Jak podróżować i mieć zakwaterowanie za darmo?

0
799

Chcesz zwiedzać inne kraje, podróżować bez troski o budżet, cieszyć się bezpłatnym zakwaterowaniem, a do tego poczuć się za granicą jak w domu? Wielu turystów znudziło wszechobecne all inclusive, przepełnione hotelowe brodziki pełne wrzeszczących dzieciaków, stołówkowe jedzenie i drinki na wynos. Jeśli należysz do grona zmęczonych komercją podróżników, masz dość lotów czarterowych pełnych pijanych ojców i opalonych na solarium matek, chcesz przenieść swoje podróże na zupełnie nowy poziom – być może idea home swap jest dla Ciebie.
Home swap albo home exchange to idea zamiany domów. Na Zachodzie funkcjonuje już od dobrych kilku dekad i sprawdza się doskonale. Dobór osoby czy rodziny, z którą zamienimy się domem umożliwia wiele stworzonych do tego celu portali, m. in. www. homeexchange. com, switchhomes. net‎ czy polski odpowiednik www. domzadom. pl. Zamiana domów obejmuje cały świat, tak więc za pośrednictwem portali można wymieniać się z ludźmi mieszkającymi w nawet najdalszych częściach Ziemi.

Aby móc podróżować i mieszkać u kogoś w domu za darmo wystarczy założyć konto na którymś z portali i szczegółowo uzupełnić swój profil. Założenie konta na portalach jest płatne, ceny oscylują wokół 150 USD za rok. Opłata ściągana jest z karty kredytowej jednorazowo. Dopiero będąc członkiem portalu mamy możliwość pełnego przeglądania profili innych użytkowników i wymieniania się z nimi mailami. Mimo dość wysokiej na polską kieszeń ceny to właśnie obowiązkowa odpłatność jest swojego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa. Możemy założyć, że dla zabawy nikt raczej nie zdecydowałby się ponieść tak wysokich opłat.

Językiem, w którym prowadzone są zagraniczne portale wymiany domów jest angielski. Wielu użytkowników prowadzi swoje profile w języku hiszpańskim, niemieckim czy francuskim, znaczna większość zna też po kilka języków naraz. Operując w stopniu średniozaawansowanym którymś z tych języków nie powinniśmy mieć problemów w odnalezieniu się na portalu.

W budowaniu wiarygodnego profilu bardzo ważna jest przejrzystość informacji i stworzenie dobrego wizerunku, gwarantującego obopólne bezpieczeństwo wymiany domów. W końcu nie tylko my będziemy mieszkać u kogoś, ale także inna rodzina przyjedzie i zamieszka w naszym domu. Profil musi więc zawierać nasze aktualne zdjęcia, a także opis członków rodziny, ich wiek i to czym się na co dzień zajmują. Zdjęcia powinny pokazywać to jacy jesteśmy, nasze zainteresowania, a także obowiązkowo członków rodziny, którzy będą podróżować razem z nami. Dodatkowo ważne jest aby możliwie profesjonalnie sfotografować dom czy mieszkanie, którym chcemy się wymienić. Trzeba pokazać zalety swojego domostwa, sfotografować poszczególne pomieszczenia, przedstawić swoje miejsce zamieszkania w dobrym świetle. Warto pokazać na zdjęciach to co według nas wyróżnia nasze mieszkanie. Mogą to być piękne antyki, półki z książkami, widok z balkonu albo wygodny fotel okryty miękkim kocem.

Na osobny i szczegółowy opis zasługuje nasza miejscowość i region. Trzeba pokrótce przedstawić najważniejsze miejscowe atrakcje turystyczne, mogą to być muzea, parki, jeziora, pobliskie góry czy średniowieczna starówka naszego miasta. Dobrze jest dodać zarys historyczny miasta, opisać walory geograficzne okolicy, sporządzić spis miejscowości, które warto odwiedzić. Pobliskie baseny, boiska, stadiony także mogą stanowić atrakcję dla gości, nie zapominajmy więc umieścić ich w swoim opisie. Nie trzeba koniecznie mieszkać w Krakowie lub Warszawie aby partnerzy do wymiany z zagranicy chcieli przyjechać do właśnie do ciebie. Warto pamiętać, że gusta podróżnicze są różne i dla każdego co innego jest atrakcyjne. Bardzo ważne jest także dokładne wskazanie położenia naszego mieszkania. Trzeba określić jak daleko znajduje się ono od centrum, gdzie znajdują się najbliższe sklepy, szpital, poczta, banki czy przystanki komunikacji miejskiej. Podkreślmy atuty naszego miasta. Musimy przecież zachęcić potencjalnych partnerów do wymiany aby zdecydowali się przyjechać właśnie do nas!

