Jak dbać o cerę latem? Praktyczne porady!

0
2087

Lato to dla naszej cery jedna z bardziej przyjaznych pór roku. Kojarzy się z beztroskimi dniami, w czasie których niekoniecznie trzeba myśleć o perfekcyjnym wyglądzie, a więcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu przekłada się również na skórę naszej twarzy, która robi się bardziej promienna, dotleniona i muśnięta opalenizną. Na jakie kosmetyki warto postawić o tej porze roku, aby dobrze wyglądać i komfortowo się czuć, a na dodatek jesienią nie musieć ratować zniszczonej własną niefrasobliwością cery?

Makijaż latem
Lato to pora, kiedy najlepiej wygląda makijaż minimalistyczny, który przy okazji jest o tej porze również najbardziej praktyczny. Upały nie sprzyjają zachowaniu nałożonych na twarz warstw kosmetyków w nienagannym stanie, bo one po prostu spłyną. Na co więc warto zwrócić uwagę? Od paru lat ogromnym powodzeniem cieszą się kremy BB (beauty balm lub blemish balm). Pierwotnie produkt ten stworzony został z myślą o pacjentach po operacjach. Jego stosowanie miało koić, przyspieszać gojenie i wspomagać proces leczenia. Do powszechnego stosowania wszedł on już w latach 80. w krajach azjatyckich, natomiast w ostatnim czasie na szeroką skalę zainteresowały się nim firmy europejskie i amerykańskie. Zataczające coraz szersze kręgi moda na BB kremy trwa od kilku dobrych lat. Jak uważają użytkowniczki tych kosmetyków, różnica między produktami azjatyckimi a europejskimi jest kolosalna. Nasze wersje bardziej przypominają różne wariacje kremu koloryzującego, w produktach azjatyckich nadal ogromny nacisk położony jest na właściwości pielęgnacyjne. Czy to jednak znaczy, że kosmetyki dostępne na naszych półkach są złe? Absolutnie nie. Sięgając po BB krem warto wiedzieć, czego można się po nim spodziewać i zastanowić się, na jakim efekcie nam zależy. Produkty kierowane na rynek azjatycki nadal muszą wykazywać bardzo silne działanie pielęgnacyjne, a nawet lecznicze. W ich składzie można znaleźć wiele różnych aktywnych substancji (np. retinol, witaminy czy różnego rodzaju wyciągi), niektórzy producenci obiecują również np. wybielanie plam. Kremy europejskie to bardziej produkty do makijażu, ale w swoim założeniu mają nieco bardziej zaawansowane działanie pielęgnacyjne niż typowe podkłady, ale które w sumie w największej mierze opiera się ono na nawilżaniu. Efekt zastosowania BB kremu jest bardziej naturalny od fluidu. Lżejsza konsystencja łatwiej wtapia się w twarz, jednocześnie nadając delikatny kolor i wyrównując drobne niedoskonałości. Używając BB kremu, trzeba pamiętać o jego delikatnym działaniu, kosmetyk nie zatuszuje np. przebarwień, tak jak podkład o dobrym poziomie krycia. Pamiętajmy jednak, że w czasie upalnych dni nawet najbardziej trwały podkład może z twarzy spłynąć czy się zwarzyć, pozostawiając nieestetyczne plamy, a przy tym i tak odkryć, to co chciałyśmy nim zakryć. Jeśli bardzo nam zależy na przykryciu jakiejś niedoskonałości, można zastosować lekki korektor. Warto również wspomnieć, że użycie BB kremu nie zapewni idealnie matowej twarzy. O tej porze roku taki efekt nie będzie wyglądał dobrze, a jego utrzymanie wymagałoby nieustannej uwagi, bibułek matujących, dokładania kolejnych warstw pudru, a w ostatecznym efekcie mało estetyczny efekt ciastoliny na twarzy. Teraz cera powinna mieć lekki błysk (tzw. glow), dzięki temu sprawia wrażenie wypoczętej i świeżej. Latem twarz ma wyglądać jak najbardziej naturalnie, wiele warstw mocno kryjących kosmetyków sprawi, że po pewnym czasie będziemy wyglądać wyłącznie niechlujnie, zwłaszcza w czasie upalnych dni.

