Florenckie top 10, czyli największe atrakcje stolicy Toskanii

0
1823

Jest najważniejszym i najpiękniejszym miastem, jakim może się pochwalić Toskania. Florencja to jednocześnie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast włoskich, na terenie którego czeka wiele wyjątkowych atrakcji. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Jakich zabytków nie można pominąć w czasie wycieczki po tym mieście?

Miejsce 10: Museo di San Marco
Dawny klasztor dominikański znany jest z kolekcji obrazów Fra Angelica – zakonnika i malarza jednocześnie. Jego prace są ciekawymi przykładami malarstwa wczesnorenesansowego. Choć nie jest to najsłynniejsze muzeum Florencji, miłośnicy sztuki renesansowej z pewnością będą nim zachwyceni.

Miejsce 9: Galleria dell’Accademia
To miejsce wyjątkowo ważne dla miłośników twórczości Michała Anioła. Ta słynna galeria może się pochwalić tak znanymi dziełami, jak posąg „Dawida” oraz „Święty Mateusz”. To dzięki tym eksponatom do galerii ściągają tłumy turystów.

Miejsce 8: Galleria Uffizi
Ta galeria to miejsce przyciągające miłośników malarstwa, a w szczególności tych, którzy chcą lepiej poznać dzieła włoskiego renesansu. W 45 salach prezentowanych jest około 2 tysięcy obrazów, a każdy z nich ma wyjątkową wartość.

Miejsce 7: Ponte Vecchio
Florencja to miasto, w którego krajobrazie bardzo ważną rolę zajmują mosty. Ponte Vecchio z połowy XIV wieku jest jednym z tych najsłynniejszych. Łączy on dwa brzegi rzeki Arno. Jest to jedyny most, którego Niemcy nie wysadzili w czasie odwrotu w 1944 roku, stąd też jego ogromna wartość historyczna. Most ten znany jest również ze znajdujących się na jego terenie sklepów oraz zakładów rzemieślniczych, które funkcjonowały w tym miejscu już w średniowieczu.

Miejsce 6: Palazzo Davanzati
Ta ciekawa rezydencja z I połowy XIV wieku przyciąga wspaniałymi, drewnianymi schodami oraz pięknymi wnętrzami. Turyści, którzy postanowią je zwiedzić, będą mogli ujrzeć ciekawą kolekcję fresków. W tym miejscu można też lepiej poznać warunki życia dawnej arystokracji oraz zapoznać się z zasadami urządzania miejskich rezydencji.

Miejsce 5: Museo Nazionale del Bargello
Ta wspaniała placówka muzealna to wielka gratka dla każdego miłośnika sztuki renesansowej. Wspaniała kolekcja rzeź może oczarować każdego, a w szczególności sympatyków Michała Anioła. Na uwagę zasługuje również budynek, w którym prezentowane są te cenne dzieła sztuki. To wspaniały, średniowieczny pałac, który pełnił w swych dziejach rolę siedziby urzędu wojskowego oraz rady sądowniczej. Od połowy XIX wieku służy jako siedziba muzeum, którego zbiorów w czasie wycieczki po Florencji nie można pominąć.

Miejsce 4: Doumo
Doumo, czyli florencka katedra, to jeden z ciekawszych zabytków sztuki sakralnej na terenie całej Toskanii. Turyści, którzy będą mieli możliwość zwiedzenia katedry, z pewnością zachwycą się jej pięknym wnętrzem oraz cennymi obrazami. Katedra znana jest jednak przede wszystkim ze wspaniałej kopuły, która stanowi jeden z najciekawszych przykładów średniowiecznego budownictwa.

Miejsce 3: Santa Maria Novella
To jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych kościołów na terenie Florencji, którego w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć. Dominikańska świątynia Santa Maria Novella przyciąga piękną fasadą oraz wspaniałymi malowidłami ściennymi z końca XV stulecia.

Miejsce 2: Kaplica Medyceuszy
To rodowe mauzoleum zaliczane jest do czołówki najważniejszych zabytków Florencji. Rodowe groby mogą się pochwalić wspaniałymi dekoracjami, wśród których znalazły się dzieła Michała Anioła. Szczególną uwagę przyciąga „Madonna z Dzieciątkiem”, której warto się przyjrzeć dokładniej w czasie zwiedzania kaplicy.

Miejsce 1: Baptysterium
Znajdujące się przy Piazza del Duomo Baptysterium to wyjątkowy zabytek. To najstarsza budowla, jaką może się pochwalić Florencja oraz wyjątkowe dzieło sztuki. W kościelnym wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje sklepienie, które swą sławę zawdzięcza wspaniałym freskom z XIII wieku.

Florencja to miasto wyjątkowe dla każdego miłośnika sztuki oraz zabytkowych budowli. Wycieczki po jej terenie każdemu mogą sprawić wiele radości, są też świetnym sposobem na poznanie toskańskiej kultury. To wspaniałe miasto, na teren którego z pewnością warto zajrzeć w czasie swych turystycznych wypraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here