Jak napisać powieść?

0
2671

Wynalezienie druku było bardzo ważnym wynalazkiem w historii ludzkości. Wszystko zapoczątkował Jan Gutenberg, wynalazca ruchomej czcionki. Było to o tyle niezwykłe, że sposób przekazywania myśli, stał się jeszcze łatwiejszy. Autor może dać początek nowej historii, zapisując ją.
Dzisiaj skupimy się właśnie na tym, jak napisać powieść. Na początku warto pozbyć się złudzeń, że to prosta czynność, niewymagająca praktycznie żadnego wysiłku. Nic bardziej mylnego! Cały proces pisania jest trudną i długą pracą. Dzisiaj jednak zdobędziecie różne wskazówki, jak napisać książkę, aby uniknąć podstawowych błędów niejednego początkującego pisarza.

KROK 1 – POMYSŁ
Ten niby banalny punkt to tak naprawdę zmora niejednego powieściopisarza. Dobry pomysł to podstawa dobrej książki. Nie możemy nawet ZACZYNAĆ naszego dzieła bez jasno ustalonego pomysłu na nie. Jak znaleźć natchnienie? Wybierz się do pobliskiego parku, na ogródek, nad staw lub w inne spokojne i miłe dla oka miejsce. Myśl nad tym, co chciałbyś napisać? O czym opowiedzieć? Po jaką książkę Ty byś sięgnął? Co wybrał? Potem dokładnie zaplanuj akcję, dopracuj fabułę – nie myśl schematycznie! Czytelnik nie powinien się niczego domyślać (chyba, że tego przewiduje autor). I pamiętaj! Najgorsze zło to skopiować czyjś pomysł. Plagiatów nikt nie chce czytać.

KROK 2 – WSZYSTKO ZAPISZ
Masz niesamowity i oryginalny pomysł? Cudownie! Teraz możesz przystąpić do tworzenia planu wydarzeń. Ktoś powie – po co mi to? Otóż dużo łatwiej będzie Ci pisać, mając wszystko dokładnie określone. Nie pogubisz się w wątkach, nic nie pominiesz… Plan wydarzeń jest obowiązkowy. Nie musisz pisać idealnego planu, wprost ze szkolnego zeszytu, gdzie polonistka wytykała wszystkie błędy gramatyczne, interpunkcyjne i stylistyczne. To Twoje notatki do których masz dostęp tylko Ty jeden. Pisz tak, aby po kilku miesiącach nadal dokładnie pamiętać co chciałeś zawrzeć w danym punkcie. To ważne, ponieważ może być tak, że będziesz pisać powieść przez na przykład dwa lata. Kiedy po tych dwóch latach dobrniesz do końcowych punktów i będzie tam np. „tajemnicza rozmowa” najprawdopodobniej nie będziesz pamiętał już jak ona miała dokładnie przebiegać, co w niej miało się zawrzeć, jaki miał być jej styl. Pisz obszernie, nawet swoimi hasłami. Im bardziej opiszesz dany punkt, tym łatwiej będzie Ci go w przyszłości przenieść do powieści.

KROK 3 – DO ROBOTY!
Masz pomysł, plan i laptop pod ręką? To znaczy, że masz już wszystko, aby zacząć pisać. Jeśli wolisz pisać ręcznie np. w jakimś zeszycie, musisz liczyć się z tym, że w przyszłości przepisywanie zajmie Ci wiele godzin pracy przy komputerze. Dużo łatwiej pisać w edytorze tekstowym, gdzie wszystko szybko można poprawić, bez kreślenia i wyrywania stron. Najlepiej zrobisz, gdy codziennie napiszesz kawałek. Jest to trudne, szczególnie, gdy nie ma się tak zwanej „weny twórczej”, jednak systematyczność z pewnością się opłaci.

KROK 4 – SPRAWDŹ
Napisałeś? Gratulacje. W tym momencie będziesz już wiedział ile trudu zajmuje napisanie powieści. Kiedy książka już będzie napisana, czas zacząć ją sprawdzać. Jest to krok, którego nie możesz pominąć. Poprawiać będziesz błędy ortograficzne (najlepiej miej włączoną autokorektę, jednak i ona czasami zawodzi), gramatyczne, stylistyczne, interpunkcyjne, powtórzenia oraz tak zwane „przekręcone literki” (np. zamiast „osa” napiszesz w pośpiechu „asa” – autokorekta nie wykryje, jednak całość nie ma sensu). Czasem się zdarzy, że będziesz musiał poprawiać całą stronę, ponieważ źle coś sformułowałeś. Nie przejmuj się, to normalne gdy pisze się na klawiaturze.

KROK 5 – DAJ KOMUŚ
Zanim całkowicie zamkniesz edycję Twojego dzieła, warto dać komuś zaufanemu do sprawdzenia. Poproś go, aby zwrócił uwagę na wszystkie błędy, zapisał dokładnie na kartce numer strony i co trzeba poprawić. Dzięki temu wyłapiesz jeszcze więcej błędów, co będzie skutkowało zwiększeniem wartości Twojej pracy.

KROK 6 – CO DALEJ?
Ten krok zależy od Ciebie. Twoja książka jest gotowa. Może pozostać w formie elektronicznej na Twoim komputerze, możesz ją wydrukować w formie kilku egzemplarzy, możesz podesłać ją do jakiegoś wydawnictwa, wydać ją we własnym zakresie lub podesłać na jakiś konkurs. Możliwości jest wiele, jednak niektóre z nich wiążą się z kosztami, dlatego musisz dokładnie wszystko przemyśleć, a potem wybrać rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.

KROK 7 – KONIEC
Tak, to koniec. Odetchnij głęboko, wyciągnij się w hamaku i ciesz się, bo Twoja powieść jest już gotowa! Możesz sobie pogratulować sukcesu.

PRZYDATNE RADY W PISANIU POWIEŚCI:
– uważaj na sformułowania, które są nieliterackie
– uważaj na powtórzenia!!
– niech Twoja książka nie skupia się na ciągłych opisach
– nie „lej wody”, bo czytający się zanudzi
– dopracuj szczegóły
– nie rozwlekaj za bardzo akcji
– strzeż się plagiatów!!
– dobrze widziane są krótkie zdania budujące napięcie
– dobrze opisuj rzeczywistość, aby czytelnik z łatwością sobie wszystko wyobrażał
– szybka akcja
– kończ rozdziały emocjonująco
– możesz dodać epilog i prolog
– ciekawie jest gdy np. epilog lub prolog nie jest związany z akcją książki, tylko opowiada o wydarzeniu które w pewien sposób łączy się z całością
– dodawaj dialogi
– pisz ciekawie, niebanalnie, ale również nie za poważnie

Teraz już wiesz o czym musisz pamiętać rozpoczynając pisanie powieści. Nie będzie to łatwa droga, jednak przynosi wiele satysfakcji. Najważniejsza jest systematyczność i dążenie do upragnionego celu. Kto wie, może już niebawem Twoje książki znajdą się obok sławnych pisarzy?

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here