Depresja pourazowa

0
838

Trudne przeżycia mogą wywierać na człowieka różny wpływ. Osoby bardziej odporne psychicznie są w stanie poradzić sobie z szokiem i wielką tragedią, są jednak i tacy, dla których bardziej traumatyczne przeżycie wiąże się z silnym urazem i licznymi komplikacjami. Depresja pourazowa dopada tych, którzy przeżyli wyjątkowo silny wstrząs emocjonalny i którzy nie mogą sobie z nim poradzić. Napad, klęska żywiołowa lub fakt bycia świadkiem tragicznego wydarzenia – oto najczęściej pojawiające się przyczyny tej formy depresji. Może ona rozwinąć się tuż po tragicznym wydarzeniu, czasem jednak jej objawy ujawniają się po pewnym czasie. Wielu żołnierzy biorących udział w wojnie w Wietnamie cierpiało właśnie na taką depresję, choroba ta dotyka również bardzo często kobiety wykorzystane seksualnie.

Jakie są pierwsze objawy depresji pourazowej?
To przede wszystkim powracające wspomnienia związane z tragicznym wydarzeniem oraz dręczące sny. Lęk, nadmierna czujność, wybuchy gniewu i psychiczne odrętwienie to kolejne alarmujące sygnały. Często depresji pourazowej towarzyszą różnego rodzaju fobie i ataki paniki. Wiele osób cierpiących na depresję pourazową szuka rozwiązania swych problemów w narkotykach i alkoholu, stąd też uzależnienia bardzo często są ściśle związane z tą chorobą.
Leczenie depresji pourazowej, podobnie jak „zwykłej” depresji, wiąże się przede wszystkim z podawaniem choremu leków przeciwdepresyjnych oraz z psychoterapią. Wszystko to ma pomóc choremu w powrocie do normalnego życia. Tradycyjne formy leczenia depresji pourazowej może wspierać medycyna alternatywna, jak akupunktura mogąca złagodzić nadmierne reakcje nerwowe oraz masaż, który skutecznie pozwala pozbyć się nadmiernego napięcia, lęku oraz stresu. Metoda ta nie jest jednak zalecana w przypadku pacjentów, wobec których użyto przemocy fizycznej.

Jedną z nowszych kuracji stosowanych w przypadku osób cierpiących na depresję pourazową jest terapia ruchu oczu, która przynosi bardzo dobre rezultaty. Najczęściej taką terapią stosuje się w przypadku weteranów wojennych, którzy wizualizują w czasie sesji traumatyczne wydarzenia, wyciągając z zakamarków umysły ukryte, przykre wspomnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here