Jak co miesiąc podliczać wydatki i skutecznie oszczędzać?

0
1213

Jeśli jesteś osobą, która chce mieć więcej pieniędzy z pewnością wiesz, że powinieneś zwiększyć przychód. Jest też druga możliwość: możesz mniej wydawać, a w efekcie będziesz mieć więcej pieniędzy w portfelu. Są różne sposoby oszczędzania na wydatkach. Poniżej dowiesz się jak systematycznie oszczędzać i kontrolować swoje koszta życia. Wymogiem jest regularność i samokontrola. Reszta przyjdzie sama, jeśli mamy przemyślane cele – czyli, więcej zaoszczędzonych pieniędzy i w efekcie lepszy bilans finansowy.

Metoda ta wymaga byś – najprościej – od pierwszego dnia wybranego miesiąca kiedy chcesz rozpocząć, zbierał każdy paragon lub zapisywał poniesiony wydatek. Paragony możesz trzymać w portfelu, kieszeni lub gdzie tobie wygodnie. Z punktu praktyka warto wiedzieć, że najprostsza metoda to zapisywanie/zbieranie kwitu wydatku tuż po płatności. Jeśli tego przestrzega się, bardzo szybko wyrabia się nawyk i rzadko zapomina się o tej czynności.

Mamy z dnia na dzień coraz więcej paragonów lub zapisanych wydatków, jednocześnie należy napisać nazwę kategorii poniesionego kosztu. Kategorii może być więcej, w zależności od tego jak rozmaity asortyment właśnie zakupiliśmy. Dlaczego zapisywanie kategorii? Po to, by na koniec miesiąca można było zsumować wydatki w odpowiednio przygotowanym dokumencie na papierze lub dysku komputera. Należy przygotować dokument z odpowiednio przemyślanymi kategoriami wydatków, plus całkowita wysokość wydatków i całkowity dochód, ewentualnie podzielony szczegółowo. Skompletowany i dostosowany do potrzeb dokument dochodu i rozchodu po zakończeniu miesiąca – cyklu uzupełniamy. I jesteśmy, po całomiesięcznym kompletowaniu paragonów, kwitów… w najważniejszym momencie pracy. Tak, dobrze czytasz, pracy ponieważ te zadania chociaż są poza etatem służą w efekcie zarabianiu. Oszczędzanie to zarabianie.

Co widzisz na wypełnionym dokumencie po pierwszym cyklu? Co najbardziej ciebie zaskakuje? Podejrzewałeś, że na chemię domową w twojej rodzinie wydaje się co miesiąc średnio 90 zł, ale kategoria „jedzenie na mieście” i „prasa” są wysokie? Wspaniale, o to właśnie chodzi w czytaniu naszego comiesięcznego spisu wydatków. Jedną z metod kontroli wydatków jest ograniczenie ich w kategoriach, które nie są niezbędne do życia i można je zastąpić lub zaprzestać. Przykładowo 4 osobowa rodzina (2 +2) wydaje na żywienie się na mieście miesięcznie 220 zł, przy wspólnym dochodzie małżonków 3800 zł/miesiąc. Mogą ograniczyć ten wydatek lub nawet zaprzestać wydawania pieniędzy w restauracjach, barach nabierając nawyku zabierania ze sobą posiłków do pracy, szkoły. Kwota 220 zł to przy ich dochodzie miesięcznym około 5% – spora część tego co zarabiają. Jest nawet korzyść z takiego rozwiązania, ponieważ wiadomo wtedy co je się „w przerwie”. Jeśli w kategoriach wydatków – oraz na podstawie przejrzanych paragonów – widać wyraźnie częste zakupy żywności w sklepach drogich marek jak np. „Żabka”, ”Fresh” czy „Piotr i Paweł” warto przemyśleć co kupuje się w tych sieciach sklepów i poszukać zamienników lub tych samych produktów w tańszych sklepach. Można również zaoszczędzić na czasie kupując większe ilości wybranych produktów i przechowując je w domu. Różnice w cenach tego samego produktu lub zamiennika mogą w poszczególnych sklepach sięgać kilkudziesięciu procent! Warto dokonać analizy tego gdzie kupujemy, szczególnie w kategorii „żywność”, ponieważ jeść każdy musi.

Ucząc się kupowania w miejscach dla nas bardziej korzystnych, możemy nabyć nawyk wyszukiwania promocji, wyprzedaży w zasadzie w każdej branży i dopiero, gdy taka się nadarzy kupić dany towar. To wymaga samokontroli, ale jest skutecznym sposobem oszczędzania. Możemy również próbować kupować w sklepach internetowych. Coraz bardziej społeczeństwo uświadamia sobie możliwości internetowych zakupów: konieczność posiadania jedynie magazynu, oraz podstawowej obsługi sklepu obniża znacząco jego koszty własne. Dostępność w zasadzie każdego produktu dostępnego stacjonarnie i wyboru tego samego towaru w wielu sklepach internetowych o rożnym przedziale cenowym – to zalety dla zakupów w sieci.

Dla pełnej skuteczności naszego comiesięcznego systemu oszczędzania warto znać dwie kolejne zasady: każdego miesiąca łączny rozchód nie może przekraczać dochodu (wyjątkiem są poważne zakupy jak mieszkanie, samochód). Istotne jest to, by cały czas rozwijać tę metodę ograniczania wydatków. Edukacja siebie oraz zdrowy rozsądek pomogą nam nieustannie zdobywać oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here