starówkę, Dubrownik stał się jednym z najpopularniejszych miast w całej Chorwacji. Biura podróży już dawno zafascynowały się tym miastem, zatem wycieczki i wczasy w jego okolicy stały się podstawowym punktem ich ofert. To miasto to najcenniejszy skarb, jakim może się pochwalić Dalmacja. Na terenie starówko otoczonej wspaniałymi murami miejskimi można zobaczyć wspaniałe budowle, w gronie których nie brak bezcennych zabytków z okresu średniowiecza. Które z nich koniecznie trzeba uwzględnić w programie swej wycieczki po tym mieście? Spacer po murach miejskich oraz wizyta przy Wielkiej Fontannie Onufrego to podstawowe punkty dla turystów odwiedzających stolicę Dalmacji. Uwagę przyciągają również zabytki sakralne, a w szczególności zespół klasztorny Franciszkanów. Jego historia sięga XIV wieku, a dumą opactwa jest wspaniała biblioteka oraz Muzeum Klasztorne. Drugim zabytkiem sakralnym, którego w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć, jest katedra. Utrzymana w stylu baroku rzymskiego świątynia zachwyca i swą formą, i rozmiarami. Dla wielu turystów najważniejszy jest jednak katedralny skarbiec, znany z unikalnej kolekcji relikwiarzy. Te najstarsze pochodzą z XI wieku i mają ogromną wartość historyczną. Pamiętający czasy XIII wieku klasztor Dominikanów to kolejny skarb miasta, a urządzone w jego murach muzeum z pewnością zasługuje na uwagę.
Ciekawym zabytkiem jest też synagoga z XV wieku, uznawana za jedną z najstarszych bożnic w Europie. Cerkiew, w której urządzono Muzeum Ikon, to kolejna atrakcja i dowód na to, jak wielokulturowym i zróżnicowanym miastem jest najpiękniejsze miasto nad Adriatykiem. Dubrownik jest też znany z pięknych rezydencji. Pałac Sponza z XVI wieku oraz barkowy Pałac Rektorów stanowią najcenniejsze zabytki w tej kategorii. Ich wspaniała forma to najlepszy dowód na to, jak bogatym miastem był w swych dziejach Dubrownik – nie bez powodu określany przez współczesnych „Perłą Adriatyku”.

Trogir: miasto pełne zabytków
Trogir to jedno z najpiękniejszych miast na terenie Dalmacji. Jego starówka, wpisana na listę UNESCO ze względu na swe piękno oraz średniowieczny układ urbanistyczny, może oczarować każdego. W czasie wycieczki po chorwackim wybrzeżu koniecznie trzeba zatrzymać się w tym mieście. Katedra św. Wawrzyńca, romańsko-gotycki ratusz oraz pałac, w którego bryle łączy się styl gotycki i renesansowy to najcenniejsze perełki architektury w tym mieście. Trogir znany jest też z pięknych bram miejskich oraz wieży zegarowej, uznawanej za jeden z symboli miasta. Pięknie prezentuje się również tutejsza twierdza, która powstała w XV wieku jako część miejskich fortyfikacji. Dziś uznawana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych, a podziwiany z jej murów Trogir prezentuje się wyjątkowo pięknie.

Split: nie tylko pałac Dioklecjana

Choć to pałac Dioklecjana najmocniej przyciąga turystów na teren tego miasta, nie jest on jedynym zabytkiem godnym zobaczenia w tym miejscu. Split jest atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy chcą zobaczyć antyczne, średniowieczne i barokowe budowle, a przy okazji spędzić czas w najciekawszych placówkach muzealnych Dalmacji. Muzeum Miejskie oraz Muzeum Archeologiczne cieszą się wielkim zainteresowaniem, jednak największą sławę zdobyło tutejsze Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych. Warto też zwiedzić Muzeum Etnograficzne oraz zapoznać się z dziejami chorwackiej żeglugi w tutejszym Muzeum Morskim. Piękne pomniki, pałace i zabytkowe świątynie z różnych okresów historycznych sprawiają, że Split może swym pięknem i bogactwem oczarować każdego.

