Dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna?

1
1765

Inteligencja emocjonalna to świetny i przyszłościowy atut, oprócz tego, że posiadający ją wyróżniają się na swoją korzyść na rynku pracy, mają też szansę zrobić karierę w szerokim tego słowa znaczeniu. Inteligencja emocjonalna nie jest wrodzona, można jej się nauczyć.

Co między innymi składa się na inteligencję emocjonalną?
Kluczowymi składnikami omawianego tematu są cztery elementy

• Inicjatywa
Często się zdarza, że wiemy co możemy i co powinniśmy zrobić aby zapobiec kłopotom lub wykorzystać nadarzającą się okazję, ale właśnie wtedy brakuje nam odwagi i zdecydowanego działania. Ci którzy wyróżniają się inicjatywą przejmują stery wtedy, kiedy innych ogarnia strach i zwątpienie. Dla pracodawcy taki kandydat na stanowisko będzie wydawał się o wiele bardziej atrakcyjny niż osoba, która w obliczu niepowodzeń chowa głowę w piasek lub w obliczu nadarzających się okazji ociąga się z podjęciem odpowiednich kroków.

• Zdolność przekonywania
Od zawsze wiadomo, że w grupie siła a jeśli grupa jest silna i zwarta ciężko ją pokonać. Właśnie dlatego w Afryce równikowej przeżywają zwierzęta łączące się w klany. I to jest doskonały powód, dlaczego warto posiąść umiejętność przekonywania innych do własnych pomysłów. Osoba charakteryzująca się inicjatywą, umiejąca jako pierwsza podjąć kroki w celu realizacji jakiegoś przedsięwzięcia, jednocześnie potrafiąca przekonać innych do słuszności swoich idei, dla pracodawcy będzie więcej warta niż osoba wyróżniająca się tylko inicjatywą. Jeśli do inicjatywy dodamy zdolność przekonywania, będziemy potrafili naszymi działaniami zarazić innych i działać w silnej, zmotywowanej na cel grupie. Jak tygrysy polujące na smakowity kąsek. Ale nie jest to możliwe bez kolejnego elementu naszej układanki.

• Współodczuwanie
Żeby ludzie za nami poszli, żeby przekonali się do naszych pomysłów muszą nam zaufać. Zaufanie to podstawa silnych więzów i dobrych relacji. A nikt nam nie zaufa, jeśli nie będzie miał przekonania, że nasze działania to nie tylko nasz interes ale także jego interes. Dlatego współodczuwanie zwane również empatią jest tak pożądane. Nie zawsze jesteśmy w stanie funkcjonować na pełnych obrotach i cieszymy się, kiedy, np. pracodawca wykazuje z tego powodu zrozumienie. Rozumiejący nas szef wydaje nam się bliższy i bardziej ludzki. Obdarzając szefa sympatią musimy mieć ku temu powody, najczęściej jest to szef wiedzący czego nam potrzeba i jakie są nasze możliwości. Taki szef łatwiej nas przekona do wdrożenia własnych pomysłów w życie. O takim szefie mówi się, że by się za nim w ogień wskoczyło. Osoba aplikująca na stanowisko np. dyrektora działu X, wyróżniająca się inicjatywą, zdolnością przekonywania i, będzie kandydatem bardzo pożądanym. Skoro wiemy dlaczego empatia czy, jak kto woli, współodczuwanie jest takie istotne, przejdźmy dalej.
• Umiejętność przystosowania się
Rynek pracy, podobnie jak klimat i przyroda ulegają ciągłym zmianom. Rzecz ma się tak samo z ludzkimi charakterami, warunkami pracy dyktowanymi gdzieś z najwyższej góry i z wieloma innymi rzeczami. Kluczem do przetrwania jest umiejętne dopasowywanie się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Sztuka to nie lada, ale jak powiedzieliśmy we wstępie do artykułu, inteligencji emocjonalnej, na którą składają się głównie inicjatywa, zdolność przekonywania, współodczuwanie oraz sztuka przystosowywania się, można się nauczyć – nie jest ona tylko dla wybranych. Pracownik lub kandydat na dane stanowisko, wyróżniający się tymi czterema cechami będzie kandydatem idealnym.

Podsumowując
Inteligencja emocjonalna to as w rękawie dla tych, którzy marzą o karierze lub po prostu o lepszej jakości życia. Składają się na nią głównie inicjatywa, zdolność przekonywania, współodczuwania oraz przystosowania. Nie jest to cecha wrodzona, można jej się nauczyć i dzięki niej cieszyć się lepszą jakością życia w każdej niemal dziedzinie. W czasach, kiedy nie ma już nic stałego warto w sobie kształcić inteligencję emocjonalną, co na pewno wpłynie na, może nie stabilną, ale na komfortową przyszłość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here