Jak sprzedać własny dom

0
1529

Oczyść swój dom.
Jak tylko zdecydujesz się sprzedać swój dom, dokładnie wyczyść go od góry do dołu. Nie zapomnij rzadko oczyszczanych obszarów, takich jak cokołów, żaluzji i rynien. Jeśli nie masz czasu, zatrudnij pokojówkę lub firmę czyszczącą. Czysty dom pomaga rzeczoznawcom zobaczyć twój dom w lepszym świetle, jest również bardziej atrakcyjny dla kupujących.

Wyraź cenę swojej własności.
O ile chcesz ustawić cenę domu jak najwyżej, trzeba być realistą. Wiele sprzedaży nie dochodzi do skutku, gdyż właściciele utrzymują, że ich dom jest więcej wart niż bank zaoferuje. Posiadanie profesjonalnej, innej ceny wartości twojego domu pomoże ci uzyskać wygodny przedział cenowy, oprócz zapewnienia właścicielowi solidnego punktu odniesienia, jeśli klient oskarża cię o ustalenie zbyt wysokiej ceny. Nie wystarczy polegać na obliczeniu podatku od nieruchomości. Wiele ocen podatku od nieruchomości jest nieaktualnych, a on nie musi odzwierciedlać obecnego rynku nieruchomości.

Zatrudnij rzeczoznawcę.
Certyfikowany rzeczoznawca mieszkalny przyjdzie do twojego domu zrobić pomiar właściwości, notatki, zdjęcia, informacje o wszelkich badanych działkach i zbierze listę porównywalną sprzedaży w twojej okolicy, aby określić wartość domu. Wizyta rzeczoznawcy będzie kosztować znacznie mniej, niż skorzystanie z usług agenta nieruchomości.

Bądź świadomy skutków swojej okolicy.
Jeśli okolica jest w trakcie silnych sprzedaży mieszkań, transakcje te zwiększą wartość domu. I odwrotnie, jeśli w okolicy nie ma żadnej sprzedaży.

Okres letni. Należy pamiętać, że sektor nieruchomości widzi zauważalny wzrost działalności gospodarczej w okresie letnim – ludzie wolą się poruszać, kiedy jest ciepło. Zacznij sprzedawać swój dom w kwietniu i maju. Jeśli nie sprzedasz go późną jesienią, wznów intensywne wysiłki, gdy pogoda rozgrzeje się ponownie.

Rynek domu.
Reklama na domu, w Internecie, ogłoszenie w gazecie jest obowiązkowa.

Dowiedz się, jak pokazać swój dom.
Gdy potencjalni nabywcy lub ich pośrednicy kontaktują się z tobą, staraj się być dostępny i jak najbardziej elastyczny. Należy pamiętać, że wiele osób będzie chciało zobaczyć dom w środku dnia. Jeśli nie możesz być w domu, zorganizuj bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, aby tam był.

Bądź przygotowany do negocjacji.
Jeśli kupujący mówi, że lubi swój dom, ale nie jest pewien o zakupie twojego, jest to szansa aby osłodzić ofertę. Zauważyłeś kupującego wpatrzonego tęsknie w nowy grill? Daj go gratis. Są przerażeni, gdyż taras nie był lakierowany? Powiedz, że obniżysz cenę domu o 1, 5tys na pokrycie kosztów lakierowania. Wszystkim tym, wzbudzisz w potencjalnym nabywcy zaufanie.

Spróbuj zamknąć czysto i szybko.
Gdy nabywca składa oferty i negocjuje, spróbuj zamknąć transakcję tak szybko, jak to tylko możliwe. Upewnij się, że dostarczyłeś wszystkie niezbędne dokumenty do zakończenia transakcji.

Jeśli chcesz szybko sprzedać swój dom, spróbuj zlokalizować grupę inwestorów skupujących nieruchomości dla osiągnięcia zysku. Mogą zaoferować mniej pieniędzy, niż na zwykłym rynku nieruchomości, ale będziesz mógł sprzedać szybko.

Nigdy nie kłam. Jeśli nabywca nie jest świadomy wad domu i dołoży stara, możesz ryzykować znalezienia się w sądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here