Szybenik: skarby z listy UNESCO
Szybenik należy do grona tych chorwackich miast, których zabudowa została doceniona i wpisana na listę UNESCO. W istocie to miasto może oczarować każdego. Biura podróży z całej Europy chętnie organizują wycieczki na jego teren, a wspaniałe zabytki przyciągają tłumy turystów. Szybenik może się pochwalić tak cennymi skarbami, jak potężna twierdza św. Anny oraz katedra św. Jakuba. W czasie wycieczki po starówce można też ujrzeć ciekawe zabytki świeckie. Pałac książęcy jest jedną z najpiękniejszych rezydencji starego miasta, które może się również pochwalić pięknymi bramami miejskimi. Wielkim uznaniem cieszy się również miejscowe Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym można ujrzeć ciekawe eksponaty z XIV – XVIII wieku.

Zadar: dawna stolica Dalmacji i jej zabytki
Długa historia, ciekawe zabytki i szereg ciekawych imprez – oto czynniki, dzięki którym Zadar jest jednym z najpopularniejszych miast Chorwacji. Pozostałości rzymskiego forum, klasztor benedyktyński z ciekawym Muzeum Sztuki Sakralnej oraz wspaniała rotunda – kościół św. Donata stały się najlepszymi wizytówkami tego miasta. W dawnej stolicy Dalmacji można też zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, które pozwala lepiej poznać najdawniejsze losy tego miasta. W Zadarze można również zobaczyć jedyne w swoim rodzaju Muzeum Szkła Antycznego. Choć jest to placówka dość młoda, już teraz cieszy się międzynarodowym uznaniem.

Najmodniejsze kurorty Dalmacji
Dalmacja może się pochwalić licznymi miejscowościami wypoczynkowymi, które są w stanie sprostać nawet największym wymaganiom turystów. Wielkim uznaniem cieszą się te miejscowości, które leżą na terenie Makarskiej Riwiery. Idealnym miejscem na rodzinne wczasy jest tu Makarska, choć w jej pobliżu również czekają wspaniałe letniska. Brela oraz Baska Voda to miejscowości, w których można doskonale wypocząć w pięknym otoczeniu i komfortowych warunkach. Wspaniałymi kąpieliskami może się też pochwalić półwysep Peljesac, na terenie którego największą popularnością cieszy się Orebić. To miasto może się pochwalić i naturalnymi walorami wypoczynkowymi, i ciekawymi zabytkami. Kusi też miejscowe Muzeum Morskie, w którym można ujrzeć ciekawą kolekcję dawnych sprzętów żeglarskich. Ci turyści, którzy chcą spędzić wczasy w pobliżu najważniejszego miasta na terenie Dalmacji – Dubrownika – mogą wybrać się z kolei do takich miejscowości, jak Trsteno oraz Zaton.

Przyrodnicze skarby Dalmacji
Chorwacja to nie tylko gwarne porty i modne kąpieliska. Oprócz historycznych miast wielką atrakcją w tej części kraju są parki i rezerwaty przyrody. Dla miłośników pieszych wędrówek w górskiej scenerii wielką atrakcją jest Park Narodowy Paklenica, który może się pochwalić gęstą siecią szlaków turystycznych, pięknymi krajobrazami i takimi atrakcjami, jak jaskinia Manita. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również Park Narodowy Krka. W dolinie tej wyjątkowej rzeki czekają na turystów malownicze kaniony i wspaniałe wodospady, a sam park jest uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji w całym kraju.

Dalmacja to idealne miejsce na wczasy dla całej rodziny. Moc atrakcji sprawia, że tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Biura podróży kuszą wycieczkami fakultatywnymi, a ośrodki sportów wodnych przedstawiają coraz ciekawsze propozycje spędzenia czasu wolnego w tutejszych kurortach. W efekcie w tym rejonie każdy może wypocząć w pięknej scenerii i cieszyć się zabawą na najwyższym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here