Jak poznać dobrego specjalistę?

1
2696

Dobry fryzjer czy kosmetyczka, jeśli uda się nam na takiego fachowca trafić, to prawdziwy skarb. Eksperci potrafią doradzić, umieją dobrać odpowiednią pielęgnację, sprawią, że klientka wyjdzie z ich gabinetu piękniejsza. Niestety, niejednokrotnie zdarza się, że osoba przedstawiająca się jako specjalista w danej dziedzinie nie tylko nie potrafi dobrze wykonać usługi, ale co gorsza, może oszpecić, a nawet spowodować poważne kłopoty zdrowotne.

Wizyta w podejrzanym gabinecie może nie skończyć się nie tylko złą fryzurą czy krzywymi paznokciami, ale także bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Złapać można zakażenia bakteryjne, wirusowe (nawet te najpoważniejsze, jak HIV czy zakażenie wątroby) czy grzybice. Brak higieny, nieodpowiedni sposób sterylizacji narzędzi, zaniedbanie zasad bezpieczeństwa, wszystko to naraża nas na ogromne niebezpieczeństwo. Jak więc dobrze wybrać?

Po pierwsze, zwracajmy uwagę na czystość. Jeśli wchodzimy do gabinetu, który ostatnie porządki generalnie widział jakieś kilka lat temu, z miejsca powinniśmy zrezygnować z usługi. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają używane narzędzia. Jeśli są zaniedbane, brudne, połamane, uciekajmy. Zwróćmy uwagę na sposób wykonywania pracy. Grzebień, nożyczki czy jakiekolwiek inne narzędzie upadło? Nie szkodzi, przecież wystarczy przetrzeć go o fartuch i dalej jest zdatne do użytku. Uciekajmy. Zabiegi, zwłaszcza te bardziej inwazyjne, jak na przykład wycinanie skórek, oczyszczanie twarzy, wykonywane są bez rękawiczek. Tym bardziej uciekajmy. Rękawiczki chronią nie tylko osobę wykonującą swoje obowiązki, ale również i nas. Zwróćmy uwagę, czy używane narzędzia są sterylnie zapakowane. Mogą być wielokrotnego użytku, wówczas powinny być sterylizowane po każdym zabiegu, mogą być jednorazowe. Jeśli cokolwiek budzi nasze podejrzenia, pytajmy. I nie dajmy się zbyć. Chodzi o nasze zdrowie.

Po drugie, zwróćmy uwagę na wygląd osoby, która się ma nami zajmować. Fryzjerka ma maksymalnie rozjaśnione, spalone, przesuszone i rozwichrzone włosy? Mamy duże szanse na to, że taka fryzura jest według niej najlepszym estetycznym wzorcem, do którego będzie dążyć. Albo, co gorsza, nie ma pojęcia o prawidłowej pielęgnacji. Trudno więc liczyć, że będzie potrafić doradzić i dobrać preparaty i sposób postępowania dostosowane do naszych potrzeb. Kosmetyczka wygląda jak przeniesiona ze środka szalonych lat 80.? Zamiast brwi ma ogromne czarne skrzydła kruka bądź wyskubane kreseczki? Napompowane do przesady usta? Mamy podobny dylemat. Albo jej zdaniem ten styl powinien być obowiązujący, albo nie ma odpowiednich umiejętności lub wrażliwości estetycznej. Osoba wykonująca konkretną usługę jest wizytówką swoich umiejętności. Nie oznacza to, że wszyscy, którzy pracują z włosami muszą mieć grube, gęste i idealne czupryny, a kosmetyczka nie ma prawa mieć problemów z cerą. Nawet cienkie, rzadkie czy delikatne włosy mogą być zadbane i dobrze uczesane. Podobnie skóra – nie każda, nawet mimo najlepszej pielęgnacji, będzie idealna. Liczy się ogólne wrażenie i poczucie, że osoba będąca ekspertem potrafi zadbać o siebie i ma wyczucie, jakie rozwiązania są najlepsze dla danego typu urody.

