Dolne Powiśle: kraina Krzyżaków i średniowiecznych miast

0
1807

Jest kraina, która może oczarować pięknymi krajobrazami oraz cennymi zabytkami. Dolne Powiśle to teren idealny dla miłośników historii, którzy chcą urządzić wycieczki śladami rycerzy i gotyckich budowli. Czym może ich oczarować Dolne Powiśle? Jakich miejsc nie można pominąć w czasie wędrówek po tym terenie?

Malbork: z wizytą na krzyżackim zamku
Najważniejszą atrakcją na terenie Dolnego Powiśla stał się zamek krzyżacki w Malborku. Jako największa gotycka twierdza w całej Europie cieszy się on ogromnym zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem są liczne wycieczki nie tylko z Polski, ale i z odległych zakątków Europy. Ta wspaniała perełka krzyżackiej architektury z pewnością zasługuje na zainteresowanie, a jej zwiedzenie może dostarczyć wielu silnych wrażeń. Wędrówka po zamkowych komnatach, wizyta na potężnych dziedzińcach oraz możliwość lepszego poznania dziejów Zakonu Krzyżackiego – oto najważniejsze atrakcje, dzięki którym Malbork stał się miejscem tak chętnie odwiedzanym przez turystów spragnionych niezwykłych wrażeń.

Sztum: śladami Krzyżaków
Wędrując śladami Krzyżaków przez Dolne Powiśle koniecznie trzeba zatrzymać się w nieco sennym, za to wyjątkowo atrakcyjnym mieście. Jest nim Sztum, w którym zachował się jeden z najbardziej oryginalnych zamków krzyżackich na ziemiach polskich. Wzniesiony na planie pięcioboku, może zachwycić gotyckimi budynkami. Na szczególną uwagę zasługuje dawne skrzydło mieszkalne oraz szeroki budynek gospodarczy. Dla miłośników rycerzy wizyta na tym zamku to z pewnością ogromna atrakcja. Sztum może się jednak pochwalić i inną ciekawostką. Tutejsze zbiory etnograficzne związane z Indianami są znane doskonale w całej Polsce, a indiańska kultura jest w Sztumie równie ważna, jak rycerskie tradycje.

Gniew: miasto dla miłośników średniowiecza
Historyczny układ urbanistyczny oraz cenne zabytki znajdujące się na terenie miejskiej starówki sprawiają, że dla miłośników średniowiecza Gniew jest miastem wręcz idealnym. Klimatyczne uliczki, pozostałości dawnych murów obronnych oraz gotycki kościół św. Mikołaja z pewnością mają wiele uroku. Jednak to nie one stały się symbolem miasta. Tę rolę od wieków pełni tutejszy zamek – jedna z ciekawszych pamiątek po Krzyżakach, jaką może się pochwalić Dolne Powiśle. Sama budowla intryguje swą architekturą, wielu wrażeń dostarczają też urządzane u stóp zamku pokazy i turnieje rycerskie. W ich trakcie każdy może na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza i poznać tradycje rycerskie w wyjątkowo atrakcyjny sposób.

Pelplin: skarby gotyckiej katedry
Pelplin znany jest doskonale dzięki tutejszej katedrze – pięknej gotyckiej budowli, w której wnętrzu ujrzeć można wiele cennych zabytków sakralnych. Zachwycić może okazały ołtarz główny ozdobiony licznymi posągami i kolumnami, zadziwić też mogą umieszczone w kościelnym wnętrzu epitafia. Każde z nich jest pięknym dziełem sztuki i ma swój niepowtarzalny charakter. Katedra, choć najbardziej znana ze wszystkich zabytków miasta, nie jest jedynym obiektem godnym uwagi w tym miejscu. Gotycki kościół Bożego Ciała to kolejna perełka średniowiecznej architektury, której w czasie wycieczki pominąć nie można. Warto też odwiedzić miejscowe Muzeum Diecezjalne, znane z cennych starodruków oraz wyjątkowej kolekcji sprzętów liturgicznych. Barwne ornaty oraz gotyckie rzeźby z pewnością zasługują na zainteresowanie, choć i tak najcenniejszym okazem w tutejszych zbiorach jest jedyna w Polsce biblia Gutenberga pochodząca z połowy XV wieku.

Dolne Powiśle cieszy się ogromnym uznaniem w oczach turystów. Niezwykłe pamiątki z czasów średniowiecza i piękna sceneria sprawiają, że wycieczki zaglądają tu wyjątkowo chętnie. Poruszanie się po tym regionie ułatwia sprawnie działająca komunikacja oraz noclegi, z których może skorzystać każdy turysta. Malbork, Sztum czy Pelplin z pewnością zachwycą swymi zabytkami, a wrażenia z wizyty na Dolnym Powiślu na długo zapiszą się w pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here