Dom drewniany z bali

0
1696

Rozważając budowę lub kupno domu jednorodzinnego, warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne na rynku technologie, uwzględniając przede wszystkim koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Jedną z popularnych metod jest budowa domu z bali. Produkowane z naturalnego materiału, przyjaznego dla człowieka oraz środowiska naturalnego. Z zewnątrz zachwyca elegancją, a w środku tworzy wyjątkowy mikroklimat.

Budowa czy kupno.

Priorytetowym walorem domów z bali jest ich niska cena. Drewno i łączenia są o wiele tańsze niż te używane w innym budownictwie. Wpływ na końcowy koszt przedsięwzięcia ma kilka czynników, np. rodzaj bala używanego do budowy, ilość drzwi i okien, stan surowy czy użytkowy, powierzchnia itp. w zależności od firmy, która proponuje usługę. Poza tym wszelkie remonty czy choćby odświeżenie domu będą wymagać mniejszego nakładu finansowego, aniżeli w budynku murowanym. Średnia cena nowych czterech ścian o powierzchni 100m2 w stanie surowym to 100 tys, z wykończeniem około 150 tys.
Dodatkowym atutem jest możliwość stworzenia własnego projektu domu o dowolnej powierzchni i rozkładzie pomieszczeń.

Na rynku wtórnym cena budynku oczywiście się zmienia. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość oraz wykonanie samego obiektu, ale też położenie i obszar działki.

O ile jednak w tym wariancie szybciej można stać się posiadaczem własnego gniazdka, o tyle trzeba być bardziej rozważnym i przyglądać się dokładniej wykonaniu i surowcowi. Po zakupie może się na przykład okazać, iż dom posiada ukryte defekty, mniej lub bardziej poważne. Niestety są one często niewidoczne na pierwszy rzut oka, co dodatkowo utrudnia diagnozę. Drobny mankament zostanie usunięty zapewne bez ingerencji osób trzecich, natomiast ten poważniejszy będzie wymagał ponad planowanego remontu lub uniemożliwi zamieszkanie.

Zalety.

Nowy dom zostaje oddany gotowy do zamieszkania w ciągu około trzech miesięcy. Budowa rozpoczyna się od fundamentów, a kończy na stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Wedle życzeń klienta oraz umowy zawartej z wykonawcą.
Stawianie budynku możesz rozpocząć o każdej porze roku. Jedyną zaprawą murarską, która potrzebuje wyschnięcia są fundamenty. Ponieważ jednak domy drewniane są lżejsze od domów tradycyjnych ich podstawa może być mniej obszerna. Poza tym istnieje już kilka innowacyjnych rozwiązań, które usprawniają cały proces.

Samo drewno jako ekologiczny surowiec z własną, naturalną klimatyzacją, korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, stąd też wynika sformułowanie ”zdrowy dom”. Naturalna izolacja cieplna drewna w parze z folią paraizolacyjną na ścianach zewnętrznych zapobiegają przed niskimi temperaturami wewnątrz, a także obniżają koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem. Natomiast osłona akustyczna drzewa amortyzuje hałas, zapewniając ciszę i spokój.

Wady.
Utrudnienie stanowią stosowane belki stropowe, które powodują ograniczenie rozpiętości stropów, to natomiast redukuje wymiary pomieszczeń. Rozwiązaniem jest element konstrukcji przenoszący obciążenie na ściany główne lub słupy, tzw. dźwigar.

Niska bezwładność cieplna sprawia tak samo szybkie wychładzanie pomieszczeń jak ich nagrzewanie. Rozwiązaniem jest użycie optymalnych materiałów oraz izolacji.

Podczas procesu osiadania domu, który trwa nawet do pięciu lat, mogą wystąpić drobne usterki takie jak pęknięcia, rozszczepy, szpary itp. Sposobem na uniknięcie tego typu niespodzianek jest zatrudnienie wyspecjalizowanej, doświadczonej w stawianiu tego typu domów ekipy budowlanej.

Mniejsza odporność na zawilgocenia i gnicie. Ostry, kwaśny zapach po wejściu do świeżo wzniesionej konstrukcji świadczy o rozpoczętych procesach gnilnych. Woń stęchlizny to sygnał, że woda mogła uszkodzić architekturę budynku. Świeży aromat drewna dowodzi o dobrym stanie obiektu.

Podobnie do zapachu wewnątrz kształtuje się kolor ścian. Naturalny kolor drzewa łączący się z przyjemną wonią to okaz zdrowia. Alarm wzbudzają barwy odbiegające od normy prawdziwej natury.
Nakład finansowy wzrośnie z powodu utrudnień związanych z różnymi wymiarami materiałów budowlanych, np. płyt drewnopochodnych, gipsowych, krokwi dachowych itp.

Sposobem na wyeliminowanie tej trudności jest ekipa fachowców, którzy doskonale będą się orientować we wszelkiego rodzaju pułapkach konstrukcyjnych czy też montażowych. Technologia ta jeszcze jest stosunkowo mało rozpowszechniona w naszym kraju, dlatego znalezienie pewnej, wytrawnej załogi wymaga czasu i poświęcenia.

Niewątpliwie decyzja o budowie domu wymaga zastanowienia, analizy rynku i ofert, zorientowania się w dostępnych technikach i rozwiązaniach. Z pewnością przeliczyć należałoby nie tylko sam koszt budowy, ale również koszty eksploatacji w późniejszym czasie. W końcu dom z naszych marzeń nie ma wyłącznie pięknie komponować się z krajobrazem, ale też obniżać nasze wydatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here