Internet, a zmiany w społeczeństwie

1
2693

Jak wiemy, Internet to globalna sieć komputerowa łącząca miliony komputerów z całego świata. W drugiej połowie ubiegłego wieku, kiedy to Internet był dopiero zalążkiem wielkiego wirtualnego świata, nikt nie spodziewał się, że technologia internetowa tak znacznie wpłynie nie tylko na nas, ale i na przyszłe pokolenia. Dzisiaj sieć obraca się wokół wszystkich ważnych elementów i sfer naszego życia, a co najważniejsze, znacznie nam to życie ułatwia. Dzisiaj bez problemu wypożyczymy książkę w bibliotece czy nawet zrobimy zakupy spożywcze, które zapełnią naszą lodówkę. Internet od zawsze budził wiele emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jedni są jego zwolennikami, drudzy starają się go unikać. Tych drugich jest zdecydowanie coraz mniej, bowiem w dzisiejszych czasach już niemal cały świat codziennie korzysta z sieci i nie potrafi się bez niej obejść.

Jedną z najbardziej „internetowych” dziedzin naszego życia stała się nauka. Wiele usług dostępnych w sieci niesie ze sobą edukacyjny charakter, co w znacznym stopniu przyczynić może się do zmian trybów nauczania. Dziś jednym kliknięciem możemy wypożyczyć sobie nie tylko książki czytane dla rozrywki czy dla odcięcia się od często smutnej rzeczywistości, ale również podręczniki, encyklopedie czy inne przydatne uczniom i studentom treści naukowe. Przeglądać możemy też e-booki, w postaci których ukazują się różnorakie magazyny, w tym popularno-naukowe. Jeśli podczas wertowania setek stron internetowych czy czytania naszych wirtualnych podręczników napotkamy problem, bez ruszania się z domu możemy poprosić o pomoc na specjalistycznych forach dyskusyjnych, gdzie inni użytkownicy naprowadzą nas na właściwą ścieżkę rozumowania. Norman Hie i Lutz Erbring z Instytutu Stanford przeprowadzili niegdyś badanie, w którym cztery tysiące respondentów odpowiedziało na pytanie odnoście Internetu i działań w nim przeprowadzanych. Co się okazało? Każdy z ankietowanych przynajmniej raz wyszukał przydatne informacje w sieci. Nie było wśród pytanych ani jednej osoby, która nie skorzystała z Internetu podczas wyszukiwania informacji. Wynik łatwy do przewidzenia? W dzisiejszych czasach na pewno.

Sieć coraz częściej wykorzystywana jest również do zabawy. Młodsze pokolenia coraz częściej odstawiają na bok piłkę czy rower, co zamieniają na wirtualną rozrywkę. Bo po co mam grać z kolegą w piłkę na podwórku jak mogę robić to przez Internet i w dodatku zajadać przy tym chipsy? Nawiązując ponownie do badania Hie’a i Erbringa, jedna trzecia respondentów przyznała, że Internet jest dla nich głównym źródłem rozrywki. Ankietowani najczęściej grają w różnego rodzaju gry, oglądają programy telewizyjne czy słuchają muzyki. Kobiety zadeklarowały natomiast w największej ilości czytanie horoskopów, czasopism czy przeglądanie setek witryn o tematyce styl, moda, zdrowie. Rozrywka w sieci szybko może doprowadzić nas do następnego elementu naszego życia, a mianowicie partnerstwa. Istnieje bardzo wiele portali, które pośredniczą w poszukiwaniach drugiej połówki. Czym to skutkuje? Na pewno znacznym wzrostem tzw. par internetowych. Kwestia poznawania się w sieci zawsze budziła kontrowersje, ale zdanie ogółu wydaje się być raczej na plus niż na minus. Każdy ma bowiem swoje życie i może z nim zrobić co tylko zechce. Poza tym wiele par, które swoją przygodę rozpoczęło właśnie w Internecie deklaruje, że jest szczęśliwa i największa na świecie swatka – sieć, dała im nie tylko znakomitą przygodę ale i miłość do końca życia. Nie pozostaje nic innego jak tylko wierzyć na słowo, bądź samemu spróbować internetowej miłości.

Wraz z rozwojem Internetu duży rozwój zanotowała też komunikacja. Sieciowe kwestie komunikacyjne obejmują takie elementy jak wirtualne telefony (np. popularny Skype), kamerki internetowe, czaty czy jakże liczne komunikatory typu ICQ czy GaduGadu. Te ostatnie nie przeżywają ostatnimi czasu dobrych chwil, bowiem wyparte zostały przez Facebooka, który łączy w sobie i komunikator i „księgę informacji” użytkowników. Na szczególną uwagę w aspekcie komunikacyjnym zasługują skrzynki e-mail. 90 procent wszystkich użytkowników Internetu twierdzi, że ma co najmniej jedną, wirtualną skrzynkę pocztową. Nic dziwnego, bowiem e-mail znacznie ułatwia życie i to nie tylko wirtualne. Dzięki niemu bez problemu wyślemy „list” do znajomego czy zaproponujemy swoją kandydaturę pracodawcom, którzy w dzisiejszych czasach dużą uwagę przywiązują już nie tylko do znajomości obsługi komputera, ale i do umiejętności szybkiego i umiejętnego poruszania się w sieci.

Jeśli już jesteśmy przy pracodawcach, pracownikach i pieniądzach to pora na biznes. Internet stał się niezastąpionym narzędziem biznesowym. Daje możliwość kierowania oddziałami firm nie tylko w jednym kraju, ale i na całym świecie. Sieć jest narzędziem do zarabiania pieniędzy. Powstało wiele sklepów internetowych, w których jedni ludzie wydają, inni zarabiają. Dziś już nie stanowi dla nas problemu kupienie sobie części garderoby ulubionego projektanta dostępnej tylko za granicą. Nie musimy jechać tysięcy kilometrów, wystarczy jedno kliknięcie i po kilku dniach pożądany przez nas przedmiot trafia w nasze ręce. Zaraz zaraz, ale co z zakupami online gdyby nie internetowe systemy płatności? Wirtualne portfele, ekspresowe przelewy bankowe. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo ułatwia nam to codzienne życie. Już nie musimy stać w kolejkach w banku czy na poczcie, wystarczy kliknięcie i pieniądze lądują na koncie naszego kontrahenta.

Podsumowując, coraz więcej ludzi nie może obejść się bez Internetu. Jest on nieodłącznym elementem codziennego życia na całym świecie i znacznie wpływa na wiele codziennych sfer życia każdego człowieka. Znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, naukę i wiele innych kwestii. Rozwijająca się prężnie technologia sprawia, że z sieci będziemy musieli korzystać coraz częściej i coraz więcej i nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie niesie to za sobą konsekwencje.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo podoba mi sie wpis. Chcialabym pctyzoac wiecej, gdyz styl pisania jest bardzo obiecujacy. No i oczywiscie, info z tekstu bardzo mi sie przydadza. Czekam na kolejne wpisy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here