W swoim profilu warto określić czy w naszym domu mile będą widziani zwierzęta, czy można palić, czy możliwa jest dla nas także wymiana aut.

Dodatkowo jedną z podstawowych informacji jest określenie ilości osób, które możemy u siebie zakwaterować, a także ilości osób, która będzie podróżować z nami. Wiele użytkowników określa także preferowane kierunki podróży oraz daty wyjazdu, co bardzo pomaga w dopasowywaniu partnerów.

Proces poszukiwania partnera do zamiany może być krótkotrwały lub długotrwały, w zależności od kompletności naszego profilu, stopnia jego wiarygodności i atrakcyjności naszego miejsca zamieszkania. Sama zasada jest prosta. Jeżeli spodobał nam się dom któregoś z użytkowników możemy napisać do niego wiadomość na portalu z zapytaniem czy nie chciałby on wymienić się z nami domem. I już! Oczywiście, w ciągu roku możemy dokonywać zamiany domów i podróżować dowolną ilość razy.

Jeżeli znaleźliśmy już partnera, który jest zdecydowany wymienić się z nami mieszkaniem w ustalonym terminie, oboje wypełniacie umowę, która jest nieodpłatnie udostępniana przez portal. Po podpisaniu umowy obie strony mogą swobodnie kupować bilety lotnicze, aranżować urlopy i w pełni przygotowywać się do podróży. W tym wypadku odstąpienie od umowy jest możliwe tylko w wypadku nagłej śmierci lub choroby jednej ze stron, co nie zwalnia jej od obowiązku zapewnienia gościom alternatywnego zakwaterowania. Warto dodać, że wszystkie rachunki za media powstałe w trakcie wymiany opłaca gospodarz.

Jako potencjalni gospodarze musimy zadbać o to, by podczas pobytu gościom niczego nie brakowało. Przed wyjazdem warto opróżnić kilka szuflad i część szafy, przygotować świeże ręczniki i pościel, kołdry i poduszki. Pomocnym może okazać się sporządzenie spisu ważnych telefonów, krótkie opisanie obsługi pralki czy innych sprzętów RTV/AGD, rozpiskę kursowania tramwajów i autobusów miejskich. Konieczne jest także pozostawienie danych kontaktowych zarówno do siebie jak i do zaufanej osoby na miejscu. Warto jest też napisać z czego goście mogą korzystać bez konieczności ich uzupełniania przy wyjeździe – np. artykuły spożywcze, higieniczne, środki czystości dostępne w domu. Dobrze jest poinformować sąsiadów, że w danym okresie przebywać będą u nas goście. Zapobiegnie to ewentualnym nieprzyjemnościom i niedomówieniom. Miłym zwyczajem jest także pozostawienie dla gości małego prezentu powitalnego. Może to być butelka wina, lokalne przysmaki, kosz owoców lub nieduża zabawka dla dziecka.

Uczestnictwo w wymianie domów polega na uczciwości i zaufaniu, ale także zdrowym rozsądku. Zanim przystąpimy do programu warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeżeli zdecydujemy się dołączyć do projektu i uda nam się znaleźć partnera, który zamieni się z nami domami, świat stanie przed nami otworem. Wakacje w Nowej Zelandii, Tajlandii czy USA przestaną być jedynie nieosiągalnym ze względu na koszty marzeniem. Jedyne opłaty, które ponosimy to ceny biletów oraz wyżywienie na miejscu oraz opłata roczna dla portalu. W ten sposób osiągamy cel – podróżowanie bez granic i za darmo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here