Infekcje górnych dróg oddechowych u dziecka -jak wspomoc leczenie i przyniesc ulge

0
1918

Nasze pociechy często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych. Im dziecko mniejsze tym ciężej je przechodzi, także ryzyko powikłan w postaci nieprawidłowego oddechu czy duszności jest bardziej prawdopodobne i grozniejsze. Warto więc wiedzieć jak pomóc dziecku łatwiej oddychać. Pomoże to nie tylko lepszemu samopoczuciu dziecka, może zachamować rozwój infekcji i doprowadzić do przyspieszenia poprawy zdrowia.

Bardzo ważne jest nawilżanie powietrza. Istnieją do tego specjalne nawilżacze, które np nakłada się na grzejnik czy tez podłaczane do prądu. Jeśli nie mamy takiego przyrządu możemy zagotować wodę w garnku i postawić do w niedostępnym dla dziecka miejscu. Ten sposób ma dodatkowe zalety -możemy do wrzącej wody dodać np :
-tymianek(pomaga przy wysuszonych błonach śluzowych gardła, chrypce, męczącym kaszlu ma działanie bakteriobójcze)
-mięta(udrożnia i osłania drogi oddechowe, rozrzedza wydzieline i ułatwia jej odkrzuszanie, ma działanie przeciwkaszlowe, rozkurcza oskrzela, ma działanie odkarzające)
-majeranek(ma działanie przeciwzapalne, udrożnia drogi oddechowe)
-rumianke(działanie przeciwzabalne, bakteriobójcze, rozkurczające)
-szałwia(ma działanie wykrztuśne, ułatwia wydostanie się zalegającej wydzieliny).

Mieszanke ziól możemy wybrać według gustu. Mozemy zaparzyć także napar do picia, dodać sok z malin dla smaku czy syrop z pędów sosny, który także wzbogaci smak ale i także korzystnie wpłynie na układ oddechowy.
Niezmiernie ważne jest wietrzenie pomieszczeń w których przebywa dziecko, unikanie dymów wszelkiego rodzaju oraz intensywnych zapachów.

Sojusznikiem w zwalczaniu infekcji jest inhalator. Lekarz przepisze leki, ktore nalezy podać za pomocą inhalatora. Sami możemy natomiast bezpiecznie podawać w nim sól fizjologiczną. Nawilży drogi oddechowe, pomoże przy zalegajacym katarze, przyniesie ulge przy oddychaniu.
Inhalacje możemy wykonać dodatkowo w kominach do tego przeznaczonych podgrzewanych świeczką. Wlewamy w odpowiednie miejsce olejek eteryczny, który paruje i oddaje nam swoje zdrowotne dobro. Odpowiednie olejki to te na bazie ziól wyżej wymienionych, a także z pędów sosny, melisy, eukaliptusa. Nie stosujmy tych inhalacji przed ukończeniem pierwszego roku życia.
Ulgę przyniosą też specjalne plastry, które zawieraja olejki umieszczane blisko twarze dziecka, czy posmarowanie maścia np z majeranku ubrania dziecka. Jak najczęsciej dziecko powinno opróżniać nos i pozbywać się flegmy. W przypadku niemowląt niezawodna do tego celu jest od lat znana gruszka czy aspirator. Pozbyciu się flegmy dodatkowo wpomoże syrop czy to z apteki czy wykonany według domowych sposobów.

Dziecko powinno często pić, nie koniecznie dużo ważne by często. Nawilza w ten sposób swoje drogi i pozwoli uniknąc odwodnienia. Ważna jest dieta -lekkostrawna, bogata w witaminy, zawierająca mało cukrów. Chodzi tu o zapewnienie odpowiednich witamin i produktów wzmacniających i uodparniających nasz organizm.
Pamiętajmy, gdy dziecko zaczyna się dusić należy zapewnic oddychanie zimnym chłodnym powietrzem -najszybciej jest podejsc z dzieckiem do otworzonego zamrazalnika, ułatwi to oddech.
Te kilka prostych sposobów szybko przyniesie ulgę naszym pociechom, wpomoże leczenie. Metody są naturalne, sprawdzone i bezpieczne-oczywiście wykonywane przy obecności dorosłych w bezpiecznych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here