Góry Sowie: tajemnicze podziemia i zagadki historii

0
2237

Są jednym z ciekawszych pas, którymi mogą skusić turystów Sudety. Znane z Wielkiej Sowy i znajdującej się na niej wieży widokowej, przyciągające zamczyskami, twierdzami i tajemniczymi podziemiami, są pasmem wyjątkowym. Góry Sowie to obszar idealne dla tych, którzy cenią sobie górskie wycieczki i miejsca wyjątkowo cenne z historycznego punktu widzenia. Jakie atrakcje czekają w tych malowniczych górach? Oto mały przegląd tych najważniejszych.

W cieniu potężnej twierdzy
Malownicze miasteczko Srebrna Góra rozłożyło się na granicy między Górami Bardzkimi i Górami Sowimi. Zachwyca ono piękną okolicą oraz ciekawymi trasami dla piechurów i rowerzystów. Wspaniała zabudowa, którą można podziwiać w pobliżu rynku oraz zabytkowe świątynie – oto obiekty godne uwagi. To, co najważniejsze, znajduje się jednak w pewnej odległości od centrum miasta. Zabytkiem bezcennym i największą atrakcją w tej części Dolnego Śląska jest przecież wznosząca się nad miasteczkiem twierdza. Twierdza w Srebrnej Górze to obiekt wyjątkowy, z którym trudno konkurować. Ten bezcenny zabytek z połowy XVIII wieku składa się z trzech fortów, z których największą atrakcją jest udostępniony do zwiedzania Donżon. W jego pobliżu znajduje się równie ciekawy fort Ostróg, którego jednak zwiedzać nie można.

Z wizytą w Głuszycy
Wśród miejscowości zasługujących na uwagę znalazła się również Głuszyca. To miejscowość pełna ciekawych zabytków, wśród których dominują stylowe wille należące do miejscowych fabrykantów. Większość z nich powstała na przełomie XIX i XX wieku. Z tego czasu pochodzi również miejscowy kościół parafialny. Głuszyca to również tajemnicze podziemia, które w latach 1943-45 tworzyli w tej części Dolnego Śląska hitlerowcy. Dziś niezwykłą pamiątką po II wojnie światowej w rejonie Gór Sowich są właśnie one – znane doskonale jako Podziemne Miasto Osówka tunele, z którymi wiąże się tak wiele tajemnic i spekulacji.

Walim. Tajemnicze sztolnie i inne atrakcje
Tajemnicze podziemia poniemieckie, których powstanie również wiąże się z II wojną światową, można zwiedzić również w sąsiadującym z Głuszycą Walimiu. Sam walim jako miasteczko o pięknym położeniu i ciekawej zabudowie jest celem niejednej wycieczki i jedną z piękniejszych miejscowości na terenie Gór Sowich. Sztolnie Walimskie sprawiły jednak, że o miasteczku zrobiło się głośno w całym kraju. Liczne tajemnice i zagadki historyczne, których w tej miejscowości nie brakuje, mają przecież największą moc przyciągania.

Oddech historii: Zagórze Śląskie
Spotkanie z historią oraz wyjątkową architekturą – pod takim hasłem śmiało można reklamować wycieczki do kolejnego ośrodka turystycznego w Górach Sowich. Jest nim Zagórze Śląskie którego najważniejszą atrakcją stał się Zamek Grodno. Ciekawa budowla z XIV wieku wznosi się dumnie na szczycie Choiny i do dziś zachwyca swą potężną, gotycką bryłą. Turystom dobrą zabawę zapewnia tu Bractwo Rycerskie, a pracownicy tutejszego Muzeum Regionalnego dbają o to, by i wiedza o tym miejscu została w godny sposób przekazana zwiedzającym. Dodatkową atrakcją, dzięki której Zagórze Śląskie od ponad stu lat doskonale radzi sobie jako letnisko, są tereny Parku Krajobrazowego Gór Sowich wraz ze swymi licznymi szlakami.

Wielka Sowa: szczyt niezwykły
Góry Sowie to nie tylko atrakcje dla miłośników historii, ale i tereny idealne dla amatorów górskich wycieczek. Szczytem, który koniecznie trzeba odwiedzić w tym miejscu, jest Wielka Sowa. Prowadzą na nią liczne szlaki turystyczne, a jednym z najpopularniejszych punktów wypadowych stał się Walim. Nie brak tu również tras doskonałych dla rowerzystów oraz narciarzy. Czyni to z Wielkiej Sowy szczyt atrakcyjny o każdej porze roku. Wielka Sowa liczy sobie 1015 m. n. p.m. To najwyższy punkt, jakim mogą się pochwalić Góry Sowie. Jego ozdobą jest kamienna wieża widokowa – jedna z wielu tego typu obiektów, jakie można ujrzeć w czasie wędrówek przez Sudety. Powstała ona w początkach XX wieku, a inicjatorami jej powstania byli miejscowi działacze chcący promować turystykę na terenie Gór Sowich. Do dziś jest ona jedną z najważniejszych atrakcji w tym rejonie i głównym celem jednej wycieczki.

Góry Sowie mają swój niepowtarzalny urok. Piękne miasta i miasteczka od lat są chętnie odwiedzane przez turystów i łowców historii. Dzięki wyjątkowym zabytkom na tym obszarze turystyka rozwija się doskonale, a noclegi można znaleźć tu niemal na każdym kroku. Czekają hotele, pensjonaty oraz domy wycieczkowe, jednak największym powodzeniem cieszą się coraz liczniejsze na tym terenie gospodarstwa agroturystyczne. Na wszystkich turystów czekają w Górach Sowich wspaniałe widoki i miejsca, które na długo dostarczają mocnych wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here