Obecnie na rynku do wyboru jest ogromny wybór kremów BB, które w swojej ofercie mają zarówno firmy drogeryjne, apteczne, wysokopółkowe i selektywne. Warto zaznaczyć, że te kosmetyki mają zazwyczaj mniejszy niż tradycyjne podkłady wybór kolorów, ale też bardzo dobrze dostosowują się do kolorytu twarzy, niemniej warto przed zakupem poprosić o próbkę i samodzielnie wypróbować, czy dany produkt zapewnia taki efekt, o jaki nam chodzi, a także sprawdzić konsystencję i współpracę z konkretną cerą.

Spośród trików stosowanych w przypadku BB kemu, warto wspomnieć o możliwości zastosowania tego produktu jako bazy pod podkład (na przykład w chłodniejsze dni), a w przypadku niezbyt trafionego koloru (tak BB kremu, jak i podkładu), można te produkty wymieszać. Dzięki temu skoryguje się niepasujący nam odcień, a przy okazji można wzbogacić właściwości pielęgnacyjne używanego fluidu. Taka mieszanka pozwoli również dostosować konsystencję używanych preparatów do takiej, która najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom. Można również wypróbować domowy sposób na wyprodukowanie BB kremu – wystarczy ulubiony krem pielęgnacyjny wymieszać z podkładem, w ten sposób samodzielnie dobrać proporcje koloru i rodzaj pielęgnacji.

W upalne dni również warto postawić na wodoodporne produkty do makijażu oczu. Kredki, eyelinery czy tusze o takich właściwościach nie spłyną nam z twarzy w ciągu dnia i nie trzeba będzie co chwila kontrolować swojego wyglądu. Jeśli nie wyobrażamy sobie makijażu bez cieni do powiek, postawmy na dobrą bazę, można też wypróbować cienie w kremie, które z założenia są bardziej trwałe. Sposobem na przedłużenie trwałości cieni może być również pokrycie powieki kredką i dopiero na tak przygotowaną skórę ich nałożenie. Pamiętajmy jednak, że w ciągu dnia latem lepiej postawić na jaśniejsze, bardziej neutralne kolory i mniejszą ilość produktów. Upały nie sprzyjają zachowaniu nienagannego makijażu. Chłodniejsze, spędzane w miłym towarzystwie wieczory mogą być okazją do bardziej szalonego kolorowego makijażu, a niższe temperatury zmniejszają szansę, że zmienimy się w rozmazanego klauna.

Pielęgnacja – przede wszystkim ochrona
Minimalizm w makijażu nie oznacza, że powinniśmy w podobny sposób traktować pielęgnację. Wręcz przeciwnie, latem skóra również wymaga ochrony i troski. W tych miesiącach trzeba pamiętać o dwóch kardynalnych zasadach: ochrona przed promieniami UV i nawilżanie. O ochronie przeciwsłonecznej warto zresztą pamiętać cały rok, stosując pod makijaż preparaty z odpowiednimi faktorami SPF, jednak paradoksalnie latem robi się to nieco trudniejsze. W czasie gorących dni każda dodatkowa warstwa na skórze sprawia wrażenie, że jest nam jeszcze bardziej gorąco, a poczucie lepkości nie poprawia naszego komfortu. O tym, że w czasie plażowania czy przebywania na świeżym powietrzu należy dobrze zabezpieczyć się przed promieniowaniem UV powinno się pamiętać zawsze, bez względu na okoliczności. Kupując preparaty ochronne należy zwrócić uwagę na wartość oznaczoną jako SPF. Oznacza ona wielkość, stosunek minimalnej dawki promieniowania jaka wywoła rumień na skórze bez osłony do tej, która została zabezpieczona. Najprościej mówiąc, im wyższy jest ten wskaźnik, tym lepiej będzie chroniona nasza skóra.

