Gry karciane – remik tradycyjny

1
6584
remik tradycyjny
remik tradycyjny

 

Remik tradycyjny

Gier karcianych na świecie wskazać można naprawdę bardzo dużo. Wśród nich na uwagę zasługuje z pewnością remik tradycyjny, który może pochwalić się blisko dwustuletnią tradycją. Od początku swojego powstania gra ta cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Już w Polsce nie brakuje jej zwolenników, którzy w każdej wolnej chwili umawiają się na partię remika.

Historia powstania
Remik jest jedną z tych gier karcianych, które mogą pochwalić się długą, a jednocześnie naprawę niejednoznaczną historią. Wskazuje się obecnie na kilka niezależnych teorii powstania tej gryp. Jedna z najstarszych mówi, że początkiem remika była hiszpańska gra Conquian. Ciekawym jest jednak fakt, że popularna ona była w Stanach Zjednoczonych, dokąd zawędrowała za sprawą hiszpańskich emigrantów. Wielu miłośników remika uważa, że to właśnie on tej hiszpańskiej gry wywodzi się znaczna część istniejących obecnie odmian remika. Ze Stanów Zjednoczonych przywędrowała ona do meksyku, skąd szerzyła się dalej.

poker
poker

Inni miłośnicy remika uważają, że gra ta wywodzi się z pokera. Oni z kolei sądzą, że do Stanów Zjednoczonych trafiła ona z Francji wraz z przybywającymi na Nowy Kontynent francuskimi osadnikami. John Scarne uważa, że remik pochodzi od gry Whiskey Poker, której nazwa na przestrzeni lat ewoluowała. Dzisiaj znana jest ona pod nazwą Rummy.

mahjong
mahjong

Kolejną teorią, która koncentruje się na pochodzeniu remika, jest ta mówiąca, że korzenie tej gry sięgają aż do Chin. Tutaj upatruje się związków między remikiem a grą noszącą nazwę Mahjong. Uważa się, że ta ostatnia może wywodzić się jeszcze z casów Dynastii Tang, a tym samym liczyć przeszło tysiąc lat. Obecnie mówi się nawet o japońskiej odmianie remika, która nosi nazwę Hanafuda. Łączy się tutaj znane Japończykom karty japońskie z tradycyjnymi kartami wschodniki.

Dzisiaj remik to nie tylko gra, która wymaga osobistego spotkania się graczy. Coraz częściej jej miłośnicy decydują się na rozgrywki mające miejsce w Internecie. Taka forma gry jest bardzo wygodna, ale tradycyjni jej miłośnicy uważają, że obdarta jest z tego, co najlepsze. Wszystko jest oczywiście kwestią gust

Odmiany remika
Remik jest grą, która obecnie jest naprawdę niejednolita. Wskazuje się szereg jego odmian, które nieco różnią się między sobą. Zdecydowanie najczęściej rozgrywany jest Remik Gin. Inną odmianą, która spotykana jest także często jest Remik Oklahoma. W poszczególnych odmianach remika karty różnią się przyjmowanymi wartościami liczbowymi. Odnosi się to przede wszystkim do asów.

as
as

Nieco inaczej wygląda także ich wykorzystanie. Asy mogą być bowiem albo najsilniejszą, albo też najsłabszą kartą w całej talii. Poszczególne odmiany remika rozgrywa się również inną liczbą kart. Albo sięga się po talię tradycyjną, która składa się z pięćdziesięciu dwóch rodzajów kart, albo po odmianę, w której znajdują się również jokery. Inne znane odmiany remika to remik:
turecki – określa się go również mianem remika Okey;
Buracco – w tym wypadku w grę mogą grać tylko dwie osoby. Do gry potrzebne są dwie tradycyjne talie kart oraz dwa jokery;
tradycyjny – tutaj grać w remika mogą dwie, trzy lub cztery osoby. Wykorzystuje się również dwie tradycyjne talie liczące po pięćdziesiąt dwie karty oraz dwa jokery;
kalooki 40 – niezależnie od tego, ile osób gra w remika każdy z nich musi otrzymać trzynaście kart;
kalooki 51 – łącznie potrzebnych jest tutaj sto sześć kart.

Ile osób może grać w remika?
Remik to gra karciana, w którą mogą grać dwie, trzy lub cztery osoby. Mimo tego, że występują różne odmiany gry – co zostały pokazane powyżej – to wskazać można mnóstwo cech wspólnych, jeśli chodzi o zasady. Niezależnie od tego, który rodzaj gry wybieramy, zawsze cel jest jeden: osoba, która chce wygrać musi zdobyć jak najwięcej punktów. Punkty zdobywane są na skutek rozgrywania kolejnych partii. W trakcie każdej partii gracze muszą pozbyć się wszystkich kart, które mają w dłoni. Może to odbywać się poprzez dobieranie, a następnie odrzucanie kart, które układać należy w ściśle określone układy.

karty

Układy kart
W zależności od odmiany remika wykorzystuje się albo standardową talię kart, albo talię, do której dodane zostały jokery. Wskazuje się w remiku na dwa układy kart, które pozwalają graczowi na to, aby karty zostały odrzucone. Są to:
komplety;
sekwensy.
Komplet to układ trzech lub czterech kart, które zaliczają się do tej samej figury. Mogą to być na przykład trzy Króle. Sekwens to z kolei układ trzech lub więcej kolejnych kart, które mają ten sam kolor. Może to być więc na przykład As, dwójka oraz trójka w pikach. Każda karta może wejść zarówno do kompletu, jak i do sekwensu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym samym czasie może należeć tylko i wyłącznie do jednego układu. Jeżeli w trakcie rozgrywki osoba pozbędzie się kart, to wygrywa ona grę, która nie może toczyć się dalej.

gra karciana
gra karciana

Ogólny przebieg gry
Wprawdzie różne odmiany remika można zaczynać z różną ilością kart w ręku, ale standardowy remik rozpoczyna się zawsze, mając w ręku dziesięć kart. Karty, które zostają nierozdane są dokładnie tasowane, a następnie układane na zwartym stosie. Górną kartę odwraca się i to ona rozpoczyna tworzyć odkryty stos. Kiedy karty się skończą, te znajdujące się w stosie odkrytym ponownie się tasuje, w efekcie czego zaczynają one znowu tworzyć zakryty stos. Wszystkie ruchy w przeciętnej kolejce w remiku można podzielić na trzy rodzaje:
początkowe;
środkowe;
końcowe.
Ruch środkowy uważany jest za opcjonalny. Jest to wyłożenie układów kart w obszarze układów. Zawsze można albo tworzyć nowy układ, albo dokładać karty do tych układów, które już udało się stworzyć przez poszczególnych graczy.

Remik karciany jest grą niezwykle interesującą. Jednocześnie nie jest to gra łatwa. Dokładne opanowanie jej zasad wymaga poświęcenia na to odrobiny czasu. Kiedy jednak zrozumie się, na czym gra polega, można cieszyć się prawdziwą przyjemnością grania. Remik jest grą interesującą, ciekawą i naprawdę wciągającą. Chętnie grają w niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni niezależnie od tego ile mają lat.

1 KOMENTARZ

  1. Jest to ostatnie rozdanie w grze i zwyciezca wygrywa cala pule pieniedzy zebrana podczas kolejnych wpadek. Ten sposob podliczania punktow i wyznaczania zwyciezcy jest o tyle interesujacy, ze do konca gry nie wiadomo kto ja ostatecznie wygra i przewaznie czesc pieniedzy w puli zostala do niej wplacona przez zwyciezce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here