Jak skutecznie realizować cele?

0
943

Sukces – słowo pięknie i słodko brzmiące w uszach każdego chyba człowieka. I nie powinno to w zasadzie nikogo dziwić, gdyż całkiem normalną rzeczą jest dążenie przez ludzi do osiągnięcia wymarzonych rezultatów w życiu. Jednak żeby wszelkie działania były bardziej skuteczne a cel zrealizowany, należy przedsięwziąć pewne kroki. Jakie? O tym poniżej.

Przede wszystkim, jak wskazuje tytuł artykułu, należy mieć określony cel w życiu. To jest podstawa, ponieważ to on będzie napędzał wszelkie działania prowadzące do niego, jak i będzie także pełnił funkcję motywatora. To kierunkowskaz, bez którego człowiek daleko nie zajedzie. Przy okazji warto również zrobić także jedną rzecz i o tym właśnie kilka słów.

Ustalanie priorytetów.

Cel już sam w sobie stanowi główny priorytet – a przynajmniej powinien – tak jednak należałoby ustalić także inne priorytety, którymi człowiek kierować się będzie przy jego realizacji. Czym one są? Zacznijmy zatem od początku. Jeśli nie masz jeszcze ustalonego własnego celu, który zamierzasz osiągnąć, to niech Twoim priorytetem będzie znalezienie go. To podstawa. A jaki ma być Twój cel? Tego nikt nie powie Ci lepiej od Ciebie. Ty będziesz to najlepiej wiedzieć. Dobrze, jak już go jednak masz, to w pierwszej kolejności należałoby zrobić introspekcję polegającą na przyjrzeniu się sobie bardzo dokładnie i ustaleniu, z czego muszę zrezygnować, co odstawić na bok a na czym się skupić, jeśli mój cel ma być zrealizowany. Przyda się to zanotować, także kartka i długopis będą w tym wypadku niezbędne. I należy zrobić to szczerze. Nie bój się dokonać samooceny i ustalenia pewnych wartości. Mimo że będzie to może bolesne to jednak bardzo pomocne. To zadanie ma na celu pomóc Ci, a nie pogrążyć. Przyjrzyj się dokładnie sobie i temu, co robisz w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca. Chociaż na początek wystarczy, jeśli przyjrzysz się temu, co robisz i co dzieje się z Tobą w ciągu dnia.

Widzisz, wiele osób nawet tego nie robi. Ciągle narzekają na brak czasu i ciągle gdzieś się spieszą, jednak jeśli przyjrzysz im się dobrze, to zauważysz, że dosłownie marnotrawią siebie poprzez niewłaściwe zarządzanie sobą w czasie. Panuje u nich chaos. Rzeczy ważne do zrobienia mieszają się u nich z tymi nieistotnymi, przez co powstaje chaos. Nie mają ustalonych priorytetów, nie mają żadnej hierarchii, która określa, co trzeba zrobić, a co można sobie odpuścić. I jak tu dzięki temu odnieść sukces? Dlatego tak ważna jest samoobserwacja. Popatrz na to, co robisz w ciągu dnia, a będziesz wiedział, gdzie „ucieka” Ci czas. Prawdą jest natomiast to, że czas nie „ucieka”. Każdy dostaje takie same 24h. Pytanie tylko, co człowiek robi w tym czasie? Czy jest produktywny, czy też nie? W tym tkwi sedno.

Dzięki zrobieniu sobie takiej introspekcji człowiek wie, co może sobie darować a na czym się skupić. Nie oszukujmy się. Wiele czasu ludzie trwonią na robienie rzeczy mało istotnych, a nawyk robienia tychże rzeczy trzyma ich mocno w swoich szponach. Z bólem w sercu się ich pozbywają chociaż wiedzą, że to im nie służy. No bo i jak ma dobrze służyć siedzenie 5 godzin przed telewizorem, spędzanie czasu na plotkach i faszerowaniu się bezużytecznymi informacjami czy też bezwiedne surfowanie w sieci itp.? Robienie tych lub podobnych rzeczy prowadzi dosłownie do marnotrawienia swojego potencjału. Owszem, jakiś czas na relaks i rozrywkę też trzeba sobie zapewnić, tylko jak ma się ziścić sukces, kiedy człowiek spędza czas na kanapie przed telewizorem z pilotem w ręku, nie za bardzo wysilając się, żeby zrobić cokolwiek w kierunku realizacji własnych marzeń?

Kolejnym krokiem, po dokonaniu samoobserwacji, jest rzeczywiste wyeliminowanie robienia niepotrzebnych rzeczy. Czyli od teorii do praktyki. Należy sumiennie nad tym pracować i wdrażać to w życie. Po jakimś czasie zauważysz, że rzeczy, które rzekomo były uważane przez Ciebie za ważne do zrobienia, nie są wcale takie istotne i nie brakuje Ci ich. Masz to gwarantowane. To było tylko przywiązanie, które tworzyło iluzje, nic poza tym. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie rzeczy są tymi najbardziej istotnymi i które musisz na pewno robić, to przyjrzyj się rezultatom, jakie osiągasz w życiu. Kiedy nie są zadowalające, to wiesz, że robisz coś, czego najpewniej robić nie powinieneś albo robisz zbyt mało tego, co powinieneś. Natomiast jeśli są dobre, oznacza to, że jesteś na dobrej drodze. Zawsze patrz na efekty, jakie uzyskujesz dzięki Twoim działaniom. One zawsze mówią prawdę.

Twoja droga do sukcesu.
Zbuduj solidnie Twoją drogę, która zawiedzie Cię do Twojego upragnionego celu i sukcesu.
Na koniec zatem małe przypomnienie i podsumowanie tego, o czym była mowa, czyli jak realizować cele:

– znajdź cel, jeśli go nie masz, a jeśli go masz to świetnie
– dokonaj introspekcji i przyjrzyj się temu, co robisz ze sobą w czasie, który został Ci dany
– zanotuj to, zrób listę
– usuń z listy rzeczy, których robienie według Ciebie nie daje Ci żadnych korzyści
– zachowaj tylko te, które uważasz za ważne
– ustal ich hierarchię
– działaj według tego

To wszystko jest zasadniczo proste, jednak trzymanie się starych nawyków czyni to niepotrzebnie skomplikowanym. Nie miej litości dla rzeczy, które robiłeś wcześniej i nie miałeś z nich żadnego pożytku. Wyeliminuj je, ponieważ one też nie miały dla Ciebie litości, zjadały tylko Twój czas i potencjał. Skup się na robieniu rzeczy istotnych i produktywnych a w ten sposób będziesz skutecznie realizował swój cel i odniesiesz sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here