Gruzińskie atrakcje: Stepancminda

0
781

Otoczona kaukaskimi szczytami Stepancminda jest jedną z ciekawszych miejscowości na terenie Gruzji. Miłośnicy wysokogórskich wypraw cenią ją sobie jako doskonały punkt wypadowy w góry, a w szczególności na Kazbek. Ciekawa zabudowa, piękna sceneria oraz możliwość urządzania niejednej wycieczki po górskiej okolicy – to walory, dzięki którym Stepancminda zdobyła wielką popularność. Co warto wiedzieć na jej temat?
/
Stepancminda, nazwana tak na cześć Świętego Szczepana, leży na wysokości około 1800 m. n. p.m. Takie położenie sprawia, że zachwyca swym wysokogórskim charakterem, jest też świetnym punktem wypadowym w góry. Wyprawy na Kazbek lub w pobliskie doliny cieszą się tu wielką popularnością, chętnie odwiedzane są również okoliczne zabytki. W samej miejscowości czekają dwie placówki muzealne. Pierwsza z nich pozwala się zapoznać z historią miejscowości oraz z losami jej najbliższej okolicy. Druga wystawa poświęcona jest dziejom górskich wypraw i tradycjom wspinaczkowym. Turystów oraz amatorów trekkingów przyciągają też inne atrakcje.

Pierwszą z nich jest Kazbek (5033 m. n. p.m.) – jeden z najpiękniejszych szczytów kaukaskich. Ten drzemiący wulkan przyciąga majestatyczną sylwetką i jest wielkim wyzwaniem dla tych, którzy zdobywają kaukaskie pięciotysięczniki (taką wysokość, łącznie z Kazbekiem, osiąga siedem szczytów w tym pasmie górskim). Choć z Stepancemidy najłatwiej zdobyć szczyt Kazbeku, taka wyprawa wymaga i kondycji, i świetnego przygotowania. Wędrówka w obie strony zajmuje przynajmniej 3-4 dni, a w dziejach wypraw górskich na Kazbek nie brak wielkich porażek, których przyczyną było zlekceważenie tego giganta. Zdobyty po raz pierwszy w latach 60. XIX wieku szczyt, dziś każdego roku „zdobywany” jest przez około 5 tysięcy osób. Raki i czekan, zgrana ekipa powiązana linami i świetne przygotowanie do wysokogórskich ekspedycji to podstawa dla każdego, kto dołączyć do grona zdobywców Kazbeku.

Drugim popularnym celem wypraw jest lodowiec Gergeti, u którego stóp znajduje się Meteo Station – najwyżej położony budynek w całej Gruzji. Historia tego obiektu sięga okresu międzywojennego, kiedy to u stóp lodowca powstał pierwszy schron dla turystów. To schronisko działa do dziś, a jego oficjalna nazwa brzmi: schronisko Belemi. Uczestnicy wypraw w Kaukaz mogą tu liczyć na noclegi w kilku zbiorowych salach. Mimo skromnych warunków, schronisko to stało się niemal obowiązkowym punktem każdej wyprawy na Kazbek.

W okolicach Stepancmindy nie brak też atrakcji dla tych, którzy zamiast górskich wypraw stawiają na zwiedzanie wspaniałych zabytków. Tym najsłynniejszym jest świątynia Cminda Sameba – średniowieczna świątynia, która dumnie wznosi się nad dolinami Tereku. Zbudowany na wysokości ponad 2 tysięcy m. n. p.m. kościół jest nie tylko wspaniałym przykładem XIV-wiecznej świątyni kopułowo-krzyżowej, ale też jednym z najwyżej położonych kościołów na świecie. W górskiej scenerii ta niewielka świątynia prezentuje się wspaniale.

Dzięki takim miejscowościom jak Stepancminda, Gruzja staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla miłośników aktywnego wypoczynku w wysokich górach. Tu można wypocząć w pięknej scenerii, można stąd również zaczynać piesze wycieczki w kaukaskie doliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here