Jak niedrogo odświeżyć mieszkanie?

0
2190

 

“W moim magicznym domu ciepło jest i bezpiecznie” śpiewała Hanna Banaszak. Dom to coś więcej niż ściany, jednak dużo przyjemniej jest, gdy owo ściany są wyremontowane i tworzą przytulny kąt. Salon powinien zapraszać do rozgoszczenia się i oddania wieczornym rozmowom przy herbacie. Gruntowny remont to duże koszty, którymi często nie chcemy nadwyrężać budżetu domowego. Jednocześnie nie chcemy się wstydzić, gdy zaprosimy gości. Co możemy zrobić, aby odświeżyć mieszkanie niskim kosztem i cieszyć się zadbanym domem?

 

Najpierw należy dobrze zaplanować remont, dzieląc go na kolejne etapy, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe i oczekiwania co do efektu końcowego. Aby szybko osiągnąć widoczną zmianę nie malujmy ścian i nie wymieniajmy drzwi w jednym pokoju. Jeśli malujemy to wszystkie pokoje, a jeśli chcemy wymienić drzwi to również wszystkie w tym samym czasie. Musimy też zdecydować, które prace możemy wykonać sami, a do których będziemy potrzebować specjalisty. To jasne, że im więcej zrobimy sami tym mniej zapłacimy firmie remontowej, jednak nie bierzmy się za zadania, które mogą nas przerosnąć. Poprawienie tego, co sami zepsuliśmy podwoi koszty, zamiast je obniżyć. Planując prace bądźmy realistami. Odłóżmy też trochę dodatkowych pieniędzy (10% sumy kosztów remontu) na nieprzewidziane wydatki. Zamawiając usługi firmy remontowej skorzystajmy z poleceń znajomych, aby całe przedsięwzięcie nie zamieniło się w koszmar.

 

living-1733750_1920

 

Do czynności, które bez problemu możemy wykonać sami należy malowanie ścian. Wybór koloru jest istotny nie tylko ze względów estetycznych. Za pomocą odpowiedniego koloru możemy optycznie powiększyć pokój, a nieumiejętnie dobrany będzie przytłaczał domowników. Dom to nasz azyl, w którym odpoczywamy. Musi być tak urządzony, abyśmy mogli się w nim zrelaksować. Najczęściej używany kolor biały doda przestrzeni, ale jeśli nam się znudził to dobre będą kolory pastelowe. W kuchni lepiej użyć farb odpornych na zmywanie. Pozwoli to uniknąć konieczności szybkiego  ponownego malowania ścian.

 

Natomiast jeżeli chcemy tylko nieco zmienić wystrój, ale malowanie nie jest konieczne, to bardzo ciekawy efekt powstanie poprzez nałożenie na jedną ze ścian tynku fakturowanego. Daje on duże możliwości oryginalnego ozdobienia ścian. Możemy utworzyć dowolne wzory, a nawet wtopić jakieś kształty, np. muszelki. Do udekorowania ścian można również użyć szablonów malarskich. Efektownie wygląda również fototapeta na całą ścianę z pięknym krajobrazem czy widokiem na miasto. Dostępne są też rolety z grafiką, które zrobią wrażenie na gościach i uczynią wnętrze niepowtarzalnym.

 

Kolejnym krokiem mającym na celu odświeżenie wystroju mieszkania jest odnowienie mebli zamiast kupowania nowych. Jeżeli powierzchnia mebli jest bardzo zniszczona to prostym sposobem renowacji jest przyklejenie na nią nową okleinę lub je pomalować. Jeśli meble nie są zniszczone i chcemy tylko zmienić ich wygląd, możemy wyciąć wybrany kształt z okleiny i nakleić na meble. Ciekawy efekt otrzymamy, jeśli ten sam wzór zrobimy obok na ścianie. Możemy również nakleić wycinanki z papieru i dla utrwalenie pokryć je bezbarwnym lakierem. Natomiast solidnym, drewnianym meblom drugie życie da polakierowanie ich. Jeśli posiadamy zdolności manualne i igła z nitką nie są nam obce to poradzimy sobie również z samodzielnym zrobieniem pokrowców na krzesła, a nawet wykonaniem nowej tapicerki na fotelach. W tym celu przybijamy materiał pinezkami tapicerskimi na starą tapicerkę lub po prostu gwoździami. Warto też pomyśleć nad innym ustawieniem mebli, które pomoże zyskać więcej przestrzeni lub po prostu zmienić charakter pokoju.

 

indoor-1741784_1920

 

Nowego blasku pomieszczeniom nada zrobienie nowego oświetlenia. Duże pole do popisu dają żarówki i lampy led. Mogą mieć wiele kolorów, łatwo je umieścić w dogodnym miejscu, a ich koszt jest niski. Gdy oświetlenie pełni tylko praktyczną funkcję to  wystarcza żyrandol i lampka. Gdy chcemy, by pokój miał klimat daje nam ono wiele możliwości. Można podświetlić na przykład półki czy schody. Odmienić nasze wnętrze może też lampa w oryginalnym kształcie.

 

Dzieło dopełnią dodatki dopasowane kolorystycznie do nowego wnętrza. Zawsze robią wrażenie stosy kolorowych poduch na łóżku lub kanapie i elegancka narzuta. Dodatkowe wrażenie większej przestrzeni zyskamy montując dodatkowe lustra, np. na drzwiach szafy. Jeżeli mamy dużo rzeczy, które nie mieszczą się już na regałach to zamontujmy kilka dodatkowych półek lub kupmy dodatkowe pudła, które postawimy na regale lub zrobimy z nich kolorową piramidę. Chcąc znaleźć wyjątkowe przedmioty, takie których nie znajdzie się w przeciętnym domu, warto udać się na targ staroci. Poszukiwania mogą zająć sporo czasu i wymagać nieco wyczucia, aby oddzielić ziarna od plew, ale gdy znajdziemy niepowtarzalną perełkę, przekonamy się, że było warto. Tak postawimy kropkę nad “i” kończąc odnawianie mieszkania. Teraz pozostaje już tylko zaprosić gości na kolację.

 

Alicja Brzezińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here