Ile kosztują darmowe pożyczki? Czy mogą być naprawdę gratis?

0
3602
Pozyczka pieniedzy
Pozyczka pieniedzy

Firmy pożyczkowe kuszą nowych klientów promocjami, w czasie których za pierwszy zaciągnięty kredyt nie trzeba płacić ani złotówki. Czy warto wierzyć tym reklamom? Ile naprawdę będzie kosztowała darmowa pożyczka?

Sprawdzaj założenia promocji?

Kampanie promocyjne, które polegają na rezygnacji przez parabank z pobierania opłat, a nawet naliczania oprocentowania od kwoty zobowiązania są zwykle obwarowane kilkoma poważnymi ograniczeniami. Przede wszystkim darmowa pożyczka jest zwykle adresowana tylko i wyłącznie do nowych klientów, a więc osób, które jeszcze wcześniej z usług danego parabanku nie korzystały. To zrozumiałe – ponieważ wszystkie takie kredyty działają na zasadzie pożyczek odnawialnych, to właśnie zdobycie nowych klientów jest dużym wyzwaniem.
Drugie ograniczenie związane jest z kwotą, a także – pośrednio – terminem spłaty. Mechanizm pożyczek pozabankowych przewiduje bowiem, że te zobowiązania, które dotyczą większych kwot, można zaciągnąć na dłużej, np. jeśli tysiąc złotych trzeba spłacić w maksymalnie miesiąc, to na dwa razy większą pożyczkę firma może dać około 60 dni. Na to nakłada się ograniczenie wysokości pierwszej pożyczki – generalnie rzadko przekracza ona 1000-1500 złotych, choć niektóre parabanki oferują pierwszą pożyczkę nawet na kwotę 2000 złotych. Nawet jeżeli w ogóle regulamin dopuszcza zaciągnięcie wyższej pożyczki, to albo dopiero po spłaceniu pierwszej, albo już bez prawa do skorzystania z promocji. A takie kwoty mogą być przewidziane do szybszej spłaty…

Zdolność kredytowa a prawo do darmowej pożyczki

Zasadniczo parabanki dość liberalnie podchodzą do problemu zdolności kredytowej – oczywiście muszą, bo są do tego zobowiązane, sprawdzić BIK pożyczkobiorcy, ale to, jak potraktują uzyskane informacje, to kwestia mocno dowolna. Zdolność kredytowa oceniana przez pryzmat stosunku przychodów do wydatków również jest wartościowana różnie, ponieważ pewne zmiany w algorytmie obliczania zdolności można zastosować w przypadku różnych typów umów, a i sam fakt, że zwykle dane te składa się w postaci oświadczenia, a nie zaświadczenia, zostawiają pewne pole manewru. Ostatecznie jednak najczęściej firmy pożyczkowe nie wprowadzają tutaj dodatkowych obostrzeń: jeśli pożyczkodawca otrzymuje pozytywną decyzję kredytową, to może skorzystać z promocji darmowej bez względu na wynik badania wiarygodności i zdolności kredytowej.

Kiedy pożyczka przestaje być darmowa?

Poza formalnymi wymogami udzielenia pożyczki, jest jeszcze jeden istotny warunek, który decyduje o tym, czy naprawdę za udzielony kredyt nie trzeba będzie płacić. Otóż nienaliczanie oprocentowania dotyczy tylko i wyłącznie pierwotnie przewidzianego okresu spłaty. Jeśli więc pożyczka jest udzielona na miesiąc, to po 30 dniach trzeba będzie liczyć się z koniecznością spłaty naliczanych odsetek (nie we wszystkich ofertach) i przede wszystkim zapłaty za przedłużenie terminu spłaty (i to już absolutnie zawsze). Ponieważ właśnie przedłużanie okresu spłaty kosztuje najwięcej, to na tym etapie mogą pojawić się znaczne koszty wygenerowane przez „darmową” pożyczkę. Warto więc zaznaczyć, że każdy kredyt zaciągnięty w ramach darmowej promocji będzie gratis tylko i wyłącznie, jeśli zostanie spłacony zgodnie z pierwotnymi ustaleniami.

W niektórych parabankach pobierana jest niewielka opłata w charakterze prowizji (np. 10 złotych) i przelew aktywacyjny (zwrotny lub nie). Są to jedyne opłaty, które trzeba będzie ponieść w związku z zawarciem umowy pożyczkowej i w całkowitej sumie kredytu zwykle są one niezauważalne. W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość parabank nie ma prawa do naliczenia odsetek za czas, w którym umowa obowiązywała – również w tym przypadku pożyczka pozostanie darmowa (oczywiście należy ją zwrócić w regulaminowym czasie, ponieważ w przypadku nieoddania pieniędzy oprocentowanie może być naliczane zgodnie z cennikiem).

Może być gratis!

Niewiele jest ograniczeń w regulaminach promocji pożyczek za darmo – gdyby było ich więcej, prawdopodobnie tego rodzaju akcje nie przynosiłyby żadnego skutku. Darmową pożyczkę łatwo jest dostać i nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tych ofert skorzystać u kilku pożyczkodawców i pożyczać taniej. To, rzecz jasna, nie zwalnia pożyczkobiorców z obowiązku samodzielnego kontrolowania swojej zdolności kredytowej – niezależnie od kwoty odsetek, kapitał i tak trzeba oddać w terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here