Po trzecie, pytajmy, pytajmy, pytajmy. Specjalista powinien umieć wytłumaczyć, dlaczego proponuje dane rozwiązanie. Dobry fryzjer zawsze wyjaśni jakie cięcie, kolor czy pielęgnację zastosuje, dlaczego ten wybór będzie dla nas najlepszy i jakiego efektu końcowego się spodziewa. Fachowiec powinien umieć nam odmówić. Jeśli przychodzimy ze zdjęciem wymarzonej fryzury, która absolutnie nie nadaje się dla naszych włosów czy typu urody, dobry fryzjer wyjaśni nam dlaczego takie cięcie będzie nieodpowiednie i zaproponuje indywidualnie dopasowane dla nas rozwiązanie. Podobnie kosmetyczka. Jeśli wymarzy się nam zabieg nienadający się do naszej cery czy tym bardziej taki, który wyrządzi nam szkodę, specjalista musi umieć zaprotestować. Może zaproponować coś innego, ale wykonania niedobranego zabiegu nie powinien się podjąć. Jeśli się zgodzi, świadczy to albo o niewiedzy (uciekajmy!), albo o chęci zarobku bez względu na konsekwencje dla klienta, co chyba świadczy o usługodawcy jeszcze gorzej.

Po czwarte, specjalista orientuje się w najnowszych trendach, bierze udział w szkoleniach, nie zamyka się wyłącznie w swojej dziedzinie. Zna nowoczesne rozwiązania, orientuje się w proponowanych przez firmy nowych preparatach. Jeśli mamy problem, zarówno fryzjer, jak i kosmetyczka powinni umieć doradzić wizytę u specjalisty. Nie są medykami, ale powinni orientować się, jakie objawy mogą wskazywać na poważniejsze przyczyny i dla dobra klienta powinno wykonać się konsultację medyczną.

Po piąte, obserwujmy, czy nasze wskazówki są respektowane. Chcemy zmienić kolor na blond, a fryzjer twierdzi, że czarny będzie lepszy, ale nie potrafi tego uzasadnić? Przekonujemy, że mamy słabe paznokcie i chcemy czegoś mało inwazyjnego, a manicurzystka spokojnie zabiera się za nakładanie żeli, jak poprzedniej klientce i jeszcze poprzedniej, i poprzedniej? Fachowiec słucha klienta. Jeśli uważa, że realizacja tych pomysłów będzie niewypałem, mówi o tym wprost, a swoje zdanie uzasadnia.

Po szóste, profesjonalista zachowuje się… profesjonalnie. Wydaje się to truizmem, ale dobry specjalista nigdy nie pozwoli sobie na komentowanie innych klientek w naszej obecności. Fachowiec nie będzie „wydziwiał” nad nami. Jeśli mamy słabe czy cienkie włosy, stwierdzi ten fakt i zaproponuje odpowiednie kroki. Nie będzie cmokał i powtarzał, że klientka jest „biedna, a włoski takie rzadziutkie”. Zdaje sobie sprawę, że ona doskonale o tym wie i o tę swoją czuprynę desperacko walczy, a powtarzanie tego w tonie sensacyjnego odkrycia, na pewno jej nie pomoże.

Pamiętajmy również, że profesjonaliści pracują na specjalistycznych preparatach. Świetnie, jeśli orientują się w najnowszych propozycjach drogeryjnych i też potrafią wskazać, co z tej półki będzie dla nas dobre, ale zwykle takich preparatów po prostu nie używają. Nie muszą ich znać. Powinni umieć doradzić i uzasadnić, jakie składniki danych preparatów będą dla naszych włosów czy skóry dobre i podpowiedzą, jak ich szukać w kosmetykach ogólnodostępnych.
Pamiętając o tych kilku najistotniejszych wskazówkach, szukajmy dobrego fryzjera, kompetentnej kosmetyczki, świetnej stylistyki paznokci. Dzięki nim naprawdę poczujemy się lepiej!

1 KOMENTARZ

  1. Taka metoda jest nie tylko bardzo skuteczna, ale przede wszystkim tania, dostepna, szybka i bezbolesna. Z takiego sposobu leczenia mozemy skorzystac w gabinetach podologicznych i u niektorych dermatologo w. Jak wybrac dobry gabinet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here