Warto także pamiętać, że promienie słoneczne to promieniowanie UVA i UVB. Te pierwsze to ponad 90 procent promieniowania, które dociera do Ziemi. To właśnie one są odpowiedzialne za starzenie się skóry – przenikają przez naskórek, docierają do skóry właściwej i są główną przyczyną powstawania zmarszczek. Nie są dla nas praktycznie odczuwalne – ale o czym warto pamiętać, są obecne przez cały rok, nie tylko latem. Za brązowienie skóry (ale także wywoływanie oparzeń) odpowiedzialne są promienie UVB. Pamiętajmy więc, aby zwrócić uwagę, żeby nasz krem chronił przed oboma rodzajami promieni – odpowiednie oznaczenia znajdziemy na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych.
W tym segmencie rynku wybór produktów jest naprawdę duży, a rosnąca świadomość konsumentów i wiedza o zagrożeniach, jakie niesie nadmierne opalanie wymusiły na producentach opracowywanie coraz lepszych receptur. Obecnie możemy nabyć kosmetyki bardzo dobrej jakości w różnym przedziale cenowym. Do wyboru mamy także cały wachlarz produktów o różnym sposobie aplikacji (tuby, butelki z atomizerami i bez, sztyfty, aerozole), formie (balsamy, kremy, olejki, suche olejki, preparaty bardziej tłuste, wchłaniające się w tempie niemal ekspresowym itp., itd.). Oczywiście można także dostać wersje kosmetyków w formie wodoodpornej (w ich przypadku, po przebywaniu w wodzie aplikację należy powtórzyć). Warto pamiętać o tym, że aby ochrona przeciwsłoneczna była skuteczna należy użyć dość grubej warstwy preparatu i aplikację regularnie powtarzać (odpowiednie informacje umieszczane są na opakowaniach produktów). Preparat powinien być również nałożony z odpowiednim wyprzedzeniem (ok. 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne). Po dobrej jakości preparat warto wybrać się do apteki.

A co z osobami pozostającymi w mieście?
Nawet jeśli nie wybieramy się na plażę, a plan dnia przewiduje 8-godzinny dzień pracy warto – i to przez cały rok – pod makijaż użyć kremu z ochroną przeciwsłoneczną. Obecnie zdecydowana większość kremów na dzień zawiera faktor SPF (zwykle w przedziale 15-20), ale warto zainteresować się specjalistycznymi preparatami o wyższych wartościach. Można znaleźć wśród nich takie, które idealnie nadają się pod makijaż i mają dobre właściwości pielęgnacyjne. Część osób, zwłaszcza o bardzo wrażliwej skórze, również powinna pamiętać o ochronie odsłoniętych części ciała, np. przedramion czy nóg.

Spośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych latem największe znaczenie ma odpowiednie nawilżanie. Kremy, maseczki, sera i wszelkie preparaty, które nawilżają i koją skórę są najbardziej odpowiednie na ten okres. Pamiętajmy, że w tym okresie nie powinno się wykonywać żadnych inwazyjnych zabiegów, jak kuracje kwasami (choć na rynku mamy również kwasy, które nie są fotouczulające, jednak ich stosowanie o tej porze roku zawsze warto skonsultować z zaufaną kosmetyczką lub lekarzem), silne peelingi czy wszelkie odnawiające skórę zabiegi. Na nie jest czas jesienią. Latem pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej i intensywnym nawilżaniu. Jeśli nie zaniechamy tych działań, jesienią nie będziemy musiały wdrażać intensywnego programu naprawczego, a odpowiednio chroniona i zadbana skóra odwdzięczy się ładnym wyglądem przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here