Jak dbać o kwiaty cięte w wazonach?

0
3463
Kwiaty w wazonie
Kwiaty w wazonie

Ludzie lubią kwiaty. Ich obecność w mieszkaniach łagodzi wystrój wnętrza i nadaje mu szczególny charakter. Ludzie lubią kwiaty, bo lubią je nasze zmysły: wzrok, węch a niekiedy też dotyk. Lubią kwiaty, bo przy kwiatach budzi się w nich artysta, dostrzegający piękno w małym kawałku natury.

Najprościej rozmieścić na półkach kwiaty doniczkowe. Nie powinny one sprawiać wielkich problemów podczas pielęgnacji. Można wybrać gatunki łatwe w uprawie, nadające się do warunków, jakie panują w pomieszczeniu.
Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o kwiaty cięte. Wyjątkowo pięknie prezentują się one w wazonach i jako element dekoracji. Jednak nawet te najbardziej trwałe i najdłużej kwitnące, kiedyś zwiędną. Poza tym, kwiaty cięte wymagają takiej samej pielęgnacji, jak kwiaty doniczkowe, a może nawet większej. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, aby woda, w której stoją zatęchła, a obumarłe liście – zgniły.

Mimo, że dekorowanie mieszkań kwiatami ciętymi wydaje się mieć więcej minusów niż plusów, w rzeczywistości nie jest to ani trudne, ani tak nietrwałe, jak sądzi wielu. Dlatego warto wkładać do wazonów kolorowe pąki, gdyż przynoszą odprężenie i radość.

Sekator do cięcia kwiatów
Sekator do cięcia kwiatów

Jak ciąć kwiaty ?

Aby kwiaty cięte były dłużej świeże, należy pamiętać o ich prawidłowym ścięciu. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda, gdyż każdy gatunek może mieć własne wymagania w tym względzie. Na pewno jednak najlepszą porą dnia jest popołudnie. Wtedy łodygi kwiatów zawierają najwięcej substancji odżywczych. Równie dobrą porą może być poranek, kiedy kwiaty wyglądają wyjątkowo świeżo. Zdecydowanie należy wystrzegać się ścinania kwiatów w południe oraz po deszczu. Na pewno szybko zwiędną.

Do cięcia kwiatów należy używać ostrego narzędzia. Może to być nóż lub sekator. Ruch ręki powinien być mocny i zdecydowany. Nie będzie wtedy miała miejsca sytuacja, gdy tkanki rośliny zostaną zmiażdżone. Jeszcze jedną dość istotną sprawą jest faza rozwoju rośliny. Kwiaty ścięte w czasie pełnego rozkwitu, nie utrzymają się w wodzie zbyt długo. Mogą zwiędnąć jeszcze tego samego dnia. Dlatego lepiej robić to, gdy pąki dopiero się otwierają. Tutaj jednak również wystąpić mogą indywidualne różnice pomiędzy gatunkami. Warto więc czytać i szukać informacji dotyczących konkretnych rodzajów kwiatów.

Łodygi w czystej wodzie
Łodygi w czystej wodzie

Jak przedłużyć „życie” kwiatom ciętym?

Aby kwiaty w wazonie cieszyły spojrzenia ludzi jak najdłużej, należy od razu po ścięciu schłodzić je oraz zapewnić im miękką i czystą wodę. Może to być woda przegotowana lub destylowana. Odpowiednia jest też woda źródlana albo deszczówka. Przed pierwszym włożeniem kwiatów do wody oraz przy każdej jej zmianie, należy skrócić łodygi o ok. 2 cm. Podczas zmieniania wody nie należy zapominać o umyciu wazonu. Dzięki temu można zapobiec w nim rozwojowi mikroflory.

Aby uniknąć przedwczesnego więdnięcia żywych kwiatów, należy je ustawić w odpowiednim miejscu. Najlepiej, aby nie było to pomieszczenie zbyt silnie nasłonecznione i przegrzane. Nie nadają się również miejsca z przeciągiem, gdyż ruch powietrza jest dla kwiatów ogólnie niekorzystny. Dobrym posunięciem, przedłużającym trwałość roślin, jest usunięcie nadmiaru liści z łodygi. Dzięki temu zmniejsza się utrata wody przez parowanie. Dodatkowo zapobiega to gniciu liści i wydzielaniu przez nie substancji, które przyspieszają starzenie.

Zwiędnięte kwiaty
Zwiędnięte kwiaty

Jak odświeżyć zwiędnięte kwiaty?

Niekiedy chwilowa nieuwaga lub brak czasu, innym razem natomiast brak doświadczenia powodują, że kwiaty cięte więdną. Czy można w takim przypadku przywrócić je do życia? Niekiedy tak, innym razem, niestety nie. Warto jednak podejmować takie próby.

Najczęściej wystarczające jest przycięcie kwiatom łodyg (należy to robić pod wodą), a następnie wstawienie ich na około pół godziny do wody o temperaturze 40 stopni.

Bzy i chryzantemy ratuje się inaczej. W ich przypadku zbawienna bywa trwająca 20 sekund kąpiel we wrzątku. Oczywiście nie należy kąpać całych kwiatów, a tylko łodygi do wysokości 10 centymetrów. Sposób ten jest trochę ryzykowny, bo gorąca para wodna może niekorzystnie wpłynąć na płatki kwiatów, trzeba je więc odpowiednio zabezpieczyć, np. gazetą. W ten sam sposób można uratować róże i gerbery.

Większość gatunków kwiatów ożyje też po kąpieli w wannie lub wiadrze i po owinięciu główek mokrym papierem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here