Jak dbać o skórę po depilacji?

0
2139

Po depilacji skóra zawsze jest w jakimś stopniu podrażniona. Nawet jeśli mikrouszkodzeń nie widać, możemy mieć pewność, że istnieją i tego akurat zjawiska nie da się w pełni wyeliminować. Perfekcyjny dobór metody depilacji, dobry dobór kosmetyków do pielęgnacji skóry po depilacji a przede wszystkim doskonale opanowana technika tego zabiegu minimalizują wiele problemów, tym niemniej bariera hydro-lipidowa skóry ulega jednak pewnemu zachwianiu, nie wspominając o uszkodzeniach naskórka, przez co przy niesprzyjających warunkach skóra po depilacji staje się bardzo podatna na stany zapalne i znacznie poważniejsze problemy.
Kluczem do minimalizacji podrażnień jest, jak już wspomniałam, perfekcyjny dobór metody usuwania owłosienia i dobrze opanowana technika.

Metoda depilacji
Depilację wykonujemy mechanicznie bądź chemicznie. Depilacja mechaniczna polega na ucinaniu lub wyrywaniu włosków, depilacja chemiczna rozpuszcza je. W związku z tym możliwe jest powstanie najrozmaitszych uszkodzeń. Decydując się na depilację maszynką do golenia, możemy uszkodzić naskórek, podobnie w przypadku depilatora elektrycznego. Wybierając depilację woskiem, narażamy skórę na oddziaływanie substancji chemicznych, zawartych w wosku, podobnie przy depilacji kremem – rozpuszczając włoski, krem w jakimś stopniu rozpuszcza naskórek. Nawet depilacja laserowa nie jest w stanie w pełni wyeliminować ryzyka podrażnień, w końcu na włoski (i otaczającą je skórę) oddziałuje w jej przypadku dość potężna energia. Jedyny plus w tym, że depilacja laserowa usuwa włosy na stałe, a to oznacza eliminację potrzeby usuwania włosków i co za tym idzie eliminację ewentualnych podrażnień.
W każdym przypadku ryzyko podrażnień zminimalizujemy wówczas gdy do depilacji podejdziemy bardzo poważnie, przeprowadzimy ją uważnie i zgodnie z zaleceniami producentów urządzeń bądź kosmetyków wykorzystanych do depilacji.

Najczęściej występujące podrażnienia
Po depilacji najczęściej pojawiają się krostki wskutek uszkodzenia skóry, niewielkie stany zapalne i wrastające włoski. Włoski wrastają wtedy, gdy nie mogą się przebić przez naskórek, lub uległy skręceniu w wyniku nieumiejętnego urywania ich w trakcie depilacji depilatorem lub woskiem. Ryzyko wrastania włosków minimalizują regularnie wykonywane pilingi i regularne zmiękczanie naskórka.
W celu złagodzenia mniejszych podrażnień po depilacji warto nasmarować skórę kosmetykiem zawierającym środki łagodzące podrażnienia (o działaniu przeciwzapalnym) i przede wszystkim warto pozwolić odpocząć skórze.

Odpoczynek skóry po depilacji
Co oznacza odpoczynek? Po depilacji nie powinnyśmy wykonywać żadnych skomplikowanych zabiegów kosmetycznych, nie należy wystawiać skóry na wiatr czy słońce, podobnie w trakcie mycia należy posłużyć się bardzo łagodnymi kosmetykami a przede wszystkim nie robić natychmiastowych poprawek po depilacji, jeśli coś nam nie wyszło. W tym przypadku koniecznie odczekajmy minimum 24 godziny.
Podrażnienia po depilacji nie są domeną kobiet. Depilacja mężczyzn również niejednokrotnie skutkuje wystąpieniem podrażnień.

Wskazana jest minimalizacja ryzyka wystąpienia podrażnień. Ryzyko to zminimalizujemy, stosując po depilacji kremy opóźniające porost włosków. Niektóre działają naprawdę wyjątkowo efektywnie. Warto to mieć na uwadze, kupić odpowiedni kosmetyk i w ten sposób się zabezpieczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here