Dom energooszczędny – charakterystyka

0
1710
Dom
Dom

Ekonomia tego domu nie polega wyłącznie na wzniesieniu go z materiałów naturalnych bądź pochodzących z odzysku. To zestaw zazębiających się elementów tworzących całość. Koncepcją docelową jest przecież maksymalne zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Właściwie nasłoneczniona działka, szczelność budynku, wielkość okien, odpowiedni układ pomieszczeń, izolacja przegród, system ogrzewania i wentylacji oraz jakość materiałów – te wszystkie czynniki składają się na gwarancję oszczędności kosztów i energii.

Działka
Działka

Działka, konstrukcja i położenie domu.
Mając już dobrze nasłoneczniony teren pod budowę, należy wybrać optymalny projekt domu oraz rozmieszczenie terenu wokół. Dom energooszczędny to najczęściej prosta bryła zaprojektowana na planie prostokąta. Budynek o kubaturze ograniczającej się do potrzeb mieszkańców ze stosunkowo niewielkim dachem. Najlepiej piętrowy z dachem jednospadowym. Umiejscowienie budynku na działce takie, aby wykorzystać jak najwięcej promieni słonecznych padających na ściany zewnętrzne. Okna i przeszklenia o większych powierzchniach od strony południowej pełnią rolę przewodów słonecznych ogrzewających wnętrze. Kompletnie odwrotnie mają się okna od strony północnej, z których warto zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć do minimum. Kolejna ważna kwestia to zabezpieczenie terenu wokół przed pejoratywnym wpływem warunków pogodowych. Sadzenie drzew liściastych w takiej odległości, aby nie rzucały cienia na obiekt, natomiast drzew iglastych i krzewów od strony północnej, aby izolowały dom od zimnego wiatru.

Piec akumulacyjny
Piec akumulacyjny

Izolacja, wentylacja, ogrzewanie oraz rozmieszczenie pomieszczeń.
Dom gwarantuje redukcję kosztów, jeśli jest szczelny, ze strefami termicznymi, kumuluje ciepło wewnątrz, rozprowadza je dzięki wentylacji po wszystkich pomieszczeniach, a także je odzyskuje. Idealnie szczelny budynek wraz z zastosowaną wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Musi być gruby termicznie – dwuwarstwowe ocieplenie ścian oraz wykonany w sposób uniemożliwiający utratę ciepła – okna wielokomorowe z szybami składającymi się z najlepiej z trzech tafli. Pompy ciepła i kotły kondensacyjne, wykorzystywane również do uzyskania ciepłej wody są obecnie bardzo popularnym systemem ogrzewania w domach energooszczędnych. Kolejny wariant to piec akumulacyjny – pobierający energię elektryczną nocą, pracujący cyklicznie i z niewielką mocą. Kolejną cechą charakterystyczną jest określony rozkład pomieszczeń czyli strefy termiczne, podzielone na północne – strefy zimne, przeznaczone na pomieszczenia gospodarcze oraz południowe – z przeznaczeniem na miejsca, w których czas spędza się najczęściej.

Wełna mineralna
Wełna mineralna

Materiały.
Surowce, z których powstanie dom muszą być podyktowane troską o środowisko, a więc takie, przy których produkcji jest emitowana do atmosfery jak najmniejsza ilość dwutlenków węgla i siarki. Idealnie nadają się drewno, kamień, cegła, glina czyli mało przetworzone surowce. Równie dobrymi środkami są kamień profilowany bez użycia energii elektrycznej oraz cegła pochodząca z rozbiórki. Na zachodzie Europy popularne jest zastosowanie starych łupków do pokrywania dachów, a także zużytych podkładów kolejowych jako półproduktów. Ważnym aspektem jest ocieplenie murów domu i dachu. Używa się standardowo styropianu lub wełny mineralnej (zalecana grubość to 20cm, a nawet większa) i mniej standardowo bloczków styropianowych wypełnianych zbrojonym betonem.

Energia
Energia

Podsumowując – dom postawiony zgodnie z wymogami ochrony środowiska zużywa wielokrotnie mniej energii niż budynek konwencjonalny. To również spory nakład finansowy, jednakże racjonalne podejście do naszych wydatków w przyszłości to argument przemawiający za ekonomicznie opłacalną inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here