Ile kosztuje luksus w Polsce?

0
768

Luksus jest dzisiaj coraz bardziej dostępny. Kryzys sprawił, że także luksusowe hotele bardziej aktywnie starają się dzisiaj o gości. Również tych, którzy nigdy wcześniej z ich ofert nie korzystali. W efekcie na nocleg w cztero- czy pięciogwiazdkowym hotelu stać dziś znacznie więcej osób niż przed dwoma laty. Tak jest na świecie. Tak jest i w Polsce.

Dla większości osób głównym czynnikiem decydującym o wyborze hotelu jest cena. Panuje przekonanie, że hotele luksusowe nie mogą sobie pozwolić na duże jej obniżenie. Tymczasem dzisiaj robią to nawet te najbardziej ekskluzywne.
Często nie ogłaszają tego wprost, często takie okazje nie trwają dłużej niż 48 godzin. Na stronach internetowych tych hoteli nie ma nigdzie cennika pokojów. Jest tylko kalendarzyk, przez który pokoje można rezerwować. I w zależności od tego, ile jest sprzedanych pokoi, taka jest obniżka. Pierwsze pokoje w danym dniu często sprzedaje się za połowę ceny. Potem jest drożej. By znaleźć jak najniższe ceny, warto szukać w internecie. Na stronach www. booking. com, www. hrs. pl czy www. olotels. com można najtaniej kupić noclegi w większości hoteli na świecie i w Polsce. Szukać można także na stronach Tablet Hotels, Vacationist, SniqueAway czy VoyagePrive. W teorii są to strony dla członków, w praktyce – dla każdego. A na www. tablethotels. com nocleg dla dwóch osób w butikowym Hotelu Rialto w Warszawie znaleźć można już za 220 złotych.

Niska cena w luksusowym hotelu w Polsce to z reguły 200-280 zł za pokój dwuosobowy. W zamian dostaje się śniadanie, możliwość korzystania z basenu, siłowni, sauny, internetu. Takich pokoi nie ma dużo. I najczęściej oferty dotyczą weekendów, kiedy większość hoteli luksusowych w Polsce pustoszeje. Tak jest w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. W Krakowie czy Sopocie nie, bo to miasta na weekendowe wypady. Kwota 200-280 złotych to nie 500 czy nawet 1000 złotych, które trzeba zapłacić za pokój w ciągu tygodnia. Choć 1000 zł wydaje się wysoką sumą, to warto pamiętać, że dla biznesmena z Zachodu 250 euro nie jest ceną wygórowaną. W Hotelu Hilton London Tower Bridge w promocji za pokój dwuosobowy trzeba zapłacić 107 funtów, czyli niemal 500 złotych. W polskich Hiltonach tyle wynosi cena normalna, a w promocji można mieć dwójkę, np. w Hiltonie w Gdańsku za 262 złote za noc, czyli 65 euro. Dla gościa z zagranicy to bardzo tanio. W polskich hotelach luksusowych Polacy stanowią ledwie kilkanaście procent gości. Choć odsetek ten rośnie. Jeszcze przed kilkoma laty luksusowe hotele w stolicy na weekend pustoszały. Wtedy ruszyły promocje tańszych noclegów i liczba gości indywidualnych się zwiększyła. Dzisiaj w hotelach sieci Bristol, Westin czy Sheraton Polacy to niemal połowa gości. A noc w Sheratonie w Warszawie w weekend można spędzić za 250 zł.

Coraz częściej wykorzystywanym przez luksusowe sieci hotelowe sposobem przyciągnięcia klientów są programy lojalnościowe. Czasem dzięki nim można taniej zapłacić za pokój, częściej jednak hotele stara się dopieścić gości, oferując im dodatkowe atrakcje. Czasem jest to bilet na koncert, śniadanie w prestiżowej strefie Lounge czy propozycja noclegu w pokoju o lepszym standardzie. W hotelu Marriott goście mogą korzystać m. in. z pakietów pobytowych z wykwintnym obiadem, pakietów dla nowożeńców, teatralnych. W Sheratonie uczestnicy programu Starwood Preferred Guest mogą liczyć na zaproszenie na światową premierę hollywoodzkiego filmu. Programy lojalnościowe stają się dzisiaj standardem. Sieć hoteli Ritz-Carlton, która przez długi czas twierdziła, że jej klienci nie potrzebują takiego programu, wprowadziła go we wrześniu 2010 roku. Dzisiaj każdy dolar wydany na nocleg w tej sieci daje 10 punktów. Po uzbieraniu 30 tysięcy punktów można w hotelach Ritza spędzić jedną noc za darmo. Sieć Leading Hotels of the World (ponad 430 hoteli na całym świecie) ruszyła ze swoim programem lojalnościowym na początku 2010 roku. Światowy kryzys niewątpliwie wpłynął na możliwość korzystania z hotelowego luksusu. Jedni na tym stracili, ale inni skorzystali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here