Gruzja i jej skarby: co warto zobaczyć w Tbilisi?

0
896

Coraz chętniej odwiedzana przez polskich turystów Gruzja to kraj pełen kontrastów. Malownicze góry i czarnomorskie wybrzeża sprawiają, że każdy miłośnik podróży znajdzie na jej terenie moc atrakcji dla siebie. Bez względu na preferencje warto jednak poznawanie tego kraju rozpocząć od wizyty w jego stolicy. Tbilisi to wspaniałe miasto, które ma się czym pochwalić. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po terenie gruzińskiej stolicy?

Tbilisi: z przeszłości miasta
Gruzińska stolica to swoisty pomoc między Europą a Azją. To jednocześnie miasto, które przyciąga długą i ciekawą historią. Człowiek pojawiał się tu już 4 tysiące lat p. n.e., z kolei pierwsza stała osada na terenie miasta powstała w IV wieku n. e. w swych dziejach miasto należało do Bizancjum i Arabów, podlegało wpływom mongolskim i rosyjskim. W 1918 roku miasto stało się stolicą Demokratycznej Republiki Gruzji, jednak dość szybko trafiło w granice ZSRR. Dopiero w 1991 roku, kiedy Gruzja odzyskała niepodległość, Tbilisi znów stało się jej stolicą. Rosyjskie wpływy, tak silne od XIX wieku, nadały miastu charakter typowy dla ośrodków europejskich. Nie oznacza to jednak, że na terenie Tbilisi nie znajdziemy obiektów unikalnych i specyficznych. Jest ich wiele. Co zatem musimy zobaczyć w tym mieście?

Tbilisi i jej skarby: co trzeba zobaczyć w tym mieście?
Zwiedzanie gruzińskiej stolicy najlepiej zacząć na placu Wolności – najważniejszym punkcie na mapie miasta. Można tu ujrzeć okazałą kolumnę z figurą św. Jerzego – patrona kraju oraz potężne gmachy, wznoszone głównie na przełomie XIX i XX wieku. Przy tym placu warto zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych, które mieści się w gmachu dawnego seminarium. Co ciekawe, jednym z jego uczniów był sam Stalin. Dziś w historycznym gmachu na turystów czeka ciekawa kolekcja gruzińskiej sztuki, która może się pochwalić ciekawym zbiorem ikon oraz biżuterii. Inną ciekawą placówką znajdującą się w pobliżu tego placu, jest nowe Muzeum Pieniądza. Najstarsze środki płatnicze, które można zobaczyć w tym miejscu, pochodzą z IV wieku p. n.e. Ciekawy jest też zbiór monet arabskich i rzymskich, które świadczą zarówno o licznych najazdach, jak i dobrze rozwiniętych kontaktach handlowych. Kolejnymi atrakcjami przyciąga Aleja Rustawelego, uznawana za najbardziej reprezentacyjną ulicę stolicy. Można tu zobaczyć i kościół Kaszweti, w budowany w połowie XX wieku gmach Parlamentu. Największym zainteresowaniem cieszą się tu jednak dwie placówki: Galeria Narodowa oraz Gruzińskie Muzeum Narodowe. Można tu ujrzeć m. in. cenne znaleziska archeologiczne oraz Skarbiec Archeologiczny – wyjątkową kolekcję przedmiotów wykonanych ze złota. Przy tej ulicy czeka również teatr oraz opera – najważniejsze placówki kulturalne na terenie Tbilisi. Wielu wrażeń może też dostarczyć spacer wzdłuż murów miejskich oraz wizyta przy dość charakterystycznej, pochyłej Wieży Zegarowej.

Wokół katedry Sioni
Katedra Sioni oraz sąsiadujące z nią zabytki to atrakcje, których w czasie zwiedzania gruzińskiej stolicy nie można pominąć. Sama katedra Sioni to cenny zabytek, a zarazem najważniejsza świątynia w całej Gruzji. Jej historia sięga VI wieku, choć obecna forma świątyni jest efektem prac przeprowadzonych w XIII wieku. Zachwyca ona pięknym wnętrzem oraz ciekawą fasadą, a największym jej skarbem jest kopia krzyża św. Nino. Ciekawie prezentuje się też otoczenie katedry. W jej pobliżu można zwiedzić muzeum, w którym zaprezentowano dzieje miasta oraz ormiański kościół Naroszeni z XV wieku. W niewielkiej odległości od katedry można też dojrzeć ciekawą synagogę z przełomu XIX i XX wieku. Jej największą ozdobą jest sala modłów, która wyróżnia się wspaniałymi dekoracjami.

