Hvar: wyspa pełna słońca

0
2393

Słoneczna Chorwacja to popularny kierunek naszych wypraw. Dla osób kochających plaże i morze, jest ona krajem idealnym na rodzinne wakacje. Piękne wybrzeże, idealne warunki do wypoczynku oraz wyjątkowo szeroka oferta spędzania czasu w aktywny sposób – oto walory, dzięki którym Chorwacja stała się dla wielu z nas kierunkiem wyjątkowo atrakcyjnym. Od lat biura podróży promują ten właśnie kierunek, często stawiając na Dalmację oraz na jej wyspy. W tym gronie wyróżnia się wyspa Hvar, na której każdy z nas może spędzić jedyne w swoim rodzaju wakacje. Co warto wiedzieć na temat tej wyspy? Dlaczego turyści oraz biura podróży tak chętnie stawiają właśnie na tę wyspę? Powodów zainteresowania tym skrawkiem Chorwacji jest wiele.

Wyspa Hvar może zachwycić swym klimatem i wspaniałą pogodą. Ta słoneczna wyspa przyciąga tych, dla których kąpiele w morzu oraz plażowanie to najlepsza recepta na udane wakacje. Hvar jest jednocześnie wyspą wyjątkowo piękną, a wspaniałe krajobrazy są przez turystów cenione równie wysoko, jak spora ilość słońca. Hvar jest uznawana za jedną z najwspanialszych wysp na Adriatyku także ze względu na wspaniałe zabytki oraz doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. To, w połączeniu z naturalnymi walorami wypoczynkowymi, zapewniło wyspie ogromną popularność w oczach turystów z całego świata. A jakie atrakcje turystyczne zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Obiektów, którymi może nas tu zachwycić Chorwacja, jest wiele. Oto te, które są najchętniej prezentowane przez biura podróży.

Z wizytą w najważniejszym mieście wyspy
Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim miasto, będące najważniejszym i najciekawszym ośrodkiem miejskim na wyspie. To miasto Hvar, którego początków można szukać już w czasach starożytnych. Początki tego ośrodka miejskiego są związane z Rzymianami, a wiele pamiątek i zabytków przypomina doskonale o długiej historii miasta. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę? Zachwycają dawne mury miejskie, baszty i gmach arsenału. W czasie pobytu w tym mieście trzeba tez koniecznie zajrzeć na rynek, w pobliżu którego znajduje się renesansowa katedra św. Stefana oraz okazały pałac w stylu gotycko-renesansowym. Pasjonatom historii polecana jest też wyprawa do dawnego klasztoru Dominikanów, w którego murach urządzone zostało interesujące muzeum archeologiczne. Jego bogate zbiory, pochodzące głównie z pobliskich wykopalisk, pozwalają na poznanie najstarszych dziejów miasta.

Wyspiarskie miasta i miasteczka: gdzie jeszcze warto się wybrać?
Hvar, choć bez wątpienia jest miejscem pięknym, nie jest jedynym godnym uwagi miastem na wyspie. Osoby, które zdecydowały się spędzić wakacje na tej wyspie, koniecznie powinny też zajrzeć na teren innych miejscowości, których wielkimi walorami są piękne krajobrazy i intrygujące zabytki. Jednym z tych miast, które biura podróży polecają turystom, jest wyróżniające się malowniczym położeniem miasto Stari Grad. Ten ośrodek miejski jest też kuszącym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i cennych zabytków. Historia miasta sięga IV wieku p. n. e., a panująca na jego terenie atmosfera idealnie oddaje charakter tak ważnego z historycznego punktu widzenia miasta. Na szczególną uwagę zasługuje w tym mieście renesansowa świątynia, którą wzniesiono na cześć św. Rocha.

Wielkim zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się też takie zabytki sakralne, jak barokowy kościół św. Stefana oraz najstarszy w mieście kościół św. Jana. Wyspa Hvar może też wiele zaoferować tym turystom, którzy szukają przede wszystkim miejscowości idealnej na rodzinne wakacje w Chorwacji. Dla nich atrakcyjnym miejscem na tej wyspie będzie Jelsa – miejscowość założona w XIIV wieku, w której nie brak zabytkowych świątyń. I tu czekają ciekawe zabytki, jednak Jelsa znana jest przede wszystkim jako najsłynniejszy kurort na tej wyspie. Jest to jednocześnie jedna z modniejszych miejscowości wypoczynkowych, jakimi może się pochwalić Chorwacja.

Wyspa Hvar to miejsce idealne dla tych turystów, których kusi słoneczna Chorwacja oraz piękne wybrzeża Adriatyku. Turystyka od lat ma na tej wyspie ogromne znaczenie, a szeroka oferta zwiedzania wyspy lub też wypoczynku na jej terenie sprawia, że nikt tu nudzić się nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here