Efekt ślepego konia – o ludzkich reakcjach słów kilka

0
2488

Czym jest efekt ślepego konia? I co mają z tym wspólnego ludzkie reakcje? Zanim do tego przejdę, wyjaśnię dokładnie, o co mi chodzi z tym tytułem. Słowo ślepy może nie jest dokładnie na miejscu, jednak dobrze będzie oddawać istotę omawianego tematu. Nie chodzi bynajmniej o ślepotę fizyczną, tylko o ślepotę nieco innego rodzaju. Dobrze, a więc w czym rzecz?

Na pewno jest Ci znany widok konia z klapkami na oczach. Zakładanie takich klapek ma jeden cel. Zwierzę ma widzieć tylko drogę przed sobą i nic więcej. Nie ma podziwiać krajobrazów lub wykazywać chęci, żeby zatrzymać się na chwilę i np. poskubać roślinki. Innymi słowy, nie ma reagować na nic innego oprócz drogi; jest tylko jedna możliwość, a jest nią poruszanie się naprzód bez żadnego oglądania się na boki. Zaraz, zaraz, chwilę… miało być o ludzkich reakcjach i emocjach, a nie o koniach. Zatem już do tego przechodzimy.

Efekt ślepego konia.
Ludzkie reakcje mają wiele wspólnego z posiadaniem klapek przez konia. Dlaczego? Ponieważ bardzo często ludzie reagują na coś, co ich dotyka lub spotyka w ten sam sposób, raz za razem, od lat. Jest to niczym posiadanie klapek i niewidzenie innych możliwości zareagowania na daną sytuację. Dla przykładu można posłużyć się widokiem dwóch kłócących się osób. Jedna z tych osób wszczęła kłótnię, a co zrobiła druga? Bez namysłu i bezwiednie dała się wciągnąć w tę nieprzyjemną sytuację. Odpowiedziała tym samym, wchodząc w rzeczywistość kogoś, kto poszukiwał kłótni. Podążyła jedyną znaną drogą, którą widzi, a więc w tym przypadku odpowiedziała oponentowi tym samym. Reakcja łatwa do przewidzenia. Tak łatwa, jak trasa konia z klapkami na oczach, który podąża tylko w kierunku, który widzi. W tej sytuacji człowiek jest ślepy, pomimo tego, że widzi. Jeśli reaguje na wszystko w ten sam sposób od lat i nie chce tego zmienić, nie ma możliwości zmiany sytuacji.

Co się natomiast stanie, jeśli człowiek na chwilę przystopuje i zacznie świadomie zastanawiać się nad własnymi reakcjami i panować nad emocjami? Opadną klapki. Kiedy ściągniemy je koniowi, nasz zwierzak ujrzy cały otaczający go krajobraz. Nie tylko to, co ma przed sobą, ale również to, co z boku i z tyłu. Pełne 360 stopni. Co to natomiast oznacza w życiu człowieka? Wybór co do sposobu reakcji. Zamiast ślepo być ciągniętym za każdym razem przez poddawanie się tym samym reakcjom i emocjom i reagowanie ciągle w ten sam sposób, można zareagować inaczej. Bez klapek, z pełnym widokiem 360 stopni, dysponuje się całą gamą możliwości do wyboru. I tak, zamiast na kłótnię reagować tym samym, można to zignorować lub nawet się uśmiechnąć, i pójść dalej. Nic tak nie wybije z rytmu krzykacza, który zobaczy Twój uśmiech. Będzie tak zbity z tropu, że nie będzie miał pojęcia, co właściwie zaszło. Ty dzięki temu masz spokój, a on ma zagadkę. I dobrze, niech się głowi.

Życie bez klapek.
Zawsze masz wybór co do reakcji. Nawet jeśli targają Tobą emocje i korci Cię do zareagowania ponownie w ten sam sposób, użyj tej energii, którą i tak musisz zużyć, do zareagowania inaczej niż dotychczas, szczególnie jeśli przez te reakcje miałeś wcześniej masę problemów i dostarczały Ci cierpienia. Nikt nie narzucił Ci żadnych wytycznych, co do sposobu, w jaki masz reagować, tak więc masz tyle możliwości do wyboru, ile tylko przyjdzie Ci do głowy. W każdej dziedzinie życia to działa. Przykład kłótni był tylko opisem jednej z możliwych sytuacji życiowych.

Nie musisz być jak koń z klapkami na oczach, który biegnie tylko naprzód, nie zastanawiając się nad niczym. Co z tego, że widzi, skoro nie myśli. Jest ślepy, chociaż nie dociera to do niego. W życiu ludzkim jest podobnie. Człowiek też daje się ciągnąć prosto jak po nitce do kłębka i wdaje się w sytuacje, których tak naprawdę nie chce doświadczać, tylko dlatego, że ciągle reaguje w ten sam sposób. To również ślepota; niedostrzeganie innych możliwości i rozwiązań.

Także warto ściągnąć klapki. Rzeczywistość się zmienia, jeśli zaczyna się na nią reagować w inny sposób niż dotychczas. Życzę Ci dokonywania właściwych wyborów co do reakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here