Arabskie oblicze Tbilisi
O kontaktach ze światem arabskim świadczy kilka ciekawych obiektów, które z pewnością warto zwiedzić w czasie wycieczki po stolicy Gruzji. Na wyróżnienie zasługują łaźnie królewskie oraz łaźnie Orbeliani. Te drugie zachwycają pięknymi płytkami i wspaniałą ornamentyką. O tym, jak wielką sławą cieszą się te łaźnie, najlepiej może świadczyć lista znanych osobistości relaksujących się w ich wnętrzu. Gościł tu Puszkin i Tołstoj, zagościł tu nawet Aleksander Dumas. W pobliżu łaźni wznosi się kolejna ciekawa budowla – jedyny na terenie miasta meczet, który pochodzi z połowy XIX wieku. Do dziś spotykają się tu szyici i sunnici, jednak turyści mogą bez większych problemów zwiedzić jego wnętrze.

Z wizytą w Twierdzy Narikala
Wznosząca się nad starym miastem twierdza w pewnością zasługuje na uwagę. Do tego zabytku górującego nad doliną Kury można się dostać zarówno na własnych nogach, jak i powietrznym tramwajem. To udogodnienie sprawia, że twierdza jest chętnie odwiedzana przez turystów. Powstała ona w miejscu, na terenie którego już w IV wieku n. e. powstawały osady obronne. Rozbudowana przez Arabów w okresie wczesnego średniowiecza, swą ostateczną formę zyskała w XIII wieku, choć część murów dobudowano w XVII stuleciu. W efekcie powstała potężna forteca, na terenie której można zobaczyć szereg wspaniałych budowli oraz najbardziej charakterystyczny zabytek – Wieżę Stambulską z XVI wieku. Ci, którzy zdecydują się odwiedzić teren twierdzy, z pewnością nie będą żałować. To miejsce ma nie tylko ogromną wartość historyczną, lecz jest jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym.

W dzielnicy Avlabari
Ta część miasta również zasługuje na uwagę. Pałac Saczino z XVIII wieku oraz Pałac Prezydencki są tu najciekawszymi budowlami świeckimi. Warto zwrócić też uwagę na świątynię ormiańską z końca XVIII stulecia oraz na katedrę Świętej Trójcy. To największa świątynia prawosławna na terenie Gruzji, która powstała na przełomie XX i XXI wieku jako symbol gruzińskiej niepodległości. Ta część miasta przyciąga również polskich turystów. Ulica i skwer Lecha Kaczyńskiego wraz ze skromnym pomnikiem to akcent, który przypomina o najnowszych wydarzeniach w dziejach Gruzji i wsparciu, jakiego udzielił Gruzinom ówczesny prezydent Polski. Trzeba przyznać, że jego postawa przyczyniła się polskim turystom. Dziś są oni mile widziani na terenie Gruzji, a wielu mieszkańców tego kraju traktuje ich jako sojuszników.

Wokół wzgórza Mtacminda

To kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas wycieczki po stolicy Gruzji. Rejon wzgórza Mtacminda może się pochwalić charakterystyczną wieżą telewizyjną i pięknym parkiem, w którym turyści mogą odpocząć po trudach zwiedzania miasta na łonie natury. Można tu również ujrzeć kolejne dwa obiekty, które pozwolą poszerzyć wiedzę na temat miasta. Jednym z nich jest kościół św. Dawida, drugim – otwarty w 1929 roku Panteon Pisarzy i Osób Publicznych. W gronie spoczywających tu osobistości znalazła się m. in. matka Stalina – Ketewan Geladze, zmarła w 1937 roku.

Tbilisi to miasto, które może zaskoczyć swym bogactwem. Cenne zabytki oraz ciekawe przykłady współczesnej architektury sprawiają, że to miasto może zaskoczyć licznymi kontrastami. Spacer po jego terenie to ciekawe doznanie oraz wyjątkowa lekcja historii. To również zachęta do odkrywania innych ciekawych miejsc w Gruzji, które również mogą zaskoczyć swym unikalnym pięknem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here