Istria: półwysep pełen atrakcji

0
785

Kusząca słońcem i doskonałymi walorami wypoczynkowymi Chorwacja jest częstym celem podróży Polaków. Wśród regionów, które tak chętnie odwiedzają nasi rodacy prym wiedzie Istria. Ten niezwykły półwysep jest doskonały miejscem na wczasy dla tych, którzy chcą wypocząć w pięknym otoczeniu i cieszyć się niezwykłą scenerią. Jakie atrakcje czekają na turystów w tej części świata? Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Spotkania z historią: Pula
Pula jest miejscowością, której w czasie wycieczki po Istrii pominąć nie można. To najstarsze miasto w tej części Adriatyku, na terenie którego zachowało się wiele wspaniałych zabytków. Pula jest jednocześnie znanym portem, a położenie nad malowniczą zatoką czyni zeń jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Chorwacji. Jakie zabytki koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście? Z pewnością na uwagę zasługuje rzymski amfiteatr, wzniesiony w początkach naszej ery. Uwagę przyciągają też bramy miejskie, wśród których szczególnie pięknie prezentuje się Porta Gemina. Gotycka katedra oraz XIV-wieczny kościół Franciszkanów to kolejne cenne zabytki, które z pewnością warto zwiedzić. Godne polecenia są też dwa muzea: Muzeum Historyczne Istrii oraz Istryjskie Muzeum Archeologiczne. Wizyta w nich zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników historii.

Rovinj: miasto zwane „Perłą Adriatyku”
Z Dubrownikiem o miano najpiękniejszego miasta nad Adriatykiem od lat walczy Rovinj, który swą piękną zabudową oczarował turystów z całego świata. Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych sprawiły, że turystyka ma się w tym mieście doskonale, a liczne zabytki zachęcają miłośników historii do zwiedzenia starego miasta. Pełne ciekawych zbiorów Muzeum Miejskie pozwala poznać historię miasta, a szczególnie godnym polecenia działem jest dział archeologiczny. W miejskiej zabudowie wyróżnia się renesansowa wieża zegarowa, będąca cennym zabytkiem z okresu weneckiego. Na uwagę zasługuje również najstarsza budowla w mieście, czyli kaplica z XIII wieku. Barokowy pałac oraz okazały plac portowy to kolejne miejsca, które z pewnością warto odwiedzić w czasie pobytu w tym mieście. Miejscem, w którym czas w ciekawy sposób może spędzić cała rodzina, jest tutejsze akwarium.

Umag: atrakcje starego miasta
Umag to kolejne ważne miasto, które może pochwalić się wspaniałą starówką. Domy w gotyckim i renesansowym stylu do dziś przypominają o czasach, gdy miasto odgrywało bardzo ważną rolę. Ciekawie prezentują się fragmenty dawnych murów obronnych, które w średniowieczu otaczały całe miasto. Z zabytków sakralnych wyróżnia się tu kościół parafialny z XVIII wieku oraz wzniesiony w XVI wieku kościół św. Rocha.

Miejsca niezwykłe
Istria może się też pochwalić miejscami mniej znanymi, za to fascynującymi. Spędzając wczasy na tym półwyspie warto odwiedzić m. in. Złote Skały w pobliżu Puli oraz latarnię morską znajdującą się na przylądku Kamjeniak. Na uwagę zasługuje też kuszące średniowieczną zabudową miasteczko Vodnjan, pełne gotyckich budowli. Dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów nie lata gratką może okazać się wizyta na terenie parku narodowego Brijuni. Obejmuje on archipelag malowniczych wysp leżących w pobliżu Puli, które zachwycają swym skalistym wybrzeżem oraz ciekawą roślinnością. Miejscem godnym uwagi jest też Novigrad, którego najważniejszym zabytkiem jest bazylika z VIII wieku. Ciekawymi zabytkami może się też pochwalić miasteczko Savudrija, położone w pobliżu Umag. Otoczone kempingami miasteczko jest kolejnym miejscem, w którym Chorwacja zadziwia pięknem swej architektury. Wenecki pałac, kaplica św. Jana oraz latarnia morska z początków XIX wieku to najważniejsze atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki do tego miasteczka.

Różnorodna i malownicza Istria nie bez powodu stała się obiektem zainteresowania niejednego biura podróży. To miejsce, w którym Chorwacja pokazuje swe niezwykłe i wyjątkowo atrakcyjne oblicze. Doskonale rozwinięta infrastruktura sprawia, że można tu bez problemów znaleźć noclegi oraz wyżywienie. Liczne atrakcje zapewniają moc rozrywek, dzięki czemu na nudę w tej części Chorwacji narzekać nie można.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here